Yıldız Demir Çelik, ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Belgesi aldı
Eylül 2021

Enerji verimliliğinin artırılması amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında denetimleri başarıyla geçen Yıldız Demir Çelik, ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Sertifikası almaya hak kazandı.

Faaliyete başladığı günden bu yana yassı çelik sektörüne yenilikçi bir bakış açısı sunan Yıldız Demir Çelik, kısa sürede aldığı sertifikalar ile üretim gücünü belgelemeye devam ediyor. Çevre duyarlılığı konusunda somut adımlar atmaya devam eden şirket, enerji yönetimi sistemlerini de uluslararası standarda taşıyarak, enerji verimliliği uygulamalarıyla ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Sertifikasını almaya hak kazandı.

Enerji yönetim sistematiğini ‘ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi’ standardına uygun hale getiren Yıldız Demir Çelik, belgelendirme kurumu TÜV NORD tarafından yapılan denetimleri başarı ile tamamladı. Enerji verimliliğini arttırırken enerji tüketimi ve buna bağlı maliyetlerin azaltılması konusundaki uygulamalarını bu belge ile tescilleyen şirket, operasyonel süreçlerin ve sürekli gelişimin takipçisi olarak, çevrenin korunması ve kaynakların etkin kullanımı konusunda örnek kurum olarak çalışmalarını sürdürüyor.  

Gri su kullanımıyla tasarrufa öncülük ediyor
Enerji yönetimi konusunda örnek çalışmalara imza atan Yıldız Demir Çelik, kendi sektöründe geri kazanılmış suyu üretim süreçlerine entegre eden ilk şirket konumunda. Bugüne kadar yaklaşık 305 milyon litre geri kazandırılmış gri su kullanarak su tasarrufu konusunda büyük başarı yakalayan şirket, üretim süreçlerinde aylık ortalama 10 bin m³ geri kazandırılmış su kullanarak, 4 kişilik 450 ailenin aylık tüketimi kadar şebeke suyunun kullanımının önüne geçiyor.

Uygulama alanlarımız genişleyecek
Çevreye duyarlı bir büyüme stratejisi benimsediklerinin altını çizen Yıldız Demir Çelik Genel Müdür Yardımcısı Erhan Özdemir, “Bu kapsamda hedefimiz, çevreye olan sorumluluk bilinci ile enerjide verimliliğini artırarak çevre dostu politikalarımızı sürdürülebilir kılmak ve daha verimli üretimle ülke ekonomisine enerji alanındaki cari açığın azaltılması konusunda katkıda bulunmak. Bu alandaki çalışmalarımızı özellikle müşterilerimiz ve tedarikçilerimizin bulunduğu geniş bir yelpazeye yaymayı hedefliyoruz.  Aldığımız ‘Enerji Yönetim Sistemi’ belgesi ile standartlarımızı tescilledik. Önümüzdeki dönem uygulama alanlarımızı genişletip, faaliyetlerimizin çevresel, toplumsal ve ekonomik olarak tüm paydaşlarımız için değer katmasını amaçlıyoruz. Doğaya, çevreye ve insana saygılı üretim anlayışıyla yürüttüğümüz çalışmalarımız devam edecek ” dedi.

Üye Girişi