TKF Metal Kurucusu İsmail Günhan ile söyleşi
Eylül 2014

Değerli BEYSAD Okurları;

Bu tür ön yazıları yazarken kendimizi tekrarlıyor gibi görünsek de işin aslı üyelerimiz, yeni üye olup da sizlerle birlikte bizim de burada yakından tanıdığımız yepyeni üyelerimiz, GERÇEKTEN çok iyiler. Yaptıkları işler, işlerine kattıkları değer, işlerinin gereğinden daha özenle ve her şarta uygun olarak gerçekleştiriliyor olması inanın Dernek olarak bizim en önemli gurur kaynaklarımızdan. YK Başkanımız Bahadır Balkır’ın “yanda duran” ya da “yanında duran yan sanayi” benzetmelerini bir kez daha anımsamamak olanaksız. İşte bir “yanında duran yan sanayi” ile daha sizleri tanıştırabiliyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. TKF Metal firması ve yetkilisi Sayın İsmail Günhan röportajını ilgilerinize sunarız...

Sizi tanıyabilir miyiz?

1957 Manisa doğumluyum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Manisa’da tamamladım. Evli ve iki kız çocuğu babasıyım. 1980 yılından bu yana da aktif olarak iş hayatındayım. Manisa Ticaret Borsası’nda Meclis Başkanlığı ve Yönetim Kurulu Başkanlığı, Manisa Genç İşadamları Kurucu Yönetim Kurulu üyeliği, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı ve Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyet Üyeliği görevlerinde bulundum.

TKF ile yollarınız ne zaman kesişti?

1980’li yıllardan beri pamuk sanayi ve tarım ürünleri ile çalışırken, 2000’li yıllarda orman ve orman ürünleri sektörüne girdik. 2009 yılında bölgemizdeki pamuk üretiminin tamamen azalması bizleri yeni yatırım yapabileceğimiz sektörler arayışına yönlendirdi.

Bu sırada TKF, İzmir Çiğli Organize Sanayi bölgesinde planladığı plastik üzerine krom nikel kaplama prosesi için yatırımına başlamıştı. TKF’nin yeni yatırımına ticari olarak baktığımda plastik üzerine krom nikel kaplama Türkiye’ de az bilinen ve gelişmeye yeni bir kaplama çeşidiyken Avrupa’da yaygın olarak bilinen bir kaplama çeşitiydi. Bu kaplama çeşitinin içerisinde önemli bir know-how var, işin fazlasıyla zorluğu vardı. Avrupa’daki rakip firmaları da gezince yatırıma dahil olma konusunda kararım kesinleşti. Diğer bir yandan da yurtdışında bulunan kızlarımın dönmesine vesile olması için yatırıma ortak olarak şirkete dahil olmuş oldum.

TKF firmasına ve yaptığı çalışmalara ilişkin bilgi verir misiniz?

TKF ilk olarak 1984 yılında kaplama sektörü ile tanıştı, 1986 yılında asitli çinko kaplama prosesini ilk kullanan firmadır. 1996 yılında TKF Metal Kaplama ünvanı ile çinko, çinko-nikel, kalay, bakır, nikel, krom kaplama ve krom nikel malzeme üzerine elektropolisaj uygulamaları ile hizmet vermeye devam etti.

2006 yılında plastik üzerine metal kaplama çalışmalarına başlandı. 2009 yılında tam otomatik pop tesisin kurulmasının tamamlanmasıyla birlikte, 2012 yılında plastik enjeksiyon yatırımı yapıldı. TKF bugün 150 ile 600 ton arasındaki plastik enjeksiyon makine parkuru ve tam otomatik plastik üzerine krom nikel kaplama tesisi ve alanında uzman personel yapısı ile sektöründe edindiği tecrübesini; İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde entegre bir fabrika ile müşterilerine sunmaktadır.

TKF’nin kaplama alanındaki diğer bir faaliyeti de enerji sektöründe kullanılan kesici ve yük ayırıcılarının kontaklarının bakır ve alüminyum üzerine gümüş kaplama işleridir. Faaliyetini İzmir Kaplamacılar Sitesi’nde göstermektedir.

Firmamız bünyesinde TÜBİTAK desteğiyle Ar-Ge projeleri yürütülmektedir. Proje kapsamında kaplama kalınlıklarının korozyon direncine etkileri araştırılmaktadır. Proje sayesinde kaliteden ödün verilmeden kaplama kalınlıklarının optimum seviyeye çekilmesi, ithal girdilerin azaltılması ve dışa bağımlılığın azaltılması hedeflenmektedir.

Bu sene Almanya’da 23. kez düzenlenecek olan FAKUMA 2014 Plastik Fuarı’na 14 Ekim - 18 Ekim tarihleri arasında katılacağız. Bu fuar bizim milli düzeyde yurt dışında katılacağımız ilk fuar. Katılacağımız bu fuarla yurt dışında tanınırlığımızı artırmak, marka değeri yaratmak ve ihracat yapmak.

TKF ISO 9001, 18001 ve 14001 belgelerinin esaslarına göre üretim yapmaktadır. Otomotiv sektörüne hazırlanan firmamız, ISO 16949 belgesi çalışmaları devam etmektedir. Sektöründe en çok tercih edilen, müşteri beklentileri ve kalite standartlarına uygun kaplama yapan çevreci bir firma olmak için kendimizi geliştiriyoruz.

Hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?

TKF olarak beyaz eşya sektörüne hizmet veriyoruz.  Çamaşır makinelerinin kapakları, tutamak parçaları, program ayar düğmeleri gibi plastik parçaları kaplıyoruz. Plastik tasarımlara metalik kaplamayla renk ve ışıltı katıyoruz. Evlerimizde her gün kullandığımız beyaz eşyalara, krom kaplama ile şık bir görünüme kavuşturup dayanıklılığını arttırıyoruz.

Türkiye’de üretim yapan Vestel ve Arçelik gibi iki büyük beyaz eşya firmasının tedarikçisiyiz. Ev elektroniği tasarımlarında da krom kaplı parçalar, kattığı parlak görünümle müşterinin beğenisine sunuluyor. Biz de hâlihazırda çalıştığımız firmaların bu tarz ihtiyaçlarını karşılamak için kendimizi sürekli geliştiriyoruz. 

Krom kaplı parçalar, hafifliği ve kattığı lüks ve ışıltılı görünümü ile otomotiv sektöründe de oldukça fazla kullanılmaktadır. Firmamız otomotiv sektöründe yer almak için üretimdeki eksikliklerini tamamlamaya ve deneme üretimlerini yapmaya başladı. Numunelerimiz sektörün şart koştuğu dayanıklılık testlerinden geçti.

Diğer faaliyet alanımız gümüş kaplama bölümümüz ise elektromekanik sektörüne hizmet vermektedir.

Sizi rakiplerinizden ayıran özellikleriniz nelerdir?

Rakiplerimizden ayıran üç özelliği şöyle ifade edebiliriz;

1-    Kaplama sektörünün sorunlarını biliyoruz. Çevreye, iş sağlığı ve güvenliğine uygun arıtması ile birlikte modern bir kaplama tesisimiz olması bizi diğer rakiplerimizden hemen ilk bakışta ayırıyor.

2-    Üretim yönünden bir diğer farkımız ise plastik enjeksiyon ve kaplamayı aynı çatı altında birleştirmiş olmamızdır.Bu sayede, plastikten kaplanmış malzemeye kadar olan her aşamayı gözlemleyebiliyoruz. Gereken her noktada anında müdahalede bulunduğumuz için müşterilerimize çok daha kaliteli hizmet sunuyoruz.

3-    Kaplama prosesi, bünyemizde bulunan modern ve teknolojik laboratuvar desteğiyle gerçekleşmektedir.Banyoların kimyasal analizleri ve ürün kalite kontrolleri düzenli aralıklarla kendi bünyemizde yapılabilmekte ve proses kararlılığı garanti altına alınmaktadır.

Parçaların tahribatlı ve tahribatsız kaplama kalınlıklarını x-ray ve couloscope cms step cihazı ile ölçümleri yapılıp müşterimize raporları gönderebiliyoruz. Müşterilerimizin isteği ve belirttiği standartlar doğrultusunda yaptığımız kaplamanın dayanıklılığını ölçmek için tuz ve cass testlerini yapıyoruz. Tesisimize ait arıtma sistemi tam arıtma yapmakta olup tüm atık su analizlerini laboratuvarımızda kendimiz gerçekleştiriyoruz.

Yeni üyemiz olarak BEYSAD’dan beklentileriniz nelerdir? Sizler için neler yapabiliriz?

BEYSAD’ın, düzenleyeceği yurt dışı iş gezileri ile üyelerine yurt dışındaki beyaz eşya pazarını tanıtmasını, ikili görüşmeler düzenlemesini, yurt dışı fuar organizasyonlarına destek vermesini ve üyelerinin ihracata başlamaları ve ihracatı ilerletmelerine ön ayak olmasını bekliyoruz.

Üye Girişi