TÜRKBESD yeni başkanını seçti Vestel’in genç yöneticisi Ergün Güler, Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği..

22,5 milyonluk üretim kapasitesi ile Avrupa’da 1 numara ve Türkiye’nin en önde gelen sektörlerinden biri olan beyaz eşya sektörünün temsilcisi Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) Başkanlığı’nı Vestel Pazarlama'nın Genel Müdürü Ergün Güler devraldı. Güler, “Türkiye beyaz eşya sektöründe Avrupa’nın 1 numaralı üreticisi. Bu sadece sektör için değil Türkiye için çok önemli bir başarı. Türkiye belki de Avrupa Birliği’ne siyasi entegrasyonunu henüz sağlamadı ama bugün sektörleriyle Avrupa’nın en önde ülkeleri içinde. İşte beyaz eşya üreticileri olarak da bu gücümüzün farkındalığıyla yeni dönemde daha çok projeler geliştirerek TÜRKBESD’in tanınırlığını daha çok artıracağız” dedi.

Başkan Güler, “Türkiye’nin büyümesi ancak ve ancak üretimle olur, 1980’lerde bizimle aynı gelişmişlik düzeyinde olan Malezya, Singapur, Güney Kore gibi ülkeler nasıl gelişti? Bu ülkelerin gelişme süreçlerini incelerseniz kalkınmalarını Ar-Ge’ye verdikleri önem ve devletin sanayiciye verdiği büyük destekler ile sağlandığını görürsünüz. Bu nedenle üretim yapmaktan vazgeçmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Yeni yönetim kurulu
Başkan Güler’in yanı sıra Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği’nde Genel Başkan Vekillikleri görevi Muharrem Yamaç ve Fatih Özkadı, Yönetim Kurulu Genel Sekreterliği Turgay Dağ, sayman üyelik Cevdet Yavuz; üyeler de Andrea Ojetti, Hakan Yıldız, Hasan Özcan Aydilek, Mehmet Tüfekçi ve Oğuzhan Öztürk’den oluştu. Derneğin Genel Sekreterlik görevine ise uzun yıllar İstanbul Ticaret Odası’nda yöneticilik ve Başkan Danışmanlığı yapmış olan Öykü Korkmaz getirildi.

TÜRKBESD Kimdir?
6 üyesiyle sektörün yüzde 90’ını kapsayan TÜRKBESD, üretiminin yüzde 75’ini sayısı 120’yi bulan ülkelere ihraç ediyor. Aynı zamanda patent başvuru sıralamasında hep ön sıralarda yer bulan beyaz eşya sanayicileri direkt olarak 40 bin dolaylı olarak da 500 bin kişiye istihdam sağlıyor.

Ergün Güler Kimdir?
1974 doğumlu olan Ergün Güler, İzmir Özel Türk Lisesi'nden mezun olduktan sonra, Dokuz Eylül Üniversitesi'nde işletme lisans eğitimi gördü ve Bilkent Üniversitesi'nde MBA derecesi aldı. 16 yıldır Vestel Şirketler Grubunda çeşitli görevlerde bulunan Ergün Güler, 2012 yılından bu yana Vestel Pazarlama Genel Müdürü olarak görev yapıyor. Ergün Güler, İngilizce ve Almanca biliyor.

Üye Girişi