Yorglass'tan 9 ayda 107 ton eksik karbon ayak izi
Eylül 2019

Türkiye’de cam işleme sektörünün öncü şirketlerinden Yorglass, çevresel sürdürülebilirlik vizyonu çerçevesinde hayata geçirdiği projelerle fark yaratmaya devam ediyor. 2017 yılında aldığı ‘Karbon Ayak İzi Sertifikası’ ile kendi sektöründe dünyada ilk ve tek sertifikalı üretim tesisine sahip olan şirket, Bolu’daki üretim tesisiyle de “Çevre Dostu Firma” belgesini almaya hak kazandı. Şirket bu yıl, ürün, proses ve makine ile entegrasyon sağlayacak altyapı yatırımlarıyla enerji verimliliği çalışmalarını ve yatırımlarını bir adım öteye taşımaya hazırlanıyor.

Türkiye’nin ilk dekoratif ve mat cam üreticisi Yorglass, çevresel sürdürülebilirlik ve enerji verimliliği alanlarında hem Türkiye’de hem de dünyada ilklere imza atmaya devam ediyor. Gebze, Bolu, Eskişehir ve Manisa’da bulunan üretim tesislerinde tüm süreçlerini sürdürülebilirlik vizyonu çerçevesinde yapılandıran şirketin,"sıfır kirlilik" hedefine odaklanarak hayata geçirdiği Arıtma Tesisi, dünyada ilk olma özelliğini taşıyor.

Sıfır kirlilik ilkesiyle çalışan arıtma tesisi dünyada bir ilk
Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketlerinden biri olarak çevre konusunda da öncü olmayı hedeflediklerini söyleyen Yorglass CEO’su Semavi Yorgancılar, “Enerji verimliliğini artırıcı önlemlerle, tüketilen enerji miktarının üretimdeki miktar ve kaliteyi düşürmeden, en aza indirilmesini hedefliyoruz. Su tüketimimizden atık depolamaya, makine ve ekipman seçimlerimizden emisyon ölçümlerimize, tüm iş süreçlerimizde çevresel sürdürülebilirliği merkezimize alarak hareket ediyoruz, yatırımlarımızı da budoğrultuda yapıyoruz’’ dedi.

Standart motorlara inverter yatırımları yaptıklarını veişletmelerine termal kamera sistemleri kurduklarını belirten Semavi Yorgancılar; ‘‘Kurutma sistemlerimizde enerji tasarruflu özel IR lamba kullanmaya başladık. Aynı zamanda enerji konusunda bilinçlendirme eğitimlerine katılıyor ve personelimize de bu eğitimleri veriyoruz. Yorglass olarak yeşil dünyamızın gelecek nesillere aynı güzellikte bozulmadan kalması hedefiyle çalışanlarımız ve paydaşlarımızla birlikte sinerji içinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Doğaya 10 hektar ormanla eşdeğer olumlu katkı
Dünyada ve Türkiye’de mikro aşındırıcılı dekor ve mat üretimi yapan firmalar arasında ‘Karbon Ayak İzi’ sertifikasını alan ilk firma olan Yorglass’ınintermodal taşıma yöntemleri kullanarak doğaya 9 ayda 107 ton eksik karbon ayak izi saldığı da belgelendi. Yorglass karbon salınımı tasarrufu ile 4861 çam ağacının; yani 10 hektar orman kadar doğaya olumlu katkı sağlıyor. Geçtiğimiz yıl Bolu Valiliği, İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ile Bolu Belediyesi’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği ‘Çevre Dostu Projesi’ kapsamında denetimleri de başarı ile tamamlayan Yorglass ayrıca, ‘Çevre Dostu Firma’ belgesi almaya hak kazandı.

 

Üye Girişi