TURKHAS takımı pazar arayışını sürdürüyor; şimdi de Meksika pazarına ulaştı…
8-14 Haziran 2014

Yaklaşık 2,5 yıl önce TET-BEYSAD işbirliği ile kurulmuş olan ve Ekonomi Bakanlığı desteği ile çok verimli işlere imza atmayı başarmış olan Ur-Ge Takımı TURKHAS, 8-14 Haziran 2014 tarihlerinde 12 firma yetkilisi, Bakanlık yetkilisi, BEYSAD ve TET çalışanlarından oluşan 20 kişilik bir ekip ile Meksika’ya bir ticari heyet gerçekleştirdi.

Bu seyahatte projenin başında Frost&Sullivan firmasının temin ettiği ülke raporları etkili olurken, organizasyonun başarılı geçmesinde, yapılan önheyet programının da çok faydalı olduğu gözlendi. Bu seyahat ile Meksika pazarına ilişkin bilgiler edinebilme ve oranın önde gelen özellikle yerli firmalarını görme ve yetkilileri ile tanışıp ihracatımızı artırma fırsatları yakalanabileceğini umuyoruz. Organizasyonda emeği geçen TET yetkililerine ve çalışanlarına, katılım gösteren üye firmalarımızın değerli yetkililerine, seyahatimizin sorunsuz geçmesinde büyük desteği olan turizm acentası yetkilimize teşekkür etmemiz yerinde olur.

Frankfurt üzerinden Mexico City’e uzanan uzun bir yolculuğun ardından ilk iş gününde 1,5 saatlik ara uçuş ileMonterrey şehrine gidildi ve o kıtadaTORREY Markası ile bilinen FERSA Group ziyaret edildi. Güleryüzlü karşılama ile bir tanıtım sunumu izledik ve iki grup halinde tesis ziyareti yaptık. Firma, ticari soğutucu ve küçük elektrikli ev aletleri sektörüne hizmet veriyor.

Aynı gün bu şehirde Whirlpool beyaz eşya satınalma merkezi ziyareti yapıldı ve yine karşılıklı kısa tanıtım sunum ve filmlerinin ardından ikili görüşmelere geçildi. Ardından aynı gün Mexico City’e dönüş yapıldı.

Bir sonraki günMexico City’de Best Buy Ofisi ile görüşmeler yapıldıve mağaza gezisi; ardından beyaz eşya pazarını yakından takip edebilmek üzere Liverpool mağaza gezisi gerçekleştirildi ve beyaz eşya pazarına ilişkin bilgi edinme fırsatı bulduk.

Aynı günün ikinci yarısında elektrik, güç, jeneratör ve aydınlatma sektörlerini içeren Expo Electrica 2014 fuar ziyareti gerçekleştirildi. Bu fuara 10 Türk firmanın da katılmış olduğunu duyduk ve üyemiz Sarkuysan’ı orada görmek bizleri son derece memnun etti. Günün akşamında 3.5 saatlik otobüs yolculuğu ile Queretaro şehrine gidildi.

Çok yoğun bir program daha bizleri bekliyordu.Sabahtan bir grupWhirlpool Celaya kampüsündeki beyaz eşya üretim tesisine, bir grup da; MABE beyaz eşya Ar-Ge ve satınalma merkezi üretim tesisine gitti. Tanıtım görüşmeleri ve ikili görüşmelerden üyelerimiz son derece memnun ayrıldılar. Ardından iki grup birleşip Mabe’nin başka bir üretim tesisini görme fırsatı bulduk.

Üçüncü bir ziyaret olarak da ticari soğutucu üretimi yapan İmbera firması ile ikili görüşmeler yapılma fırsatı yakalandı. Günün sonunda Mexico City’e dönüldü.

Buradaki son günümüzde sabahtan beyaz eşya yedek parça tedarikçisi, ithalat ve ihracatçısı ve aynı zamanda servis merkezi olanCasa Montoya ziyareti yapıldı.

Otele dönüldüğünde tüm grubun içinde olduğu bir değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi… Toplantıda katılımcılara ek olarak Ekonomi Bakanlığı Daire Başkanı Üstün Alan ve Meksika Ticaret ataşemiz Timur Dikbayır da aramızda yer aldılar. Toplantı TET Yönetim Kurulu Üyesi ve grup lideri Atilla Eren’in teşekkür konuşması ile başladı ve sonrasında herkes heyet programına ilişkin görüşlerini belirttiler. Çok yorucu olmasına rağmen ziyaret edilen firmalar ve yapılan görüşmelere ilişkin genel olarak olumlu bir kanı vardı.

Tüm programda birlikte olduğumuz Ekonomi Bakanlığı Daire Başkanı Üstün Alan, heyetin işini çok ciddiye aldığını, büyük bir özveri ve titizlikle çalışmalarımızı sürdürdüğümüzü, Meksika’nın heyet için doğru bir pazar tercihi olduğunu söyledi. Yeni takımlar için gereken desteğin bakanlıktan talep edilebileceğine vurgu yaptı ve olabiliyor ise bu takımın çalışmalarının da 3 yıldan biraz daha fazla uzatılabileceği yönünde ilgili yerlerle görüşeceğini belirtti.

Ticaret ataşemiz Timur Dikbayır Electrolux, LG gibi farklı büyük firmaları da ziyaret edebilmemiz için girişimde bulunduklarını ancak programın uymadığını iletti ve heyetin başarısından memnuniyetini dile getirdi. Meksika pazarının çok önemli bir pazar olduğunu, bu pazara giriş için biraz geç kaldığımızı ama kaybedilen zamanı yakalayabilmek için kendilerinin de çaba göstereceklerinin altını çizdi.

Katılımcı firmalarımızın da görüşleri olumlu yönde idi. Bu ziyaret ile bu kıtanın iş yapış biçimini görme fırsatı elde edildi, varsa nerede eksiğimiz var, kendimizi tartma fırsatı elde edildi… Buraya yapılacak ihracatta ortak sinerji yaratarak birlikteliğimizi bu yönde de faydalı bir şekilde artırabilmemiz gereğinin altı çizildi.

Bu konuda Timur Bey de koordinasyonu kaybetmemeliyiz diyerek, bu ülkenin dünyanın en önemli beyaz eşya ve otomotiv pazarlarından biri olduğunu belirtti ve ortak lojistik faaliyetleri ya da ortak depo ile daha fazla karlılıkla buralara iş yapılabileceğini söyledi.

Brezilya seyahatimizde, Brezilya’nın büyük bir pazar olduğu tespiti yapılmıştı, şimdiki kanı; MEKSİKA DAHA BÜYÜK BİR PAZAR VE BURADA İŞ YAPMAK DAHA KOLAY…

Bu toplantı sonrası Meksika Büyükelçimiz Sayın Ali Ahmet Acet ile çok keyifli bir akşam yemeği programına katıldık.

Ertesi günü iptal olan uçağımız verimli geçen seyahatimize gölge düşürmedi. Katılım sağlayan tüm üyelerimize bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyoruz ve ilk fırsatta başka bir etkinlikte biraraya gelebilmeyi diliyoruz.

Meksika Beyaz Eşya Sanayi

Meksika, özellikle ABD pazarına üretim yapmak isteyen ABD ve diğer ülke beyaz eşya firmalarının yatırımları sonucu, sektörde önemli bir üretici durumuna gelmiştir. Ülkenin yerel üreticisi Mabe yanında; Electrolux, Panasonic, Daewoo, Samsung, LG, Whirlpool, Black&Decker, Honeywell gibi büyük firmalar, Meksika’da üretim yapmaktadırlar.

2012 yılında Meksika, 5,7 milyar ABD doları değerinde beyaz eşya ihracatı gerçekleştirmiş ve bu ihracat değeri ile dünyanın en büyük 6. beyaz eşya ihracatçısı olmuştur. Söz konusu ihracatın yaklaşık %90’ı ABD’ye ve geri kalanı da ağırlıklı olarak Kanada ile Orta ve Güney Amerika ülkelerine gerçekleştirilmiştir. Ülkenin sektörde en başta gelen ihracat kalemi, buzdolabı ve derin donduruculardır. 2011 yılında Meksika dünyada, buzdolabı ve derin dondurucuda 1., elektrikli su ısıtıcısı ve çamaşır makinesinde 2., gazlı ocaklarda da 3. en büyük ihracatçı olmuştur.

2011 yılı sonu itibariyle, Meksika beyaz eşya sanayi, 60.000 kişiye doğrudan istihdam imkanı sağlamıştır. 2000-2011 yıllarında söz konusu sektörde, 2,4 milyar ABD doları değerinde doğrudan yabancı yatırım gerçekleşmiştir.

Üye Girişi