TURKHAS - Beyaz Eşya UR-GE Yurtdışı Pazarlama Takımı 3 yıllık serüvenini başarıyla tamamladı
22 Ocak 2015

Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği’nin (TET), Ekonomi Bakanlığı tarafından desteklenen UR-GE projeleri kapsamında hayata geçirdiği beyaz eşya yan sanayi üreticilerinden oluşan TURKHAS Takımı 3 yıllık serüvenini başarıyla tamamladı.

Ekonomi Bakanlığımızca örnek Ur-Ge Projeleri arasında gösterilen TURKHAS Ur-Ge Takımı, 3 yıllık süreçte yeni pazarlarda 182 görüşme gerçekleştirdi. Ekonomi Bakanlığı’nın UR-GE (Uluslararası Rekabetçiliğin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ) projeleri kapsamında oluşturulan ilk örneklerinden biri olan takımda 21 firma yerini alırken, süreçte ihtiyaç analizleri, eğitimler, hedef pazar araştırmaları ve ticaret heyetleri gerçekleştirildi.

İlk ticaret heyetini dünyanın en büyük 6’ıncı ekonomisi olan Brezilya’ya gerçekleştiren takım, ikinci gezisini Meksika’ya yaptı ve bu ülkelerin beyaz eşya devleriyle bir araya gelerek ihracat performanslarını artıracak görüşmelere imza attı. Bu kapsamda Brezilya’da 65, Meksika’da 39 ikili görüşme yapıldı. Almanya IFA Fuarı ziyareti ise tüm katılımcılar için son derce verimli geçti ve sonrasında alınan değerlendirme raporlarından tespit edildiğine göre fuarda da 78 ikili görüşme gerçekleştirildi.

3 Ocak 2012 tarihinde başlayan TURKHAS (Beyaz Eşya URGE Yurtdışı Pazarlama Takımı) Urge Projesinin kapanış yemeği, 22.01.2015 Perşembe günü Radisson Blu Bosphorus Otel’de yapıldı.

Toplantıya TET Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Fatih Ebiçlioğlu, Başkan Yardımcısı Sayın Mehmet Kavaklıoğlu, YK Üyesi ve Proje Yürütme Kurulu Başkanı Sayın Atilla Eren, Denetim Kurulu Üyesi Sayın Besim Oktayer’e ek olarak BEYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Bahadır Balkır, Başkan Yardımcıları Sayın Hasan Danişment, Sayın Burak Özaydemir; Yönetim Kurulu üyeleri Sayın Hamdi Erem, Sayın Murat Öney ile birlikte proje katılımcısı firma yetkilileri, proje paydaş firmalarının yetkilileri ve TET çalışanlarından oluşan yaklaşık 38 kişi katıldı.

Toplantı TET Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Ebiçlioğlu’nun açılış ve teşekkür konuşması ile başladı. Ebiçlioğlu projenin başarılarından dolayı emeği geçenleri kutladı ve teşekkür etti; TET-BEYSAD işbirliğinin artarak devam edeceğini ve ikinci UR-GE talebi olduğu taktirde her zaman desteğe hazır olduklarını belirtti. Fatih Kemal Ebiçlioğlu, üç yıllık süreçte beyaz eşya sektör firmalarıyla örnek bir projeye imza attıklarını belirterek şunları söyledi: “Sektör firmalarımız teknoloji, kalite ve fiyat ekseninde avantajlı bir konumda yer alıyor. Hızlı başladığımız ve süratle yol aldığımız TURKHAS ile beyaz eşya sektörünün bu konumunu güçlendirecek önemli adımlar attık. Aynı hedeflerle güçlerini birleştiren ve ortak hareket edebilme yeteneği kazanan firmalarımız ticaret heyetlerinde verimli görüşmeler gerçekleştirdi. Bu süreçte işbirliği içinde olduğumuz Beyaz Eşya Yan Sanayicileri Derneği (BEYSAD) ile de önemli bir güç olduğumuzu gördük. Büyük bir heyecan duyarak çalışmalarını yürüttüğümüz TURKHAS ile elde ettiğimiz kazanımların önümüzdeki yıllarda ihracatımıza pozitif etkisini hep birlikte göreceğiz.”

Ardından TET Yönetim Kurulu Üyesi ve TURKHAS Projesi’nin Yürütme Kurulu Başkanı Atilla Eren söz aldı ve konuşmasına bu değerli projeyi hayata geçiren Ekonomi Bakanlığı’na, katılım gösteren şirket yetkililerine, BEYSAD yöneticilerine, ilgili tüm kurumlara ve Ekonomi Bakanlığınca örnek Ur-Ge projeleri arasında gösterilmesinden hareketle de özverili çalışmaları ile projeye emeği geçen TET ve BEYSAD çalışanlarına teşekkür ederek başladı.

Eren konuşmasını şu sözlerle sürdürdü; “Projemizde 3 sene çok hızlı geçti; ancak önümüzdeki süreç içinde, şirketlerimizin birlikteliklerini bir uyum içinde sürdürmeye devam edeceklerine inanıyoruz. Ayrıca bizler Birlik olarak sizlerin talepleri doğrultusunda yeni Ur-Ge projelerinde işbirliğine her zaman hazır olduğumuzu da bilmenizi isteriz.”

Bu konuşmanın ardından 3 yılı özetleyen, etkili, dikkatle takip edilen, keyifli bir film izlendi. Bu filmde süreçler fotoğraflar eşliğinde tek tek ortaya kondu, 3 yılın anılarına yolculuk yaşandı. İhtiyaç analizi toplantı süreçleri, eğitim süreçleri, kurumsallaşma yolculuğu, Brezilya, Meksika seyahatleri, IFA Berlin Fuarı ziyareti davetlilere hoş anlar yaşattı.

Ardından plaket törenine geçildi; TET YK üyeleri, katılımcı firmalara birer anı plaketi taktim ettiler ve fotoğraf çekimi gerçekleştirildi. Bu törenin ardından proje ortakları olarak BEYSAD ve TET Yöneticileri BEYSAD olarak ve TET olarak birbirlerine bir anı-teşekkür plaketi taktim ettiler.

Grubun samimiyeti görülmeye değerdi, aynı gemide olduğumuzdan, aynı amaç ile çalışıyor olunmasından öte güzel bir dostluk ortamı olduğu açıkça görülüyordu.

Plaket törenlerinin tamamlanmasının ardından tüm katılımcı firma yetkilileri söz aldılar ve özdeğerlendirmeler yapıldı. Projenin başarılı ve eksik yönleri tartışıldı.

Proje, övgü dolu sözlerle anıldı. Genel kanı, ikinci bir proje yapılırsa memnuniyetle bu işin içinde olmak istendiği yönünde idi. BEYSAD Yöneticileri ise; “Bu projenin ikinci ayağında daha fazla üyemize ulaşabilmek için üzerimize ne düşerse yapmaya hazırız, bu başarılı projeye yeni başarılı projeler eklemek istiyoruz” dediler ve TET yöneticilerine işbirlikleri için teşekkür ettiler.

Özdeğerlendirme konuşmalarında, 3 yıllık sürenin çabuk geçtiği, yeni Ur-Ge Projelerinde daha verimli işler yapabilmek için bu sürenin arttırılması önerisi geldi.

Konuşmalarda bu teşvik modelinin Ekonomi Bakanlığı’nın vermiş olduğu en önemli teşviklerden biri olduğunun da altı çizildi ve Ekonomi Bakanlığı’na da çok teşekkür edildi. Sürekliliğin altı çizildi; Pazar araştırmasının çok sağlam yapılmasının önemi vurgulandı. Yapılan seyahatlerde zamanın daha verimli kullanılabilmesi için üretim kalemleri benzer firmaların birkaç grup oluşturularak biraz daha farklı programlanabilmesi yönünde öneride bulunuldu.

Keyifli sohbet toplantısının ardından yemeğe geçildi ve yemek geç saate kadar sürdü. Emeği geçen herkese biz de teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Beyaz Eşya Yurtdışı Pazarlama Takımı’nda Yer Alan Firmalar:

1-         An-El Anht. ve Elk. Ev Aletleri San. A.Ş.

2-         ATM Beyaz Eşya Parçaları San. ve Tic. Ltd. Şti.

3-         Balorman Orman Ürünleri Tekstil San. ve Tic. A.Ş.

4-         Cam Merkezi San. ve Tic. A.Ş

5-         De-Ka Elektroteknik San. ve Tic. A.Ş.

6-         Elcab Kablo & Profil San. Tic. Ltd. Şti.

7-         Erta Elektromekanik İma. San. ve Tic. Ltd. Şti.

8-         Formyay Makina San. Tic. Ltd. Şti.

9-         Gençler Kablo San. ve Tic. Ltd. Şti.

10-       Hatko Teknik Don. Müm. ve Tic. A.Ş.

11-       Karel Elektronik San. ve Tic. A.Ş.

12-       NBR Makina ve Yedek Parça San. ve Tic. Ltd. Şti.

13-       Odsel Elektronik San. ve Tic. A.Ş.

14-       Promet Metal San. ve Tic. A.Ş.

15-       Rem Elektronik Yatırım ve Tic. A.Ş.

16-       San Metal San. ve Tic. Ltd. Şti.

17-       Tecasa Isı Kontrol A.Ş.

18-       Technocast Otomotiv San. ve Tic. Ltd. Şti.

19-       Teknopark Makine Motor ve Elektronik San. ve Tic. A.Ş.

20-       TKS Terminal Kon. Kalıp San.ve tic. A.Ş.

21-       Turaş Gaz Arm. San. Tic. A.Ş.

Üye Girişi