TET Vietnam ve Tayland’a ticari heyet düzenledi
Eylül 2013

Elektrik-Elektronik ihracatçıları Güneydoğu Asya pazarına açıldı

Türkiye’nin üretim, ihracat ve istihdam bakımından önde gelen sektörleri arasında yer alan elektrik-elektronik sektörünü temsil eden İstanbul Elektrik-Elektronik, Makine ve Bilişimİhracatçıları Birliği (TET), 10 sektör firmasıyla birlikte Güneydoğu Asya’ya ticari heyet organizasyonu düzenledi. Tayland ve Vietnam’ı kapsayan ticari heyette Türk şirketleri, ikili iş görüşmeleri yaparak, pazarın sunduğu fırsatları yakından görme şansı elde etti.

İhracat ve yerel talepteki artışla ekonomik büyümesi hızlanan Tayland ve Vietnam, Türk elektrik-elektronik sektörünün yakından takip ettiği pazarlar arasında yer alıyor. İhracat açısından oldukça çeşitlenmiş bir ekonomiye sahip olan Tayland’a ihraç edilen ürünler arasında ağırlıklı olarak elektrikli makine ve cihazlar, aksesuarlar ve parçaları bulunuyor. 2008 – 2012 döneminde Türkiye’den Tayland’a beyaz eşya, diğer dayanıklı tüketim malları, kablo, makine, tüketici elektroniği, üretim ve dağıtım ekipmanları alt kategorilerinde yüzde yüz bir ihracat artış gerçekleşti. Son beş yıllık döneme bakıldığında da Türk elektrik-elektronik sektörünün Tayland’a toplam ihracatının 43 milyon dolar olduğu görülüyor. Vietnam’a ise beyaz eşya, dayanıklı tüketim malları, kablo, üretim ve dağıtım ekipmanları ve makine alt kategorilerinde son beş yılda toplam 19,7 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

İhracattaki payını her geçen yıl biraz daha artıran elektrik ve elektronik sektörü, 2012 yılında Türkiye’nin 151,9 milyar dolarlık ihracatında 5’inci sırada yer aldı. Türkiye’nin en yüksek istihdam yaratan, en büyük AR-GE merkezlerine sahip, patent şampiyonu şirketleri sektörde yer alıyor. Teknolojik gelişmeleri yakından izleyen, AR-GE’ye ve tasarıma yatırım yapan Türk firmaları, pek çok ürün grubunda Avrupa’nın üretim merkezi haline gelmiş durumda.

İstanbul Elektrik-Elektronik, Makine ve Bilişim İhracatçıları Birliği (TET) Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu,Türkiye açısından önemli fırsatlar sunan Uzakdoğu pazarını önemsediklerini belirterek şunları söyledi: “Tayland ve Vietnam hızlı gelişen ekonomisi ve ihracat potansiyeli ile öncelik verdiğimiz ülkeler arasında yer alıyor. Özellikle geçtiğimiz yılın son çeyreğinde bu ülkelere gerçekleşen ihracattaki büyüme oranı oldukça dikkat çekici. Türk elektrik-elektronik sektörü açısından önemli fırsatlar barındırdığına inandığımız bu ülkelere sektör firmalarının katılımıyla gerçekleştirdiğimiz ticari heyet organizasyonuyla hem pazarı yakından tanıma imkânı bulduk, hem de firmalarımız Tayland ve Vietnamlı muhataplarıyla yeni bağlantılar kurma fırsatı yakaladı”

Üye Girişi