Yıldız Demir Çelik Satış ve Pazarlama Direktörü Sayın Emrah Kendüzler ile söyleşi
31 Aralık 2019

Yıldız Demir Çelik Satış ve Pazarlama Direktörü Sayın Emrah Kendüzler ile hazırlanmış olan söyleşiyi ilgilerinize sunarız. Bu özel hazırlık ve BEYSAD Dergimize katkıları için kıymetli üyemiz Yıldız Demir Çelik firmasına Emrah Bey nezdinde teşekkürlerimizi sunarız. 

Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?
2003 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Okulun hemen ardından ülkemizin demir çelik sektörünün öncü kuruluşlarından birinde satış yetkilisi olarak çalışmaya başladım. 2006 yılında çalıştığım kurumda Lean 6 Sigma eğitimimi tamamlayarak ‘siyah kuşak’unvanını aldım. Ardından hem satış hem tedarik zinciri birimlerinde yöneticilik yaptım. 2017 yılında ise yine sektörümüzün öncü kuruluşlarından birinin yabancı ortakla hayata geçirdiği yatırımda tedarik zinciri genel müdür yardımcısı olarak çalıştım; bu görevim süresince hammadde, üretim ve satış planlama/lojistik bölümlerini yönettim. 2018 yılında ise sektörümüzün en genç ve dinamik şirketi olan Yıldız Demir Çelik ailesine katılarak Satış ve Pazarlama Direktörü görevini üstlendim.

Yıldız Demir Çelik’in kurumsal kimliği hakkında bilgi verir misiniz?
Şirketimiz orman ürünleri, gübre-kimya, liman işletmeciliği, deniz taşımacılığının ardından demir çelik sektörüne yatırım kararı alan Yıldızlar Yatırım Holding’in bir iştiraki olarak Mart 2018 tarihinde üretimine başladı. Şirketimizin kuruluş amacı, ülkemizde özellikle beyaz eşya ve otomotiv sanayinin ihtiyaç duyduğu ve ithal etmek zorunda kaldığı kaliteli yassı sac ihtiyacını karşılamak ve ülke ekonomimize katkı sunmak.

Oldukça modern ve çevreci bir teknolojiye sahip olan üretim tesislerimizde müşterilerimizin ihtiyaçlarına özel üretim gerçekleştiriyoruz. Bir yandan ‘terzi’ gibi müşterilerimiz için özel ürünlere imza atarken bir yandan da çağdaş yönetim yaklaşımıyla paydaşlarımıza ve çalışanlarımıza değer katma misyonuyla hareket ediyoruz.

Üretimini yaptığınız çelikler ve üretim kapasiteniz hakkında da bilgi verir misiniz? Üretimini yaptığınız çeliklerin ağırlıklı kullanıldığı sektörler hangileridir?
Kocaeli Alikahya Organize Sanayi Bölgesi’nde 300 bin m2’lik arazi üzerinde kurulu son teknoloji ile donatılmış ve çevreci bir yaklaşıma sahip olan tesislerimizde; sıcak haddelenmiş girdi malzemeyi, müşteri ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda çeşitli üretim proseslerinden geçirdikten sonra, asitli sıcak, soğuk haddelenmiş / tavlanmış, galvaniz kaplı veya boyalı nihai ürünlere çevirerek satışa sunuyoruz.

Yıllık 1.5 milyon ton asitleme / soğuk haddeleme kapasitesine sahip olan fabrikamızda beyaz eşya, otomotiv, panel radyatör, genel imalat ve yapı sektörü gibi farklı sektörlerin kullanımına yönelik geniş bir yelpazede üretim yapıyoruz. Şirketimiz ayrıca yıllık 400 bin ton galvaniz hattı, 150 bin ton boya hattı ve 300 bin ton soğuk sac üretim kapasitesiyle de sektörümüzde kapasite ve ürün çeşitliliği anlamında da önemli bir yere sahip.

Yıldız Demir Çelik’in sektördeki konumunu nasıl tarif edersiniz ve tercih edilme nedenleri nelerdir?
Yıldız Demir Çelik’in mevcut müşterileri tarafından tercih edilmesinin birkaç nedeni var elbette. Sektörün en son teknoloji ile donatılmış tesisine sahibiz.“Cold Complex” olarak adlandırılan tesisimizde, sıcak haddelenmiş yassı üründen; asitlenmiş sac, full hard, soğuk haddelenmiş sac, galvanizli sac ve boyalı sac üretimi gerçekleştirebiliyoruz.

Sektörde tercih edilme nedenlerimizden biri de müşteri memnuniyetine verdiğimiz önem. Biz müşterilerimizi iş ortaklarımız olarak görüyor ve iletişimimizi kesintisiz olarak sürdürüyoruz. Onların isteklerini ve ihtiyaçlarını dinliyor, pazarı analiz ediyor ve bu doğrultuda üretim yapıyoruz. Son olarak vurgulamak istediğim nokta, çevreci üretim yaklaşımımız. Sürdürülebilirliğin çok önemli olduğu günümüzde küresel şirketler, iş ortaklarının da çevreci ve sürdürülebilir üretim yapmasını istiyor. Biz de Yıldızlar Yatırım Holding olarak tüm şirketlerimizde olduğu gibi Yıldız Demir Çelik’te de bu çevreci yaklaşımımızı sürdürüyoruz. Bu özelliğimiz de özellikle küresel şirketlerin tercihlerinde etkili oluyor.

Sizin de bildiğiniz gibi beyaz eşya ve otomotiv gibi sofistike sektörlerin tedarikçisi olmak için çok özel ve kaliteli üretim yapıyor olmanız gerekiyor. Bizim bakış açımızla bu sektörlerin beklentilerinin uyuştuğunu görüyoruz. Bu bağlamda stratejik öneme sahip olan bu sektörlerde söz sahibi olan oyuncular arasında yer almak adına günden güne kendimizi geliştiriyoruz.

2019 yılı firmanız açısından nasıl geçti? 2020 yılında devreye alacağınız yatırımlar olacak mı?
Sizin de bildiğiniz gibi ülkemiz ekonomisinde özellikle de sanayi sektöründe son yıllarda bir dalgalanma yaşanıyor. Ülkemizin dışında da gelişmekte olan ülkeler ve gelişmiş ülkelerin de büyüme rakamları geçmiş yılların gerisinde seyrediyor. Bu nedenle hem iç pazar hem de ihracat pazarlarımızda rakamlar, geçmiş yıllarda ulaşılan rakamların biraz gerisinde kaldı. Ancak bu yılın son aylarında başlayan hareketliliğin 2020 yılında daha da artacağını düşünüyoruz. Devreye alacağımız yeni yatırımlarımız ileyeni nesil yüksek mukavemetli ürünler üreterek sektörün ihtiyaçlarına yönelik, genellikle ithal edilen ürünleri, portföyümüze katmayı planlıyoruz.

Toplam satışlarınızın ne kadarını ihraç ediyorsunuz? 2019 yılı ihracat rakamlarınız ne oldu?
Yıldız Demir Çelik her ne kadar Türkiye iç pazarının ihtiyacını karşılamak misyonuyla hareket etse de ihracatta da önemli bir başarıya imza atmaya başladık. Örneğin “Mart 2018’de üretime başladıktan hemen sonra Ağustos 2018’de ilk ihracatımızı gerçekleştirdik. 2018’in sonuna kadar olan süreçte yaptığımız ihracatımızla Türkiye’nin en çok ihracat yapan 1000 şirketi listesine 407’nci sıradan giriş yaptık.

Şirket olarak ihracatımızda hedef pazarları Avrupa ülkeleri, Orta Doğu ve Afrika olarak belirledik. Özellikle beyaz eşya, sandviç panel, genel imalat sanayi ve varil üretimi yapan şirketlere olan satışlarımızı artırma çalışmalarımız sürüyor.

Endüstri 4.0 ve dijitalleşme konusunda firmanız neler yapıyor? Bu konuda yatırımlarınız var mı?
Teknolojinin sanayi sektörüne sağladığı en büyük katkılardan biri hiç kuşkusuz Endüstri 4.0 Tüm üretim sürecinin dijital olarak izlendiği, denetlendiği hatta bazı işlerin yapay zeka tarafından hayata geçirildiği Endüstri 4.0, rekabetin iyice keskinleştiği günümüzde sağladığı verimlilikle büyük bir avantaj yaratıyor. Az önce de belirttiğim gibi faaliyete geçeli henüz 2 yıl bile olmadığı için fabrikamızın tüm makine parkı, yazılım sistemleri son teknoloji ile donatılmış durumda. Öte yandan hem şirketimiz bünyesinde kurduğumuz ekiplerimiz hem de çeşitli üniversitelerle kurduğumuz işbirlikleriyle sadece ürün değil, üretim sürecimizi de bir adım öteye taşıyacak Ar-Ge çalışmalarını yeni kuracağımız Ar-Ge tesisimizde de sürdüreceğiz.

Önümüzdeki 5 yıllık süreçte firma olarak hedefleriniz nelerdir?
5 yıl içinde sadece ülkemizde değil, küresel olarak tanınan ve tercih edilen bir üretici olma hedefiyle çalışıyoruz. Hedefimize aldığımız sektörler bazında da müşterilerimize uluslararası platformlarda rekabetçi avantaj sağlayacak onaylı tedarikçi olarak üretimimizi sürdürmeyi amaçlıyoruz.

 

Üye Girişi