TET - BEYSAD Ur-Ge çalışmaları kapsamında Brezilya’ya ön heyet ziyareti yapıldı
14-18 Temmuz 2013

Beyaz Eşya Yan Sanayi UR-GE projesi kapsamında İstanbul Elektrik-Elektronik Makine ve Bilişim İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve BEYSAD Yönetim Kurulu üyesi Atilla Eren ve BEYSAD Yönetim Kurulu üyeleri Besim Oktayer ve Uğur Özgüç’ün katılımlarıyla Brezilya’nın Sao Paulo şehrine 14-18 Temmuz 2013 tarihlerinde bir ön heyet programı gerçekleştirildi.

Ön heyet gezisinde Türkiye’nin Brezilya Sao Paulo Ticaret Ataşesi Ramazan Kısa ile Hyatt Otel’de bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda Brezilya’nın genel durumu, Brezilya beyaz eşya sektörü hakkında bilgi alındıktan sonra heyetin beklentileri aktarılarak program üzerinde görüş alış verişinde bulunuldu.

Sonraki gün;Uluslararası PR ve danışmanlık şirketi Hill & Knowlton firması ile görüşme gerçekleştirildi. Görüşmelerde Türk Beyaz Eşya Yan Sanayinin tanıtılması ve yapılacak ana heyet öncesinde Brezilya’da bulunan ana sanayi temsilcilerine ulaşılması ve bu konuda bir farkındalık yaratılması hususu üzerinde duruldu.

Yine aynı gün, World Trade Center’ın yetkilileri ile kendi ofislerinde görüşme gerçekleştirildi. WTC adına Sergio Minaorone Flho ve Luan Townsend’in katıldığı toplantıda karşılıklı beklentiler ortaya kondu. İkili görüşme organizasyonu için kendileri ile biraraya gelindi.

BeyazEşya Yan Sanayi hakkında Güney Amerika Pazarı araştırma raporu hizmeti alınmakta olan Frost & Sullivan firmasından uzmanlar ile Hyatt Otel’de görüşme gerçekleştirildi. Toplantıda firmadan alınan Brezilya ön raporu üzerinde değerlendirmelerde bulunuldu.  Nihai raporda bulunması istenen ilave hususlar firmaya aktarıldı.

Ön heyet özellikle Brezilya’da sektörümüze ilişkin yapılan Expo Electrolar Fuarı tarihine denk getirildi ve bu sayede fuarın da ziyaret edilmesi mümkün olabildi.

Ziyaret süresince uluslararası ve yerel bir çok stant ziyaret edilerek katalog broşür ve kartvizitler toplandı. Fuara katılan 2 Türk firması Termikel ve Silverline firma yetkilileri ile birer toplantı gerçekleştirildi. Aynı şekilde Brezilya’nın yerel üreticilerinden olan SUGGAR firması Başkan Yardımcısı ile bir görüşme gerçekleştirildi.  Fuarda, Colormag, Ficher, Fogatti, Latina Eletrodomestos, Nardelli, Esmaltec gibi beyaz eşya firmalarının stantları ziyaret edildi. Kasım ayında gelmesi planlanan ana heyet hakkında bilgi verildi.

Sonraki gün Türkiye Brezilya İş Konseyi Eşbaskani Elias Haddad ve Beyaz Esya Üreticileri Birliği (Eletros) koordinatorü Luis Zanardi nin katılımıyla bir toplantı gerçekleştirildi.  Karşılıklı sunumların yapıldığı toplantıda Brezilya pazarı hakkında önemli bilgiler edinildi. Güney Amerika pazarına girmenin şartları ve karşılıklı beklentiler ortaya konuldu.

Bu gezide Brezilya Elektrik-Elektronik Üreticileri Birliği ABINEE başkanı Humberto Barbato,  Direktör Dario Roberto ve Dış Ticaret Müdürü Mario Roberto ile de bir toplantı gerçekleştirildi. Heyet hakkında bilgi verildikten sonra sunumlar izlendi ve nasıl işbirliği yapılabileceği hususunda karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu. Yakın bir tarihte Brezilya ve Türkiye tarafından karşılıklı ürün listelerinin gönderilmesi ve işbirliği konularının belirlenmesi kararlaştırıldı.

Heyetin en önemli programlarından birisi de Whirlpool firmasının Sao Paulo’da bulunan merkez ofisinin ziyaret edilmesi idi. Firmanın satın alma ve tedarik bölümü yetkililerinin katıldığı toplantıda karşılıklı beklentiler ortaya konularak Kasım ayında gelmesi düşünülen ana heyet öncesinde Whirlpool yetkililerinden ürün çizimleri istendi. Bu çizimlerin firmalarımız ile paylaşılması ve ön fiyat bilgilerinin gönderilmesi kararlaştırıldı.

Sonuç:

Yapılan toplantılarda Brezilya’nın beyaz eşyada Güney Amerika’nın üretim merkezi olduğu yüksek miktarda ihracat yapıldığı belirtilmiştir. Diğer taraftan Brezilya iç pazarının yıllık 25 milyon adet civarında olduğu ifade edilmektedir. Brezilya’nın büyük bir nüfusa (200 milyon) ve gelişen bir ekonomiyle beraber teknolojinin değiştiği yenilikçi firmaların bu pazarda yer alabileceği, High end denilen üst sınıf beyaz eşya grubunun Brezilya’da üretildiği, bu sınıf için %10’lar civarında İtalya ve İspanya’dan ithalat yapıldığı, Low end denilen daha düşük kalite beyaz eşyanın %50 civarında Çin’den ithal edildiği tahmin edilmektedir. Household Appliances açısından Brezilya’nın 2012 yılı için toplam dış ticaret hacmi (ithalat + ihracat) 2 milyar 370 milyon ABD doları olarak gerçekleşmiştir. (ABINEE) Adetsel bazda bakıldığında üretim, ihracat ve ithalat olarak 50 milyon adet gibi bir rakam telaffuz edilebilmektedir. Whirlpool, Electrolux, MABE, Ismaltec, MetalFrio firmalarının Brezilya pazarında ön plana çıkmaktadır. Samsung’un elektronik sektöründe yoğunlaştığı, ATLAS firmasının gazlı ocaklarda MIDEA’nın klima grubunda ön plana çıktığı anlaşılmaktadır. Görüşülen bütün kurum ve kuruluşlar 2013 Kasım ayında yapılması planlanan ana heyete destek vereceklerini belirtmişlerdir.

Bu bilgiler ışığında Kasım ayının sonunda Brezilya’ya ana heyet organizasyonu yapılmak üzere hazırlıklara başlanmıştır.

Üye Girişi