Tezcan Galvaniz Direktörü Asiye Ay Çelik ile söyleşi
Mart 2017

Değerli BEYSAD Okurları;

Bu sayımızın konuğu, aslında hepinizin çok yakından tanıyor olduğuna inandığım, Türkiye’nin önde gelen, ülkemize değer katan firmalarından biri olan Tezcan Galvaniz ve başarılı Direktörü Sayın Asiye Ay Çelik… Uzun yıllardır ülkemize değer katan şirket, 2016’da çok önemli yatırımlar yaptı ve bizler sizlerle buluşturarak daha yakından bilgiler vermek istedik. Değerli zamanlarını bizlere ayırdıkları için Sayın Asiye Ay Çelik Hanım’a teşekkürlerimizi sunuyoruz ve yeni yatırımlarının hayırlı olmasını temenni ediyoruz. Kendileri ile gurur duyuyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

Sizi tanıyabilir miyiz?Tezcan ile yollarınız ne zaman kesişti?

1974 Hollanda doğumluyum. Hollanda’da başlamış olduğum eğitim hayatımı Türkiye’de devam ettirerek 1997 yılında Uludağ Ünv. Yabancı Diller bölümünden mezun oldum.Kariyerime çelik sektöründe üretici bir firmada başladım. Sonrasında Tezcan ile yollarımız keşişti. Tezcan’ın Kocaeli’ndeki tüm yatırım süreçlerinde yer aldım. Evliyim, bir oğlum var. İngilizce, Felemenkçe ve Almanca biliyorum.

Tezcan firmasına ve yaptığı çalışmalara ilişkin bilgi verir misiniz?

Türkiye’nin yerli ilk yassı mamul üreticisi olarak başta yapı sektörü olmak üzere beyaz eşyadan otomotive kadar pek çok alana hitap eden ürünlerimizle sektörümüzdeki öncü konumumuzu koruyoruz. Türkiye’de pazar ihtiyacının büyük bir kısmını karşılıyoruz. Ayrıca 70’den fazla ülkeye ihracat yapıyoruz. Kaplamalı saclarda üretimimizi 1 milyon tona çıkarma arzusundayız. Yeni yatırım kompleksimiz ile birlikte üretim kapasitemiz de 1.3 milyon tona ulaştı. Ana ürünlerimizden biri olan galvanizli sac; beyaz eşya sektöründe, otomotiv sanayinde, çatı cephe kaplamalarında, ısıtma - soğutma sektöründe, havalandırma, kablo kanalları, aydınlatma ve boru profil üretimi gibi birçok yerde kullanılıyor. Ayrıca var olan yıllık 400 bin ton kapasiteli ‘Çelik Servis Merkezi’miz (ÇSM) ile galvanizli sac, soğuk sac, sıcak sac, asitli sac, boyalı sac ürünlerini boyutlandırarak ve şekillendirerek son kullanıma hazır halde müşterilerimize sunuyoruz. Son ürünümüz ise Türkiye’de bir ilk olan GALVALUME. Galvanize göre korozyon dayanımı üç kat daha üstün bir malzeme GALVALUME. Sürekli sıcak daldırma metodu ile üretiyoruz. Kaplamanın içeriğinde birbirine yakın oranlarda bulunan alüminyum ve çinko sayesinde daha yüksek korozyon dayanımına sahip olan bu malzemenin görüntüsü de çelikle inanılmaz bir uyum sağlıyor. Neredeyse paslanmaz çelik kalitesine sahip olan bu ürünü daha ekonomik olarak almak mümkün. Patenti ABD menşeli bir uluslararası firmaya ait olan GALVALUME ürününün Türkiye lisansını almış olmaktan dolayı çok mutluyuz.

Tezcan firması organizasyon yapısı hakkında bilgi verir misiniz?

Şirketimiz açıklık ve şeffaflık üzerine kuruludur. Şeffaf bir yönetim tarzını benimsiyoruz. Şirketimiz hiyerarşinin minimum düzeyde olduğu yalın bir yönetim şekline sahiptir. Çalışanlarımızı dinler ve fikirlerine önem veririz. Başarıyı getiren temel ilkelerimizin temelinde her zaman insan faktörü yatar. Düşünce, duyarlılık, diyalog, dayanışma ve denetim ise bizi başarıya taşıyan diğer unsurlardan.

Hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?

Ürünlerimiz; HRP (Temizlenmiş sıcak sac), CRF (Soğuk haddelenmiş, tavlanmamış sac), CR (Soğuk haddelenmiş, tavlanmış sac), HDG (Üzeri çinko ile kaplanmış sac), GZR (Galvanizli Sac), Galvalume (GL)ve PPGI (Boyalı sac)’tan oluşuyor. Bu ürünlerimiz ile beyaz eşya sektöründen otomotive, inşaat sektörüne kadar pek çok farklı alana hitap ediyoruz.

İhracat oranlarınızdan ve en çok hangi ülkeye ihracat yaptığınızdan söz eder misiniz?

Daha önce de belirttiğim gibi şu anda 70’den fazla ülkeye ihracat yapmaktayız. Ürünlerimizi dünyanın dört bir köşesine ulaştırmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Mevcut pazarlarımızı geliştirmek için çalışıyoruz. Önümüzdeki dönemde, Avrupa, ABD, Mena Bölgesi ve Rusya ile çalışmalarımızı arttırmayı arzuluyoruz.

Sizi rakiplerinizden ayıran özellikleriniz nelerdir?

İlklerin markasıyız. Türkiye’nin ilk yassı mamul üreticisi biziz. Ayrıca bu sene yine bir ilki gerçekleştirerek GALVALUME’u Türkiye’ye ilk getiren marka olduk. Hedef odaklı çalışan, disiplinli, teknolojiye önem veren, dürüst ve işin odağına her zaman insanı koyan bir yapımız var.

Yeni yatırım ve Ar - Ge’ye yönelik çalışmalarınıza ilişkin bilgi alabilir miyiz?

Son yatırımımız ve araştırma – geliştirme çalışmalarımız yeni ürünümüz GALVALUME üzerine idi. Yeni ürünümüz GALVALUME’ün üretimi için 75.000 m² alana yayılan dördüncü ek tesisimizi faaliyete aldık. 135 milyon USD yatırımla kurduğumuz bu tesis, GALVALUME’un yanı sıra birçok nihai üründe kullanılan asitli sac, soğuk sac, Galvanizli sac ve boyalı sac malzemelerini de üretiyor. Böylelikle üretim kapasitemizi de 700 bin tondan 1.3 milyon tona ulaştırdık. Ayrıca bu son yatırımımız için 145 kişilik yeni istihdam sağladık.

2016 nasıl geçti, 2017 için öngörünüz nelerdir?

2016 yılı yeni tesisimiz ve yatırımımıza odaklandığımız bir sene oldu. 2017 yılında da bu yatırımlarımızı daha ileriye taşıyacağız. Yeni ürünümüzün bilinirliğini, kullanım alanlarını artırmaya odaklanacağız. Bu süreçte ihracat oranını artırmak için yurt dışında yeni oluşumlar yapma arzusundayız. 2017 yılında yapı sektöründeki gücümüzü beyaz eşya ve otomotiv sektöründe de göstererek yeni ürünümüz ve üretim kapasitemiz ile birlikte artış elde etmeyi hedefliyoruz.

Sanayi 4.0’ın Türkiye gelişimini nasıl görüyorsunuz? Bu yönde ön çalışmalarınız, tedbirleriniz var mı?

Bilgi -  iletişim teknolojileri ile makinaların birbirine bağlı çalıştığı bir üretim modeli vizyonu olarak tanımlanan Sanayi 4.0 uygulamalarının tüm sektörler için olumlu bir ilerleme olacağı kanısındayım. Akıllı üretimin hem zaman hem maliyet tasarrufu sağlaması bekleniyor. Tezcan olarak her zaman gelişime inanıyoruz. Fabrikalarımızı en son teknoloji ile donatıyoruz. Sanayi 4.0 uygulamaları da şu anda yakından takip ettiğimiz konular arasında.

BEYSAD’a ilişkin görüşleriniz, BEYSAD’dan beklentileriniz nelerdir? Sizler için neler yapabiliriz?

Beyaz Eşya Yan Sanayiciler Derneği BEYSAD, beyaz eşya üreticileri ile yan sanayi üreticilerini bir araya getiren çok değerli bir oluşum. Sektörün hacmini büyütmeye odaklı çalışmaları, sektörün paydaşlarını bir araya getirerek sağladığı yeni bağlantıları çok değerli buluyoruz. Ayrıca BEYSAD, sektör temsilcileri için sıkıntıların ve fırsatların paylaşıldığı çok değerli bir platform. Sizleri ve sizin vasıtanız ile tanıştığımız pek çok kuruluşu tanımış olmaktan dolayı çok mutluyuz. Önümüzdeki dönemde de markamız ve sektörünüz arasındaki değerli işbirliklerinin artarak devam etmesini temenni ederiz.

Üye Girişi