TET işbirliğinde BEYSAD-TET ortak üyeleri ile Çin Halk Cumhuriyeti Ticaret Heyeti yapıldı
17-23 Nisan 2016

17-23 Nisan 2016 tarihlerinde 18 firma ve TET, BEYSAD ekibi ile de birlikte toplamda 36 kişilik bir heyetle Çin Halk Cumhuriyeti’ne bir gezi düzenlendi. Guangzhou, Shenzhen ve Shanghai şehirlerini kapsayan seyahatte Canton ve IFA Fuarları’nı görebilme, Beko, Midea, Rongsheng ve Chint firmaları tesis ziyaretleri yapabilme, B2B görüşmelerle Çinli firmalar ile karşılıklı görüşebilme fırsatı sağlandı.

Bir hafta boyunca yorucu olduğu kadar verimli ve son derece uyumlu geçen seyahatin karşılıklı işbirlikleri için iyi bir fırsat olduğunu umuyor, başta TET (Elektrik, Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği) Yöneticileri olmak üzere emeği geçen tüm ekibe ve değerli katılımcılara teşekkür ediyoruz.

Ayrıntıları sizlerle paylaşmadan önce geziye ilişkin TET Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Atilla Eren’in ve BEYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ş. Burak Özaydemir’in görüşlerini sizlere aktarmak isteriz.

Atilla Eren:Dünyanın en büyük ekonomilerinin başında gelen Çin, ithalat ve ihracat rakamlarını her geçen gün büyüterek hızla gelişmektedir ve artık neredeyse rekabetçi olmadığı bir sektör yok gibidir. Diğer yandan 1,3 Milyarı bulan nüfusu ile de iç pazarında büyük fırsatlar sunmaktadır. Bu büyük pazarda ihracat rakamlarımızı artırabilmek için kültürlerinden dolayı, Türk İş Adamlarının Batılı İş Adamlarına göre avantajları da bulunmaktadır. Çin'in potansiyel kazanımlarını elde etmek için ihtiyaç duyulan sadece, sistematik yaklaşım ve sabırlı olmaktır.

Elektrik, Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği olarak bizler bu dev pazarda, iş adamlarımıza gereken her türlü desteği vermeye çalışmaktayız. Bu çerçevede 17-23 Nisan 2016 tarihlerinde sektörümüzün 18 üye şirketi ile Çin Ticaret Heyeti gerçekleştirilmiştir. Katılımcı firmalarımızın büyük oranını Beyaz Eşya Yan Sanayicileri teşkil etmiştir.

Türkiye, Dünyanın beyaz eşya üretim merkezlerinden biri konumundadır ve yan sanayileri, ölçek ve teknoloji olarak ileri seviyelerdedir. Bu güçlü konumumuz ile Çin pazarında işbirliklerini yakalama şansı, diğer sektörlere göre de daha yüksek görünmektedir. Bu nedenle sektörümüz açısından zor, ancak büyük bir pazar olan Çin'e ilk defa ticaret heyeti gerçekleştirilirken, BEYSAD ile yakın işbirliği sağlanmış ve kapsamlı bir organizasyon gerçekleştirilmiştir.

Çin'e gerçekleştirilen ziyaretimizin şirketlerimiz tarafından yararlı geçmiş olduğunu düşünüyor, heyetimize katılan BEYSAD üyesi şirketlerimize ve emeği geçen herkese değerli katkılarından dolayı çok teşekkür ediyoruz.”                                  

Ş. Burak Özaydemir:“Beyaz eşya sektöründe ve dünya ekonomisinde kritik yeri olan Çin'deki fırsat ve tehditleri üyelerimizin yakından takip etmesini önemli görüyoruz. Bu anlamda TET işbirliği ile gerçekleştirdiğimiz bu ziyaret, fuar, firma ziyareti ve ikili görüşme gibi farklı tip etkinlikler ile önemli bir izlenim şansı oluşturdu. Çin'in üretim-iç pazar ölçekleri ve altyapı açısından geldiği noktaları fiilen gözlemlemek her zaman şaşırtıcı olmaktadır. Global pazar yeri haline gelmiş olan fuarlara Türk firmalarımızın katılımı ve Çin’deki Türk yatırımı başarılı fabrikalar, bizi gururlandırdı. Seyahatte değerli Konsolos ve Ataşemizin katılımı bize güç verdi. Bu etkinliğin gerçekleşmesini sağlayan TET Yönetimi ve çalışanlarına teşekkür ederiz."

Çalışma en başından beri büyük bir titizlikle ele alındı ve yoğun iletişim ile neredeyse her konuya katılımcılar eşliğinde karar verildi.

Seyahatin ilk çalışma günü olan 18 Nisan günü Guangzhou’da Canton Fuarı ziyaret edildi. Ziyarete TET, BEYSAD üyeleri ve Ekonomi Bakanlığı yetkilisi Sayın Nevra Genç tam kadro katılındı. Gruplar halinde farklı ziyaretler yapıldı. 119.’su gerçekleşen, Uzak Doğu’nun en büyük 3 fuarından biri Canton. Fuarda çok fazla hol bulunmakla birlikte bizler Consumer Electronics Bölümünü gezmeye fırsat bulabildik. Her ülkenin bölümleri bulunan fuarda Türkiye’den de İTO evsahipliğinde bölümler mevcuttu. Dünyanın öbür ucunda paydaşımız olan firmaları görmek bizleri gururlandırdı ve ziyaretlerimizle onların da mutlu olduğunu gördük. Esco, Esalba, Klass, Ödül Trophy, Efba, İtimat, Sancak, Kumtel, Simfer, Başaran Çelik, Fakir, Sinbo gibi firmalar bunlardan bazıları…

Türkiye dışında; Mısır, Tayvan, Kore’nin de açık söylemek gerekirse dikkat çekici yerleri vardı.

Fuarda öne çıkan Uzak ve Orta Doğulu Firmaları da inceleme fırsatı bulabildik.;

Midea, Haier, Hisense, Changhong, TCL, Chunlan, Changer, Homa, Galanz, Fresh, Unionaire, Diqua (Whirpool China)gibi… İlgili stant ziyaretlerimizde BEYSAD’ı ve ülkemizi tanıtma fırsatı bulabildik ve gelecekteki iletişim için kontaklar oluşturduk.

NOTLAR:
Midea;
50 den fazla ülkede faaliyet gösteren öncelikli beyaz eşya ve elektrikli ev aletleri üreten büyük ölçekli bir firma. Yıllık cirosu US$20 Milyar’ın üzerinde. 100 milyon setin üzerinde elektrikli ev aletleri üretimi mevcut.

Haier; Dünya’daki en büyük beyaz eşya üreticisi. Toplam cirosu US$30 Milyar civarında. Global markaları Haier, Casarte, Goodaymart, AQUA, Fisher & Paykel and Leader.

Changhong;Buzdolabı, çamaşır makinesi, TV (düz, LED, PDP ve OLED) ve klima üreticisidir. 20 Milyon set/yıl TV üretim kapasitesine sahiptir.

Hisense;Çin, Güney Afrika, Cezayir ve Mısır da dahil olmak üzere dünya çapında 19 fabrikada faaliyet göstermekte. 13 Milyon TV, 10 Milyon buzdolabı, 9 Milyon klima, 2 Milyon çamaşır makinesi kapasitesi mevcut.

Homa;Çinli buzdolabı üreticisi firma. Yıllık 7,5 milyon adet üretim kapasitesine sahip. 6 fabrikası var. Hedef üretim adetleri 10 milyon.

TCL;TV, klima, çamaşır makinesi, buzdolabı ve küçük elektrikli ev aletleriyle birlikte yeni ürünler de geliştirmekte olan Çinli firma.

Chunlan;Yerli klima sektöründe Çin’de lider üreticilerden. Yıllık yaklaşık 6,5 Milyon klima üretmekte.

Galanz;52 ülkede satış ofisi bulunan firma, Beyaz Eşya ve küçük ev aletleri üreticisidir. Mikrodalga üretimi konusunda Çin’de lider konumda.

Diqua; Yılda 8 Milyon adet çamaşır makinesi; 4 Milyon adet buzdolabı üretimi yapmaktadır.

Cuori: Yılda 2 Milyon adet dondurucu üretimi yapmaktadır.

Xinle: Yılda 6 milyon adet çamaşır makinesi üretimi yapmaktadır.

Fuar sonrası Başkonsolos Batu Kesmen ile akşam yemeğinde biraraya gelindi ve keyifli bir sohbet ortamında Çin değerlendirildi.

İkinci çalışma günümüzde konaklamakta olduğumuz otel salonlarında geniş katılımlı B2B görüşmeler yapıldı; toplantıya 41 Çinli firma iştirak etti. Açılış toplantısında yine tam kadro yer alındı. Açılış konuşmalarında TET Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Atilla ErenGuangzhou Başkonsolosu Sayın Batu Kesmen ve Gundong Chamber of International Commerce Başkan Vekili Mr. Ma Donghan konuşma yaptılar.

Sayın Atilla Erenaçılış konuşmasına, bu ülkede ve şehirde bulunmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladı ve Türkiye’nin son derece donanımlı Beyaz Eşya, Elektronik, Jenaratör üreticisi temsilcilerinden oluşan 26 iş insanı ile ziyarete gelerek Çinli partnerler ile yaratılabilecek iş imkan ve fırsatlarının hedeflendiğini iletti.

Sayın Batu Kesmenise, Türkiye’nin Orta Doğu ve Afrika coğrafyasına yakınlığını ve Çin’in Türkiye’nin en büyük üçüncü ticari ortağı ve yine ikinci en büyük ithal ürün satın aldığı ülke olduğunu hatırlatarak, Çinli iş adamlarının ülkemizin geleceğine odaklanmalarını ifade etti. Karşılıklı işbirliği için her konuda desteğe açık olduklarını ifade etti.

Sonrasında Gundong Chamber of International Commerce Başkan Vekili Mr. Ma DONGSHAN ise, Canton Bölgesi olarak ziyaretimiz için teşekkürlerini iletti ve 58 yıldır gerçekleşen Canton Fuarı’nın dünyanın en büyük ticari organizasyonu olduğundan bahsetti. Türkiye ile Canton Bölgesi arasında süregelen ticari bağı ilerletmenin kendileri için vazife olduğunu bildirdi. Ayrıca, Canton Bölgesi’nin Elektrikli Ev Aletleri üretiminde Çin’in ihtiyaçlarını karşılamakta lider konumda olduğunu iletti.

Aynı günün ikinci yarısında Rongsheng firması ziyaret edildi.

NOT:
Rongsheng; 
1979’da yılında kurulmuştur.
Fırın/mini fırın, elektrikli küçük ev aletleri, güneş enerjisi sistemleri, termosifon üretimi yapmaktadır.
Yıllık yaklaşık 800.000.000 rmb cirosu vardır (~130 Milyon USD)
Büyüklüğüne rağmen, firmada bant üretimi yoktur. Atölye formatında üretim yapılmaktadır ve firmada 6.000 işçi çalışmaktadır.

Bir sonraki güne Shenzen’de başlayıp bu yıl ilki yapılan Berlin - IFA Fuarı’nın, Çin – Shenzen versiyonunu görme fırsatı bulundu. İlk yılı olduğu ve Canton ile çakıştığı için katılımın sınırlı sayıda kaldığı görüldü. IFA bağlantısı nedeniyle BSH’ın; Bosch ve Siemens olarak 2 ayrı dev stant ile ağırlığı hissediliyordu.
Fuarda;

 • Çin’de bulaşık makinesi kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla küçük / alternatif dizaynlar;
 • Çok  bölmeli tasarımlar (buzdolabı / fırın);
 •  Çin’deki su kirliliği nedeniyle bulaşık makinesi uygulaması sonrası ayrıca kullanılan strelizatör makineleri dikkat çekiciydi. (ileri dönemde yeni ürün olarak yaygınlaşabilir)

Fuarda ayrıca;
ROBAM: 
5 Mio adet/yıl fırın + ocak + davlumbaz üreticisi
Glen Dimplex: 500 kadet/yıl fırın üreticisi
firmaları da yer almıştı.

21 Nisan gününe bu kez de Shenzen’deki otelimizde organize edilen B2B görüşmeler ile başlandı. 18 Çinli firmanın iştirak ettiği yoğun katılımlı ve verimli geçtiğini umduğumuz bir çalışma oldu.

Bir sonraki gün Midea ve Beko fabrika ziyaretleri yapıldı. TET üye grubu otelde B2B görüşmelerini sürdürürken BEYSAD grubu bu fabrika ziyaretlerine katıldı. T.C. Şangay Başkonsolosu Sayın Özcan Şahin’in açılış konuşmasını yaptığı B2B Toplantılarda, 8 Çinli firma ile 32 görüşme gerçekleştirildi.

Karşılıklı sohbet ortamında geçen Midea görüşmelerinde firmaya ilişkin ayrıntılı bilgiler edinip, ürünlerini daha yakından tanıma fırsatımız oldu.

Midea Grup,  1982 yılında Shunde’de kurulmuştur (Guangdong Eyaleti)

Çin dışında Vietnam, Rusya, Brezilya, Mısır, Arjantin ve Hindistan’da fabrikaları bulunmaktadır.Tüm grupta 100.000 kişi çalışmaktadır.
Midea Grup, 140 Milyar RMB (~23 Milyar USD) ciroya sahiptir.
15 Milyar RMB (%11) çamaşır makinası bölümünden gelmektedir.
Wuxi ve yakındaki Changzhou fabrikalarında tüm grubun çamaşır makinesi ihtiyacı üretilmektedir.
İki fabrikadaki çamaşır makinesi üretimi 17 Milyon adet/yıl olup tüm TR toplam üretim ~7,5 Milyon adettir)
Tüm fabrika max. 3 günlük hammadde stoğuyla çalışmaktadır (çelik dahil).
Dolayısı ile ithal ürün kesinlikle kullanmıyorlar.
Çift yıkama hazneli ürünlerin yanında yeni modellerdeki deterjan stoklama  çekmeceleri nedeniyle ürün boyutları büyümektedir.
Shangai’daki Disneyland açılışı nedeniyle temalı ürünler gama dahil olmuştur.

Markaları:

Midea

LittleSwan

MDV

HUALING

Welling

GMCC

Günün ikinci yarısında Beko fabrikasını ziyaret etme fırsatımız oldu. Son derece misafirperverlikle karşılandığımız tesislerde Türk yemeği ve Türk kahvesi ikramı hepimiz için mutluluk vericiydi. 2010 yılından bu yana görevini sürdürmekte olan İşletme Direktörü Sayın Tanzer Zeytinoğlu ve Satınalma yöneticisi Sayın Eugene Sun bütün içtenlikleri ile bizlerle fabrikaları hakkında bilgileri ve Çin’de iş yapma kültürünü anlattılar.

 •  Tüm Arçelik grubu toplam üretimi (klima ve TV dahil; küçük ev aletleri hariç)  ~20 Mio adet.
 • 2015 yılı Cirosu 5,2 Milyar $ ve 27.000 çalışanı vardır.
 • Çin ÇM fabrikası, 2007 yılında  daha önce 2001 yılından beri faaliyette olan Çinli bir tesisin satın alınması ve modernizasyonu sonrası üretime başlamıştır.
 • 47.000 m2 toplam alan; 26.000 m2 kapalı alana sahiptir; 266 çalışan bulunmaktadır.
 • 750.000 adet/yıl kapasiteye sahiptir (500 k adet önden yüklemeli; 250 k adet üstten yüklemeli).
 • 2016 yılı öngörüleri 500 k adet üretimdir.
 • %94 Çinli firmalardan tedarik yapmaktadır.
 •   Üretimin:
  o     %40’ı Çin ve çevre uzak doğu ülkelerine satılmaktadır.
  o    %20 İngiltere’ye sevk edilmektedir.
  o    %10 kadar diğer markalara fason üretim yapmaktalar.
 • Fabrikada boya hattı bulunmaktadır. Hazır boyalı malzeme sadece  özel “golden” renk serisi ve paslanmaz görünümlü kaplamalı gövdelerde kullanılmaktadır.
 • Çin ÇM pazarının yıllık 35 Milyon adet olduğunu öngörmekteler. Lider Haier’dir.

Bir hafta boyunca geçirmiş olduğumuz verimli seyahatin ayrıntılı bilgilerini sizlerin faydasına sunmaya çalıştık. Umuyoruz ki gelemeyen değerli üyelerimiz de gelmiş kadar bilgi sahibi olabildiler. Faydalı bir gezi ve bilgilendirme olduğunu umuyor ve katılımcı üyelerimize bir kez daha teşekkür ediyor, bir başka etkinliğimizde görüşebilmeyi diliyoruz.

Üye Girişi