Valf Sanayii Pazarlama ve Satış Müdürü Hakan Şen ile söyleşi
Eylül 2012

Değerli BEYSAD Okurları;

Geçtiğimiz aylarda aramıza yepyeni bir üyemiz daha katıldı. Asırlardır sektörüne hizmet veren bu önemli firmanın aramıza girmesine ilişkin geç kalındığına üzülüyor olsak da, geç de olsa kendilerinin ailemize dahil olmasından son derece memnuniyet duyduğumuzu söylemek isteriz. Elginkan Vakfı sorumluluğunda yönetilen ve 1957 yılında kaliteli vana yapma ihtiyacı ile kurulan Valf San. A.Ş. firmasını, Pazarlama ve Satış Müdürü Sayın Hakan Şen aracılığı ile öğrenme şansını yakalayacağız. Hakan Şen’e yoğun iş temposunda bizlere güleryüzle vakit ayırdığı için çok teşekkür ederiz.

Sizi tanıyabilir miyiz? Valf ile yollarınız ne zaman kesişti?

Makina Mühendisiyim. 1992 yılında mezun olduktan hemen sonra özel sektörde iş hayatına başladım. Isıtma, soğutma, havalandırma tesisat proje ve uygulamaları, buhar kazan imalatı ve şişe-cam sektörlerinde belirli sürelerde tecrübelerim oldu.  1998 yılı Kasım ayında Valf Sanayii A.Ş.’de Pazarlama Bölümü’nde göreve başladım. Şu anda da şirketin yurt içi ve yurt dışı satış ve pazarlama organizasyonlarından sorumlu Pazarlama ve Satış Müdürü olarak görevimi sürdürmekteyim.  

Valf firmasına ve yaptığı çalışmalara ilişkin bilgi verir misiniz?

Valf Sanayi A.Ş’yi tanımak ve gelişim sürecini anlamak için Elginkan Topluluğu’nun temellerinin atıldığı 1950 yılına gitmek gerekir. Topluluğumuzun kurucuları olan Elginkan Ailesi o yıllarda mühendislik ve taahhüt üzerine çalışmakta olup, kaliteli tesisat, armatür ve vanaların temininde sıkıntı yaşanmaktaydı. Topluluk 1957 yılında kaliteli vana üretmek amacı ile sanayiye yöneldi ve ilk fabrikasını İstanbul’da kurdu. E.C.A. markası ile üretilen bu valfler kaliteli ürün ihtiyacına cevap vererek ilk günden itibaren sektörün lideri oldu. O yıllarda başlayan üretim, 1970 yılından itibaren Manisa’da Valf Sanayii A.Ş. adı altında günümüze dek devam etmektedir. 

Hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?

Valf Sanayii A.Ş.’nin E.C.A. markasıyla, pirinç hammaddeden ürettiği vanalarıyla aslında yaşamınızın birçok kesitinde birliktesiniz. Şu an itibarı ile su, doğalgaz, ısıtma, soğutma, yangın ve buhar tesisat valfleri ile her türlü Tesisat sektörü, gazlı çalışan pişirici ve ısıtıcı cihazlara yönelik standart- emniyet düzenli ya da termostatlı gaz valfleri ile Beyaz eşya ve Endüstriyel mutfak sektörü, tüp valfleri ile LPG tüp sektörü, özel altyapı valf ve parçaları ile Su ve Doğalgaz dağıtım kurumlarına hizmet vermekteyiz. Yani mamullerimize bazen evinizdeki bir radyatörün üzerinde, bazen fırın ya da ocağınızın gazını açıp kaparken, bir süpermarkette soğuk reyonların soğutma sisteminde, evinizin doğalgaz tesisatında ya da evinize gelen bir LPG tüpünün üzerinde rastlayabilirsiniz. Böyle bir ürün çeşitliliğini tek çatı altında üreten, sektörde başka bir yerli işletme de yoktur. Firmamız 4.000’in üzerinde mamul çeşidi ve yıllık 26 milyon adetlik üretimiyle ülkemizin en büyük vana üreticisidir. 

Valf firması organizasyon yapısı hakkında bilgi verir misiniz?

Valf Sanayii A.Ş. Elginkan Topluluğu’nu oluşturan 19 şirketten biridir. Şirket Merkezi Manisa’da olup üretim faaliyetlerine 550’ye yakın personeliyle Manisa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 3 ayrı tesisinde devam etmektedir. Fabrikamız sıcak dövme pres, talaşlı işlem ve montaj bölümlerinin olduğu İmalat Müdürlüğü, tasarım ve belgelendirme faaliyetlerini yürüten Teknik Müdürlük, Kalite Güvence, Yönetim ve Çevre sistemlerini yürüten Yönetim Sistemleri Müdürlüğü, Kalite Kontrol faaliyetlerini yürüten Kalite Kontrol Müdürlüğü, Üretim planlama ve Satınalma faaliyetleri için Planlama Müdürlüğü, yurt içi ve yurt dışı pazarlama ve satış organizasyonlarını yürüten Pazarlama-Satış Müdürlüğü, Finansman, Muhasebe ve İnsan Kaynakları faaliyetlerini yürüten Mali ve İdari İşler Müdürlüğü, fabrikanın her türlü bakım faaliyetlerini yürüten Bakım Onarım Müdürlüğü ile hepsinin bağlı olduğu Şirket Müdürlüğü’nden oluşmaktadır. Ayrıca üretim faaliyetlerinde çalışan tüm mavi yaka personelimiz Türk Metal Sendikası’na bağlı olarak görevlerine devam etmektedir. 

İhracat oranlarınızdan ve en çok hangi ülkeye ihracat yaptığınızdan söz eder misiniz?

Üretimini yapmış olduğumuz mamullerin %45’ini ihracat yapmakla birlikte bir kısmı da tedarikçisi olduğumuz yurt içindeki sanayici müşterilerimiz tarafından ürettikleri cihazların üzerinde yurt dışına çıkmaktadır. Bunları dikkate aldığımızda %60’lara varan bir yurt dışı faaliyetinden bahsedilebiliriz. Avrupa, Kuzey Afrika ve Ortadoğu, Rusya ve Türki Cumhuriyetler başta olmak üzere Güney Amerika’ya kadar birçok ülkeye ihracat yapılmaktadır. 

Ayrıca firmamız, ECA markası ile devlet tarafından desteklenen ve vizyonunu "10 yılda 10 dünya markası yaratmak" olarak TURQUALITY markalaşma programının, ürettiğimiz mamul grubunda tek sektörel temsilcisidir.  

Sizi rakiplerinizden ayıran özellikleriniz nelerdir?

Aslında bizi sadece rakiplerimizden değil dünyadaki birçok şirketten ayıran en önemli özellik olarak Topluluktaki tüm şirketlerin yönetiminin bir Vakıf aracılığı ile yapılması gibi sıra dışı bir uygulamaya sahip olmamızı söyleyebiliriz. Türkiye’de yerleşik işletme gruplarında vakıf kurma ve/veya vakıflarla bağ kurma sıklıkla karşılaşılan bir uygulama olmamakla birlikte, Topluluk yönetiminin Vakıf aracılığıyla yapılması eşine rastlanır bir uygulama değildir. Topluluk yönetiminden ELGİNKAN VAKFI sorumlu olup burada hedeflenen Elginkan Topluluğu'nun ebediyen yaşaması ve milletine hizmet edebilmesidir. 

Valf Sanayi A.Ş olarak yarım asırı geçen sanayicilik ve beraberindeki kurumsal yapımızın getirdiği bilgi birikimine sahibiz.  Bundan hareketle ve asla taviz vermediğimiz kalite anlayışımızla ürettiğimiz tasarruf, emniyet ve kullanım konforunu ön plana çıkarttığımız doğayla dost mamullerimiz rekabetteki en güçlü yanımızdır.  

Üyemiz olarak BEYSAD’dan beklentileriniz nelerdir? Sizler için ne yapabiliriz?

BEYSAD’ın “sektör firmalarının bir araya gelerek ortak söylemleri daha yüksek ve etkili sesle dile getirmek, ortak problemlerin çözümünde de daha etkin sonuçlar almak”  olan kuruluş maksadı aslında genel olarak beklentilerimizin ana iskeletini oluşturmaktadır. Bu sayede gerek ana sanayimize amaca uygun daha kaliteli hizmet ve gerekse rakiplerimizle daha kaliteli bir rekabete hep birlikte ulaşacağımızı düşünüyorum. BEYSAD’ın tüm beyaz eşya yan sanayicilerini de bünyesine alarak ülkemizin sektöründe dünya ligine çıkmasında etkin rol oynamasını temenni ediyorum.

Üye Girişi