TET Organizasyonu BEYSAD işbirliği ile 21 Firma Yeni Pazar Arayışında
24-29 Kasım 2013

TET’in Organizasyonu BEYSAD işbirliği ile 21 Firma Yeni Pazar Arayışında

Beyaz eşyada Avrupa’nın üretim üssü haline gelen Türkiye, ürünlerini dünyanın pek çok ülkesine sunuyor. 1950’lerin sonunda ilk yerli çamaşır makinesi ve buzdolabı ile tanışan Türkiye’de beyaz eşya sektörü hızlı bir büyüme kaydetti. Beyaz eşyadaki büyüme 1970’li yılların başından itibaren beyaz eşya yan sanayiinin ortaya çıkmasını sağladı. Sektör 80’li yıllarda ise ihracatla tanıştı. Beyaz eşya yan sanayi 4 milyar dolarlık bir üretim büyüklüğüne ulaşırken, sektör ihracat potansiyeli ile öne çıkan firmalara ev sahipliği yapıyor. Beyaz eşya yan sanayicileri; teknoloji, kalite ve fiyat eksenindeki avantajlı konumlarını doğru stratejilerle yeni pazarlara taşımak ve ihracatlarını artırmak için TET ve BEYSAD öncülüğünde güç birliği yaptı. Sektörün hedefinde ilk olarak Brezilya ve Güney Amerika pazarı var… 

Türkiye’nin beyaz eşya üretimi ve ihracatında dünyada ulaştığı konum, yan sanayi üretiminin de güçlenmesini sağlıyor. İhracatın yüksek oranda Avrupa’ya gerçekleştiği sektörde, kalite ve teknoloji çıtası da yükselmiş durumda. Direkt ve dolaylı beyaz eşya yan sanayi ihracatının 2 milyar dolara ulaştığı ülkemizde, beyaz eşya sektörü için yapılan ara malı üretimi 4 milyar doların üzerinde. Başlı başına bir sektör haline gelen ve hızlı bir gelişim çizgisi gösteren sektör, hammadde ve nitelikli işgücü sorunları ile baş etmeye çalışsa da binlerce kişiye istihdam yaratıyor. Türk beyaz eşya sanayinin ara malı ihtiyacının yüzde 53’ünü karşılayan sektör firmaları, ihracat performanslarını artıracak yeni pazar fırsatlarını değerlendirmeyi hedefliyor.

TET (Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği) ve BEYSAD (Beyaz Eşya Yan Sanayiciler Derneği) tarafından 2010/8 sayılı "Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Hakkındaki Tebliğ" çerçevesinde sektörde faaliyet gösteren 21 firma ile birlikte "Beyaz Eşya Yan Sanayi Sektörü Yurtdışı Pazarlama Takımı (TURKHAS Team)" projesi yürütülmektedir. Söz konusu proje kapsamında Ekonomi Bakanlığı’nın desteğiyle 24-29 Kasım 2013 tarihleri arasında takımın 10 üye firmasından toplam 13 yetkilinin katılımıyla Brezilya'nın Sao Paulo ve Curitiba şehirlerine yönelik ticaret heyeti düzenlenmiştir. Türk firmalarının Brezilya’daki üreticilerle işbirliği olanaklarını araştıran TET, beyaz eşya devleri Whirlpool ve Electrolux firmalarının Brezilya’daki tesislerinin ziyaretini organize etti. Ülkenin sanayi başkenti Sao Paulo’da gerçekleşen heyet kapsamında Brezilyalı firmalarla da ikili görüşmeler yapıldı.

Brezilya ticaret heyetine katılan Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği (TET) Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, “Beyaz eşya sektörümüz gerek kalite gerekse teknolojik anlamında iyi bir noktada ve önemli bir güce sahip. Ekonomi Bakanlığı’mızın UR-GE (Uluslararası Rekabetin Geliştirilmesi Tebliği) destekleri kapsamında hayata geçirdiğimiz TURKHAS Takımımız ile Brezilya’da önemli görüşmeler gerçekleştirdik. Dünyanın en büyük 6’ıncı ekonomisi olan Brezilya, Güney Amerika’nın da en büyük ekonomisi konumunda. Ticaret Heyetimiz, firmalarımızın yüksek teknoloji ve kalite avantajlarını kullanabileceği önemli bir ortam hazırladı.”

Seyahatte, aralarında Electrolux ve Whirlpool gibi dünya markalarının bulunduğu toplam 5 firmaya fabrika ziyareti gerçekleştirildi. FIESP- Brezilya Sanayi Odası tarafından açılışı yapılan ikili görüşmeler organizasyonuna ise Hitachi, Mabe gibi global markaların ve Esmaltec, Colormaq ve Mueller gibi Brezilya'nın en büyük yerel üretici firmalarının bulunduğu toplam 6 firma davet edildi. İkili görüşmeler ve heyet organizasyonu için global bir marka olan World Trade Center (WTC) ile çalışılmış olup, heyet öncesi hazırlıkların ilk aşaması olan Latin Amerika Pazar Analiz Raporu için ise A sınıfı akredite danışmanlık firmalarından Frost & Sullivan firması ile çalışıldı.

Yolculuğun ilk günü 14.5 saatlik uçak yolculuğu ile sürdü.Organizasyonun ikinci günü olan Pazartesi Curitiba’ya varıldı ve bu şehirde 3 farklı firmada görüşme yapmak üzere heyet üçe ayrıldı.

Bir grup Brezilya’nın endüstriyel ocak ve fırın konusunda yerel üreticilerinden biri olan FOGOES BRASLAR adlı firmayla görüşme gerçekleştirdi.

İkinci ekip ELECTROLUX firması ile görüşme gerçekleştirdi. Öncelikle heyete eşlik eden ticaret müşavirimiz Sayın Ramazan Kısa tarafından bir bilgilendirme ve teşekkür konuşması yapıldı. Sonrasında Electrolux Santınalma Müdürü Marco Rebello tarafından firma sunumu yapıldı ve Brezilya beyaz eşya pazarı ile ilgili genel bilgiler verildi. Ardından TURKHAS Takımı için hazırlanan tanıtım filmi gösterildi ve her bir firma kısaca kendini ve ne ürettiklerini belirtti. Yapılan sunum ve tanıtımlar sonrası firmaların Electrolux’ün ilgili satınalma birimleri ile birebir görüşme imkanları oldu. Görüşmelerin sonuna doğru, eş zamanlı olarak KIN firmasını ziyaret eden heyetten de buraya gelen firma yetkilileri oldu ve bu firmalar da ilgili satınalma birim yöneticileriyle görüşme imkanı buldular.

Üçüncü heyet ise Brezilya’nın yerel yarı otomatik çamaşır makinesi üreticisi olan KIN firması ile görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sonrası yapılan tesis ziyaretinde firmanın üretim yaptığı ürünlerin showroom’u da ziyaret edildi. Kullanılan yarı otomatik çamaşır makinesinin Brezilya pazarında yoğun talep gördüğü, dolayısıyla tam otomatik makinelerin üretiminin nispeten az olduğu konusunda bilgi alındı. Aynı gün akşam Sao Paulo’ya dönüldü.

Heyetin üçüncü gününde Sao Paulo’dan Campinas şehrine hareket edildi ve WHIRLPOOL’un tesisine varıldı. Burada heyet Whirlpool Ülke Satınalma Müdürü Andre Camargo tarafından karşılandı. Diğer satınalma sorumluları ile de bir araya gelinerek heyet üç gruba ayrıldı ve her bir gruba bir satınalma sorumlusu verilerek tesis ziyareti yapıldı. Tesis ve üretim bantlarının ziyaretinin tamamlanmasının ardından gruplar tekrar birleştirilerek Whirlpool firma sunumu yapıldı ve tedarikçi seçim süreçleri hakkında bilgi edinildi. Firma tanıtımları ardından ikili görüşmelere geçildi.

Verilen öğle yemeği molasının ardından ikinci ziyaret olan ticari soğutucu-dolap üreticisi IMBERA firmasının tesisine doğru yola çıkıldı. Firma tanıtımlarının ardından ilgili firmalarımız Imbera Lojistik Sorumlusu Pedro Mendoza Perez ve Koordinatör Luiz Gustavo Bueno ile ikili görüşmelere geçtiler. Akşama yine Sao Paulo’ya dönüldü. Aynı akşam Sao Paulo Başkonsolosu Sayın Mehmet Özgün Arman bir resepsiyon vererek heyeti rezidanslarında ağırladılar. Resepsiyon sonunda heyet başkanı ve TET Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Fatih Ebiçlioğlu tarafından kendisine de bir plaket takdim edildi.

Heyetin 4. gününde; seyahat boyunca kalınmakta olunan Tivoli Otel’in ITAIM Toplantı Odası’nda FIESP Sektör Müdürü Mr. Antonia Bessa tarafından Brezilya pazarını tanıtan sunum ve video gösteriminin tamamlanmasıyla ikili görüşmelerin açılışı yapıldı. Mr. Bessa Brezilya’nın ekonomik koşulları ve buna paralel olarak dış ticareti ile ilgili detaylı bilgiler verdi ve ayrıca heyete Brezilya’da hangi sektörlerin öne çıktığı ve bu sektörlere yatırımın bu ülkede Türk firmaları için muhtemel avantajları hakkında bilgiler paylaştı. Konuşmasının ardından soru/cevap şeklinde devam eden görüşmelerin tamamlanmasıyla TET Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Fatih Ebiçlioğlu tarafından kendisine de bir plaket takdim edildi.

Mr. Bessa’nın sunumunun ardından Sao Paulo Ticaret Müşaviri Sayın Ramazan Kısa, Brezilya hakkında detaylı bir sunum gerçekleştirdi. Sunumunun sonunda Brezilya’daki beyaz eşya sektörü ile ilgili istatistikî bilgileri paylaştı. Katılımcı firmalarımızın üretmiş oldukları ürünlere ait gümrük tarife numaraları üzerinden Brezilya’da uygulanan gümrük vergisi oranlarının değerlendirmesini yaptı. Konuşmasının ardından kendisine TET Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Fatih Ebiçlioğlu tarafından plaket takdim edildi.

Konuşmaların ve sunumların tamamlanmasının ardından verilen kısa mola ardından ikili görüşmelere geçildi.

Hitachi, Mabe gibi global markaların ve Esmaltec, Colormaq ve Mueller gibi Brezilya'nın en büyük yerel üretici firmalarının bulunduğu toplam 6 firma davet edildi. Davet edilen firmalar - ARIM COMPONENTS, COLORMAQ, ESMALTEC, HITACHI, MABE ve MUELLER - heyetin neredeyse tamamıyla görüşme gerçekleştirdiler.

Görüşmelerin bir bölümünde TET Yönetim Kurulu Başkan ve Başkan Yardımcılarına fuar yetkilileri tarafından Brezilya’da her yıl gerçekleştirilen, Latin Amerika’nın en büyük beyaz eşya fuarlarından biri olan ELETROLAR fuarının tanıtımı yapıldı.

Öğle yemeği ardından ikili görüşmelere devam edildi. Yapılan ikili görüşmelerde Türk firmaları Brezilyalı firmalar ile görüşerek Brezilya pazarını tanıma fırsatı ile birlikte hedef pazarlarındaki potansiyeli değerlendirme şansı da buldular. İkili iş görüşmeleri ve tesis ziyaretleri sonucunda her bir Türk firması ortalama 6 muhatap firma ile görüşme imkanı yakaladı.

Heyetin son günü olan 5. günde otelden ayrıldıktan sonra şehir turu yapılarak, Sao Paulo'nun sosyal, ticari ve turistik yönü hakkında bilgi edinilmesi sağlandı.

Bu organizasyonda emeği geçen İMMİB-TET yönetici ve çalışanları başta olmak üzere tüm katılımcı üye firmalarımıza biz de BEYSAD olarak teşekkür ederiz. Bu haberin oluşturulmasında verdiği destekten dolayı TET Proje Sorumlusu Sayın Hande Celayir’e de ayrıca teşekkür etmek isteriz.

DEĞERLENDİRME

2010/8 sayılı "Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Hakkındaki Tebliğ" çerçevesinde Ekonomi Bakanlığı’nın desteğiyle başlatılan ve çoğunluğunun BEYSAD üyesi olduğu Beyaz Eşya Yan Sanayi sektöründe faaliyet gösteren TET üyelerinin bir araya gelmesiyle hayat geçirilen projemiz kapsamında TET tarafından organize edilen Brezilya Ticaret Heyeti gerek katılım gerek ticari ilişkiler açısından son derece faydalı olmuştur. İhracatçı takım üye firmalarımızın Brezilya’ya yönelik gerçekleştirdiği ihracatın arttırılması, firmalar arasında yeni iş bağlantılarının kurulması ve Brezilya beyaz eşya pazarında Türk firmalarının bilinilirliğinin arttırılması konularında ilerleyen günlerde de olumlu sonuçların gelmesi beklenmektedir.

Heyet öncesi yapılan ön heyet esnasında PR firmalarıyla birebir toplantılar yapılması sonucu World Trade Center firması ile anlaşma sağlanmış ve tüm hazırlıklar Sao Paulo Ticaret Müşavirliğimiz ile koordineli olarak yapılmıştır. Doğru PR firmasını seçmek ve çalışmak, tüm aşamaları Ticaret Müşavirliğimizle birlikte organize etmek, ana heyetimizin de başarısını doğrudan etkilemiştir. Her bir Türk firmasının üretim ve satış profilinin iyi değerlendirilmesi, ikili iş görüşmelerine katılım gösteren Brezilya firmalarında doğru muhatapların bulunmasına vesile olmuştur. Türk firmalarıyla yapılan değerlendirmelerde de bu konu üzerinde duran işadamlarımızın katılım gösteren Brezilya firmalarının iştigal alanlarının kendilerininki ile bire bir olmasını belirtmesi, düzenlenen ticaret heyetinin ne ölçüde verimli geçtiğinin göstergesidir.

Katılan 10 firma arasında yapılan heyet değerlendirme anketinde, firmalar heyeti %90'nın üzerinde başarılı bulmuştur. Organize edilmesi durumunda sonraki heyetlere de katılmak istediklerini belirten firmalar TURKHAS projesi kapsamında özellikle Meksika, ABD ve Rusya gibi ülkelere heyet düzenlenmesini arzu ettiklerini ifade etmişlerdir.

Üye Girişi