TET Proje Baharı, İnovatif Projeleri Sergiledi BEYSAD'ın Hazırlamış Olduğu Panel Sektörün Ar-Ge Çalışmalarına Işık Tuttu
8 Nisan 2015

Türkiye’nin teknolojideki gücünü temsil eden Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği’nin (TET), yüksek katma değerli ihracatı teşvik etmek amacıyla düzenlediği “TET Ar-Ge Proje Pazarı”nın dördüncüsü 08 Nisan 2015 tarihinde İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Elektrik, elektronik ve bilişim alanlarındaki inovatif projelerle birlikte bu yıl ilk kez kültürel hizmet ihracatının yıldızlarına ödül verildi. 2014 yılı sonuna kadar en fazla ihracat geliri elde eden ilk üç dizi ödülünü; Muhteşem Yüzyıl, Kara Para Aşk ve Kuzey Güney alırken, 2014 yılında yurtdışında kitapları en çok satan ve en çok dile çevrilen yazar Ahmet Ümit oldu.

TET Proje Baharı’na bu yıl rekor sayıda proje başvurusu gerçekleşti ve 499 proje arasından seçilen 143 yaratıcı proje, İstanbul Kongre Merkezi’nde sergilendi. Gün boyu süren ve panellerle zenginleşen etkinlikte girişimciler ve akademisyenler projelerini sanayicilere tanıtma fırsatı buldu. Proje Baharı’nda Bilgi ve İletişim Teknolojisi Uygulamaları, Enerji Üretim İletim ve Dağıtımına Yönelik Uygulamalar, Çevre ve Enerji Verimliliği Uygulamaları ile Diğer olmak üzere 4 farklı kategoride dereceye giren ilk 3 Ar-Ge projesinin yaratıcıları toplamda 150 bin TL’lik ödülün sahibi oldular.

TET Proje Baharı etkinliği proje sunumları ve ikili görüşmelerle gün boyu sürdü…
Sanayicilerin yanı sıra üniversiteler, Ar-Ge kuruluşları ve teknopark çalışanları ile araştırmacıları bir araya getirenTET Ar-Ge Proje Pazarı;iş dünyasının ve sektörün önemli temsilcilerini de aynı platformda buluşturdu. Etkinliğin gündüz programında “Beyaz Eşyada Gelecek Akılcı Çözümlerde” ve “Girişimcilik Takım İşidir” panelleri gerçekleştirildi. Beyaz Eşyada Gelecek Akılcı Çözümlerde” başlıklı paneli BEYSAD olarak hazırlamamıza olanak veren TET Yöneticilerine teşekkür ederiz.

Panel, tamamen beyaz eşya odaklı olup, yapılan sunumlarla bir ürünün inovatif bir şekilde bizlere sunulması serüvenini, en başından son aşamasına kadar geçen süreçleri, bir yan sanayinin Ar-Ge serüvenine başlama gereğini ve katettiği yolları değişik açılardan görme şansı elde edildi. Son konuşmacı olarak söz alan Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Sayın Yiğit Kulabaş’ın hareketli sunumu ise konuklara teknolojinin gideceği noktalara ilişkin ipuçları verdi ve büyük ilgi ile başlayan panelin hiç enerjisini düşürmeden büyük bir heyecan ile tamamlanmasına destek vermiş oldu.

Moderatörlüğünü Uluslararası Rekabet Araştırmaları Kurumu (URAK) Genel Sekreteri Sayın Melih Bulu’nun yapmış olduğu panel konuşmacıları, konu başlıkları ile birlikte aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

Arçelik – Faruk Bayraktar – Merkez Ar-Ge Mekanik Teknolojiler Yöneticisi
KONU: Üniversite’den Ürüne, Arçelik Teknoloji Geliştirme Süreci

BSH – Emrah Torun – Fırın Fabrikası Ar-Ge Kıdemli Müdürü
KONU: Ar-Ge Odak nedir?

Vestel Beyaz Eşya– Can İmir -  Ar-Ge Müdürü (Senior Design Architect)
KONU: Yan Sanayinin Gücü Ana Sanayinin Gücünü Belirler

Akplas Plastik Kalıp San. ve Tic. A.Ş. – Abdullah Böyet – Genel Müdür Yardımcısı – A Grup Yönetim Kurulu Üyesi
KONU: Ar-Ge’de Başarılı Yan Sanayi Hikayesi  

Turkcell – Yiğit Kulabaş – Genel Müdür Yardımcısı
KONU: Akıllı Gelecek

Ödül Töreni öncesi düzenlenen, Moderatörlüğünü M. Serdar Kuzuloğlu’nun yaptığı “Yüksek Teknolojide Neredeyiz?” konulu Zirve’de ise Vestek A.Ş. Genel Müdürü Metin Salt, girişimcilik denilince akla ilk gelen isimlerden Alphan Manas ve Koç Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümünden Prof. Dr. Hakan Üreykatılımcılarla birlikte bu sorunun yanıtını aradı.

Geçtiğimiz yıllarda birçok başarılı projenin başvurduğu etkinlikte bugüne kadar 20 proje ticarileştirildi.

Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği (TET),bu yıl ilk defa Proje Baharı’nda kültürel hizmet ihracatının yıldızlarını da ödüllendirdi. Türk dizileri bugün 100’ü aşkın ülkede 2,5 milyar izleyiciye ulaşıyor. Ülkemizin tanıtımı adına da önemli bir misyon üstlenen Türk dizilerinin bu başarısı ve ihracata olan katkısına kayıtsız kalmayan TET, bugüne kadar en fazla yurtdışı satış gelirine ulaşan ilk 3 dizinin yapımcı ve oyuncularına ödül verdi. 2014 yılı sonuna kadar olan dönemde yurtdışında en fazla ihracat geliri elde eden ilk 3 dizi: Muhteşem Yüzyıl, Kara Para Aşk ve Kuzey Güney olarak seçildi. Şimdiye kadar pek çok ödül alan dizilerin yapımcı ve oyuncuları, bu kez “ihracatın yıldızları” ödüllerini almak için sahnedeydi. Muhteşem Yüzyıl dizisinin ihracat ödülünü başrol oyuncularından Halit Ergenç ile TİMS Production adına Mücahit Murat aldı. Kara Para Aşk dizisinin ödülünü almak üzere başrol oyuncuları Tuba Büyüküstün ve Engin Akyürek ile dizinin yapımcısı Kerem Çatay (Ay Yapım) törendeydi. Üçüncü olan Kuzey Güney dizisinin ödülü ise yine Kerem Çatay’a verildi.

2014 yılı Türkiye Yazılı Eser İhracat Ödülü’nün sahibi ünlü yazar Ahmet Ümit…
2014 yılında kitapları yurtdışında en çok dile çevrilen ve en fazla ihracat geliri elde eden yazar ödülü Ahmet Ümit’e verildi. Ahmet Ümit, ödülünü aldıktan sonra yaptığı konuşmada, yurtdışında bugüne kadar pek çok ödül aldığını ancak bu ödülün kendisi için ayrı bir yere sahip olduğunu belirterek Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği’ne teşekkür etti. 

Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği (TET) Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu ödül alan tüm isimleri kutlayarak şunları söyledi: “Yaklaşık bir yıllık bir hazırlık sürecinin ardından gerçekleştirdiğimiz 4. Proje Baharı gerek başvuru sayısının fazlalığı gerekse sergilenen projelerin ulaştığı nokta açısından geçmiş yılların da çok üzerine çıkmış durumda. Başvuran 499 proje arasından seçilen 143 projenin içinde ticarileşme potansiyeli yüksek birçok proje olduğunu gördük. Şimdiye kadar ödül alan ve sergilenen 20 projenin üretime dönüşmesi mutluluk verici. Ayrıca bu yıl bir ilki gerçekleştirerek dizi ihracatımızın ve yazılı eser ihracatımızın yıldızlarına ödül verdik. İhracatçı olarak gittiğimiz ülkelerde Türk dizilerini ve yazarlarını görmek bizleri gururlandırıyor. Yaratıcılığın ürüne dönüşmesi ve uluslararası alanda başarı kazanması gerçekten gurur verici gelişmeler. Biz de Ar-Ge Proje Baharı ile kültürel hizmet ödüllerini birleştirme kararı aldık.” 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanvekili Tahsin Öztiryaki de Proje Baharı ödül törenine katılarak bir konuşma yaptı.Öztiryaki,TİM olarak inovasyona verdikleri önemi vurguladı ve Türkiye’nin 500 milyar dolarlık ihracat hedefine tasarım, Ar-Ge, inovasyon ve markalaşmaya yatırım yaparak ulaşacağını belirtti. Tahsin Öztiryaki ayrıca İnovasyon Haftası ile de bu konuda yapılan çalışmaları desteklerini de söyledi.   

Üye Girişi