Yorglass'tan Can Kurtaran Cam
Haziran 2023

Yarım asırdır cam dünyasının global ve güvenilir tedarikçisi olarak konumlanan Yorglass, attığı her adımda sürdürülebilirlik ilkesi çerçevesinde hareket ediyor. Şirket, sürdürülebilirliği hedeften çok hayata geçirdiği ürünlerin tüm yaşam döngüsü boyunca her aşamasını şekillendiren temel güç olarak görürken canlıların da yaşam haklarına saygı duyuyor. Yeni inovatif ürünü Safe Sky’ı da bu hassasiyetle sektöre sunan Yorglass, ekosistemin en önemli canlılarından biri olan kuşların uçuşları esnasında camlara çarpıp hayatlarını kaybetmesinin önüne geçiyor. Üzerindeki desenlerle kuşlar tarafından fark edilen Safe Sky, kazaları yüzde 84 oranında azaltıyor.

 

Cama hayat veren Yorglass, ekolojik dengenin korunması ve yaşamın en sürdürülebilir şekilde geleceğe taşınması için Safe Sky adını verdiği çok önemli bir ürüne daha imza attı. Safe Sky ürünü ile Yorglass, kuşların yaşam özgürlüğüne sahip çıkıyor ve üretimde sürdürülebilir bakış açısının önemini bir kez daha ortaya koyuyor. Her yıl bir milyar civarında kuşun kullanılan standart camlar sebebiyle yaşamını kaybettiğine dikkat çeken Yorglass Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Semavi Yorgancılar, bu trajik tablonun değişmesi için harekete geçtiklerini ve ortaya çıkan inovatif ürünün tüm cam endüstrisine yeni bir perspektif kazandıracağına inandıklarını söyledi.

 

Safe Sky ile camda inovasyon ve sürdürülebilirliğin izleri

Yorglass olarak, sektöre yön veren öncü kimlikleriyle çevreye uyumlu üretim ve ürün geliştirme çalışmaları yürüttüklerini belirten Semavi Yorgancılar; “Üretim, kaynağın bir ürüne dönüştürülmesi olabilir ama biz sorumlu üretim ile bunun çok daha ötesine geçiyoruz. Küresel önceliklerimiz çerçevesinde dünya üzerinde yaşayan her canlının yaşam hakkının korunması için elimizden geleni yapıyor ve faaliyet alanımıza giren konularda kurumsal bir vatandaş olarak sorumluluklarımızın bilincinde hareket ediyoruz. Safe Sky’ı ise tam olarak bu üretim anlayışının bir sonucu olarak geliştirdik. Sektörünün tek UN Global Compact imzacısı olarak böylesine özel bir ürünü geliştirmenin gururunu yaşıyoruz. Camda inovasyon ve sürdürülebilirliğin izlerini Safe Sky ile göstererek aynı gezegeni paylaştığımız kuşların daha güvenli bir uçuş sahasına sahip olmasını hedefliyoruz. Dünyada bunun çok güzel örnekleri var. Batı ülkelerine baktığımızda, kuşların binaların camlarına çarpmasını önlemeye yardımcı olacak yasal önlemler olduğunu görüyoruz. Örneğin, Toronto kenti 2011’de aldığı kararla kuş dostu yönergeleri yeşil bina standardına dahil eden ilk şehir olarak öne çıkıyor. Bu noktada ülkemizde de sürdürülebilirlik çerçevesinde benzer kararların alınabileceğine inancımız tam” şeklinde konuştu.

 

Kazaları yüzde 84 oranında azaltıyor

Safe Sky’da kullanılan teknoloji ve test sonuçlarını da aktaran Semavi Yorgancılar; “Safe Sky’daki camlar, üzerindeki özel desenler sayesinde binalar arasında uçan kuşlar tarafından fark edilerek yaşanabilecek kazaları minimize ediyor. 2021 yılında deneme çalışmalarına başladığımız Safe Sky ürünümüzün tünel testi sonuçlarına baktığımızda tehdit faktörü yüzde 16 olarak belirlendi, bu sonucun oldukça umut vadedici olduğunu söyleyebilirim. Yine yaptığımız ürünümüzün kuşların cama çarpma kaza riskini yüzde 84 oranında engellediğini gördük. Her yıl bir milyar civarında kuşun kullanılan standart camlar sebebiyle yaşamını yitirdiği günümüzde Safe Sky ile kuşların özgürce ve güvenle uçabilmesi en büyük temennimiz. Çünkü gökyüzü ne kadar güvenli olursa kuşlar da o kadar özgür olur, tıpkı sürdürülebilir politikalarla desteklediğimiz geleceğimiz gibi…” diyerek sözlerini tamamladı.


TRANSFARMA İLE ŞİRKETİMİZİ DİJİTAL ÇAĞA TAŞIDIĞIMIZI GURURLA PAYLAŞIYORUZ
Arma Filtre bir BEYSAD üyesidir.

Dijital Dönüşüm
Dijital teknolojiyi iş operasyonlarının ve süreçlerinin tüm alanlarına entegre etmek için dijital dönüşüm girişimimizin bir parçası olarak yeni bir ERP ve MES sistemini hayata geçiriyoruz. Bu vizyonu desteklemek için yeni nesil ERP sistemlerinden biri olan IFS ile ilerlemeyi seçtik. Bu dönüşüm, yatay ve dikey entegrasyonu gerçekleştirmemizi sağlayacaktır. ERP altyapısına entegre edilecek olan MES sistemi, dikey entegrasyonu güçlendirecek ve üretim sürecini baştan sona verimli bir şekilde yönetmemizi sağlayacaktır. Yapay zeka teknolojilerini de bu sürece dahil ederek kurumsal performansımızı ve verimliliğimizi artırmayı hedefliyoruz. Nihayetinde, dijital dönüşüm, sürekli değişen bir pazarda rekabetçi kalmamızı ve öncü olmamızı sağlayacaktır.

Robotik Otomasyon
Uzun süredir yürüttüğümüz yalın üretim çalışmalarımızı desteklemek için robotik otomasyondan yararlanarak üretim tesisimizde verimliliği artırmaya ve el emeğine olan ihtiyacı azaltmaya çalışıyoruz. Mekanik ve polisaj proseslerinde %75 oranında robotik otomasyon sağladık, montaj ve diğer proseslerde robotik otomasyonu uygulamaya devam ediyoruz. Ayrıca yapay zeka (AI) görsel kontrol sistemlerini de süreçlerimize dahil edeceğiz. Güvenli ve verimli bir üretim alanı sağlamak için otonom transfer kullanılacaktır. Sonuç olarak, tesisimiz robotik otomasyon ile daha verimli ve uygun maliyetli hale gelecek, üretimde istikrarlı kalite hedefini arttırarak sürdürecektir.

Sürdürülebilirlik
Kurumsal kimliğimizin ayrılmaz parçası olan sürdürülebilirlik kapsamında sıfır karbon 2050 hedefine ulaşmakta kararlıyız. Enerji tüketimimizi azaltmak için enerji verimliliği çalışmaları yürütüyor ve enerji tasarruflu aydınlatma kurulması, yüksek enerji sınıflı motorlara yatırım yapılması planlarını hayata geçiriyoruz. Çevresel ayak izimizi azaltmak için sürdürülebilir malzemelere ve ambalajlara geçiş yapıyoruz. Ayrıca çevresel etkimizi azaltmak ve sıfır karbon hedefimize ulaşmak için yeşil enerji çözümlerine yatırım yapıyoruz. Yenilenebilir enerji kaynakları oluşturmak üzere çatı ve arazi güneş enerji sistem yatırımları kısa dönemli planlarımızın içinde bulunmaktadır.

Ocak,2024 – IFS Uygulaması
2025 – MES Uygulaması
2024 – Yapay Zeka Görsel Kontrol Uygulaması
2030 – 90% Robotik Otomasyon
2030 – 50% Yapay Zeka Görsel Kontrol Uygulaması
2030 – 50% Otonom Taşıma
Aralık,2024 – 60% Yenilenebilir Enerji (100% yeşil elektrik kullanımı)
2025 – 12% Enerji Tasarrufu

Üye Girişi