TURKHAS Ur-Ge Takımı İtalya seyahatini gerçekleştirdi
28-30 Mayıs 2018

TET-BEYSAD işbirliği ile ikincisi sürdürülmekte olunan TURKHAS 2 Ur-Ge Projesi kapsamında 28-30 Mayıs 2018 tarihlerinde İtalya’ya bir seyahat gerçekleştirildi. 9’u BEYSAD üyesi olmak üzere 10 üye firmadan toplamda 18 kişi ile yapılan seyahat Whirlpool, Candy ve Electrolux firma seyahatlerini kapsadı.

Her gün bir firmaya zaman ayrıldı ve karşılıklı tanıtım sunumları ardından fabrika gezileri ve ardından ikili görüşmeler yapılma fırsatı sağlandı. Heyet boyunca toplamda 33 ikili görüşme gerçekleştirildi.

BEYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ş. Burak Özaydemir seyahate ilişkin yapmış olduğu açıklamada; “TET ile ortak Ur-Ge projemiz olan Turkhas 2 kapsamında İtalya Ticaret Heyetimizde üyelerimizle Global Beyaz Eşya üreticilerinden Whirlpool, Candy ve Electrolux’un Avrupa Satınalma Merkezlerini ve Üretim tesislerini ziyaret ettik.

Avrupa’daki toplam üretimin önemli oranını temsil eden ilgili firmaların üretim tesislerinde ürün ve teknolojilerinin, satınalma toplantılarında da firmaların stratejileri ve satınalma süreçlerinin güncel durumunu izlenimle şansımız oldu. Genel seanslar sonrasında üyelerimiz, ilgili satınalma yetkilileri ile şirket ve ürünleri hakkında birebir görüşerek fırsatları ve sonraki adımları belirlediler.

Seyahatimizde BEYSAD olarak da ülkemizin sektördeki lider konumunu ve geniş yan sanayi ağını vurgulayacak sunumlar yaparak Türkiye algısına olumlu katkı sağladığımızı düşünüyoruz.

Heyetimizin, firmalarımızın direkt ihracatlarını artırmaları yönünde İtalya ile sınırlı olmadan, ilgili firmaların tüm lokasyonları bazında temas başlatmaları ve ilgili ana sanayilerin Türkiye alım stratejilerini gözden geçirmeleri adına faydalı olduğunu düşünüyoruz.“ dedi.

Elektrik ve Elektronik İhracatçıları Birliği (TET) adına Heyet Başkanı Sayın Besim T. Oktayer ise yapmış olduğu açıklamada; ” Bir TET ve BEYSAD projesi başarı ile sonuçlandı. Uluslararası Rekabetin Güçlendirilmesi tebliği çerçevesinde 2.TURKHAS katılımcıları ile bu sefer beyaz eşyanın kalbi olan İtaya’da idik. Bu seyahatin bir diğer önemi de ziyaret edeceğimiz şirketlerin ana merkezlerinin İtalya’da bulunmasıydı. Bu sayede katılımcılar satınalma yetkilileri ile karşı karşıya gelebildiler. Seyahat öncesi yapılan yoğun çalışmalar sonucunda grubumuz, karşılarında iyi hazırlanmış ev sahipleri buldular. Biz de bu fırsatla onlara hem Türkiye’nin yardımcı sanayi potansiyelini tanıtma fırsatı bulduk, hem de bu seyahate katılmamış üyelerimizi ve Türk ihracatının büyük ihtiyacı olan tanıtım çalışmasını yapma imkanı da bulduk.

Katılımcılarımız yaptıkları birebir görüşmelerde ileriye dönük güzel tanışıklıklar elde ettiler. Ziyaret ettiğimiz Whirpool, Candy ve Electrolux firması yetkilileri yaptığımız ziyaretten çok memnun kaldıklarını, bu tip ziyaretlerin işbirlikteliklerinin artışı için her zaman önemli olduğunu belirterek ilerde daha fazla ziyaret yapmak için bizi cesaretlendirdiler.

Seyahatin bu kadar başarılı geçmesinde emeği olan Murat Bey’e ve Hande Hanım ve Ayşegül Hanım’a da bu fırsatla bir kere daha teşekkür etmek isterim.”

Bizler de BEYSAD olarak, başta Besim Oktayer ve TET yönetimi olmak üzere Şube Müdürü Sayın Murat Tuncel ve Uzman Sayın Hande Bargu Celayir ve katılım sağlayan tüm üyelerimize teşekkür ederiz. Başka verimli seyahatlerde görüşebilmek dileklerimizle;

Üye Girişi