Sun Grup İthalat İhracat – Kurul Üyesi Mert S. Şatır ile söyleşi
Eylül 2021

Sizi tanıyabilir miyiz?
Mert Samet Şatır; 1998, Kadıköy doğumluyum. Çocukluk yaşlarımdan beri ailemin hırs ve tutkuyla işlerini yürütmesi, beni genç yaştan itibaren girişimciliğe teşvik eden önemli etkenlerden birisi. Ailem yabancı dil eğitimime ayrıcalıklı bir önem gösterdiğinden, 3 yaşımdan itibaren İngilizce özel eğitimler almaya başladım. Takribinde, 4. Sınıf ve 6. Sınıfta toplamda 5 ay olmak üzere İngiltere’de dil kurslarına, 9. Sınıfta 2 ay Kanada ve 10. Sınıfta 2 ay Amerika İngilizce eğitim programlarında bulundum. TED Bursa Kolejinde ilk okul ve lise eğitimimi bitirdikten sonra Koç Üniversitesini kazandım ve güncel olarak 4. Sınıf İşletme-Ekonomi öğrencisiyim. İlkokul ve lise süreçlerinde yaz tatili ve üniversitemin ilk 3 senesinde hafta sonları ve yaz tatilleri dahil olmak üzere şirketlerimizde aktif şekilde katkıda bulunmaya devam ettim. Hollanda, Almanya, İspanya, Fransa, Kırgızistan, Romanya ve İtalya’da gerçekleşen fuarlar ve müşteri ziyaretlerinde bulunarak ithalat ve ihracat dalında doğru olan yönelimi arttırdım. Pandemi süreciyle beraber online eğitimimin yanı sıra şirkette olan faaliyetlerimi devam ettirdim. Şu anda ise mastır programları başvurularımı gerçekleştirirken üniversitemi bitirip şirketteki çalışmalarıma devam etmek isteğindeyim.

SunGrup Ailesi, bünyesinde SUN Grup A.Ş., Kolortek A.Ş., MVS A.Ş.’yi barındıran, masterbatch, likit masterbatch, compound ve geri dönüşüm tesisleriyle, 30 yılı aşkın süredir olan sektör tecrübesi ve 3000 mt2’yi geçen Ar-Ge laboratuvarlarıyla, sadece iş birlikçilerinin değil, dünyayı geliştirmeye ve sürdürülebilirleştirmeye yönelik çalışmalar gerçekleştiren bir şirketler grubudur. 

Firmanıza ve yaptığı çalışmalara ilişkin bilgi verir misiniz?
Firmalarımız, 3 üretim tesisi Bursa Organize Sanayi Bölgesinde, 1 fabrika Kayapa Sanayi Bölgesi’nde ve 1 şirketimiz de Almanya’da olmak üzere, 2 ülkede 5 ayrı lokasyonda tüm dünyaya hizmet vermektedir. Operasyonlarımız, masterbatch, likit masterbatch, compound ve geri dönüşüm tesisleri olmak üzere 40.000 mt2’lik bir alanda sürdürmektedir.

Firmanız ile yollarınız ne zaman kesişti?
Kişisel olarak benim şirketlerimizle yolum Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Sühendam Urbay’ın hayata bir evlat getirme isteğiyle başladı. Çocukluk yaşlarımdan beri kendisi; işimizi, sanayiyi ve sektörümüzü benimseyebilmem ve sevebilmem için beni her müsait vaktinde şirkete getirdi, fuarlara götürdü ve toplantılara soktu. Çocuk olmam sebebiyle bazı toplantılarda iki koltuğu birleştirip kenarda uyumuş olsam da yüksek öğrenimimin yanı sıra, 16 yaşından beri şirkette aktif bir öğrenme çabasında bulunmaktayım. Bana aşılanan bu hırs ve tutku, beni bugün ki olduğum noktaya getiren en önemli etkendir. Her şeyden önce kendisine emekleri, sonsuz sevgisi; hem bir patron hem de aynı anda bir anne olabildiği için sonsuz minnettarım. Amacım, şirketimizi ve beraberliğinde milletimizi, SunGrup’un misyonu ve vizyonu ile bir sonraki aşamaya taşımak.

Firmanızın organizasyon yapısı hakkında bilgi verir misiniz?
Firmalarımız, etik değerlere, çevreye ve misyonuna bağlı; gelişmeye, çözümlere ve yeniliklere açık; müşteri memnuniyetini ve etkin çalışmayı en ön planda tutan; edinilen misyonlarını en iyi ve beklenilen süre içeresinde müşterilerine ileten bir temel yapıya sahiptir.

Şirketlerimiz içeresindeki her departman tam sürdürülebilir yetkinliktedir. Yeni yatırımlar, Ar-Ge yatırımları, farklı sektörlere ve ülkelere yapılacak projeler aşamasında gerekli bütün departmanların yetkilileriyle yönetim kurulumuz bir araya gelerek gerçekleşen bir çalışma süreçleriyle faaliyet gösterir.

Hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?
Beyaz eşya, otomotiv, tekstil, kablo ve enjeksiyon başlıca gelmek üzere, 13 ayrı sektöre hizmet vermektedir. Aynı zamanda, yeni sektörlere açılabilmek için devamlı olarak Ar-Ge çalışmaları gerçekleşmektedir.

İhracat oranlarınızdan ve en çok hangi ülkeye ihracat yaptığınızdan söz eder misiniz?
Yoğunluklu olarak Almanya, İspanya, İtalya, Romanya ile çalışan şirketlerimiz, Afrika, Ortadoğu ve Amerika kıtası da dahil edilerek, 52 farklı ülkede ihracat yapmanın haklı gururunu yaşamaktadır.

Sizi rakiplerinizden ayıran özellikleriniz nelerdir?
Uluslararası teknolojiye sahip olup local seviyede hizmet verebilmemiz, her müşteriye özel renk ve teknik özelliklerde ürün geliştirebilme yetisine sahip olmamız, bünyesinde 13 farklı sektöre hizmet verebilecek Ar-Ge yapısına sahip olup aynı anda masterbatch, likit masterbatch, geridönüşüm ve compound üretimi gerçekleştiren ülkemizdeki ilk ve tek şirketiz.

Yeni yatırım ve Ar-Ge’ye yönelik çalışmalarınıza ilişkin bilgi alabilir miyiz?
Mayıs 2021’de bünyemize kattığımız yeni hatlarımız ile gerek dozajlama gerek üretim gerek paketleme sistemleri ile Avrupa’nın konusundaki en iyi makine parkurunu bünyemize katarak; sanayi 4.0 olarak da bilinen; hammadde girişinden bitmiş ürüne kadar olan süreçte el değmeden üretim yapabilme sistemimizi güncellemiş ve bünyemize entegre etmiş bulunmaktayız. Beraberinde, Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nde yeni üretim tesisimiz inşaat aşamasında olup, TEKNOSAB projemiz de devam etmektedir.

Pandemi sürecine ilişkin yaptığınız çalışmalar; 2020 nasıl geçti ve 2021 için öngörüleriniz nelerdir?
Gelen pandemi süreci ile, öncelikle iş güvenliği uzmanlarımız ve şirket doktorlarımızla tüm çalışanlarımızı bilinçlendirilip, gerekli bütün önlemler zamanında alınmış olup, sektörümüze ve bütün sanayiye örnek teşkil edecek çalışmalarımız gerçekleştirildi. Bununla kalmayıp, aynı zamanda tüm çalışanlarımızın ailelerine, düzenli bülten yazılarıyla bildiride bulunarak, bilinçliliğin yalnızca şirket çalışanlarımızla sınırlı kalmayıp; bünyemizde bulunan dolaylı paydaşlarımızın farkındalığını geliştirmek için iletişim sağlandı.

Bu süreçte bütün yasal kapanmalar dahil olmak üzere gerekli bütün belgeleri, tedbirleri alarak üretimimize ARALIKSIZ devam etmiş bulunmaktayız. 2021 yılında bu başarımız sürdürülmüş olup devamlılığını müşterilerimize temin etmekteyiz.

Sanayi 4.0’ın Türkiye gelişimini nasıl görüyorsunuz? Bu yönde önçalışmalarınız, tedbirleriniz var mı?
Dünya genelinde üretim denince akla gelen önde ülkelerden olan Türkiye’miz, Sanayi 4.0’ın getirdiği gelişmiş Ar-Ge faaliyetleri, daha efektifleştirilmiş üretim tesisleri ve artan üretim hacmiyle; sanayimizi ve bizleri dünyanın adım atmış olduğu bir sonraki aşamaya taşır niteliktedir. Ülkemizde üretim yapan ve başta otomotiv, beyaz eşya, tekstil ve kimyasal maddeler olmak üzere bütün sektörler ve sanayiler, Sanayi 4.0’a geçiş yaparak bizleri ileriye taşıyacaktır. SunGrup ailesi olarak, bizlerde Sanayi 4.0 sistemlerini benimsemiş, 2015 senesinde şirketimiz MVS A.Ş.’yi 4.0’a entegre etmiş bulunmaktayız. Beraberinde üretimimizin efektifliği ve sürdürülebilirliği arttırılmıştır. 

BEYSAD’a ilişkin görüşleriniz, BEYSAD’dan beklentileriniz nelerdir?
Beyaz Eşya Sektörü’ne girişimizden bu yana yakın takibinde olduğumuz BEYSAD’a üye olmak şirket olarak bizler için mutluluk verici. Bütün Beyaz Eşya Yan Sanayicileri olarak beraber tek hedef ve vizyonla hareket etmenin sadece sanayimiz olarak değil ülkemiz için oldukça kritik bir husus olduğu kanısındayız. 21. Yüzyılda artan sosyal medya kullanımı ve birlikteliğimizin kıymeti, daha etkin sonuçlar yaratmak için kaçınılmaz bir gerçektir. BEYSAD ile endüstride yardımcı olabileceğimiz ve beraberliğinde çalışabileceğimiz sektör dostlarımızla aynı kuruluşta bir araya gelerek bütün Beyaz Eşya Sanayisi’ni bir sonraki aşamaya taşıyabilmek için çalışmalar yapmak öncelikli isteğimizdir.

Sühendam Urbay
Şirketlerimizin Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Sühendam Urbay, endüstrideki sürecine zamanında piyasadaki en büyük yabancı şirkette çalışarak başlamıştır. Kazandığı deneyim ve kültürle başta SunGrup’u kurmuş olup devamında Organize Sanayi Bölgesi’ndeki yeni üretim tesisimizi 2005 yılında inşa etmiştir. Süreç içeresinde yurt dışı da dahil olmak üzere sektörde hem kendi hem de şirketimizin ismini duyurarak kazandığı başarılar doğrultusunda 2011 senesinde Yılın En Başarılı Kadını ödülünü almaya laik görülmüştür. Çalışmalarına son hızla ve güçlü bir kadının titizliğiyle devam eden Sayın Sühendam Urbay, hitap ettiği sektörleri genişletmek amacıyla Compound, Likit Masterbatch ve Geri Dönüşüm tesisleri için yatırım yapmış ve bu kollarda da kazandığı ivmeyi ve başarıyı devam ettirmiştir. Sayın Sühendam Urbay’ın yarattığı etki, sadece sektörün değil, aynı zamanda Türkiye’nin ilk Organize Sanayi Bölgesi olan Bursa OSB’nin Yönetim Kurulu’nun dikkatini çekmiş olup, 2018 senesinde ilk ve tek kadın kurul üyesi olmaya hak kazanmıştır. Azmini ve gücünü bu dalda da kanıtlayan Sühendam Urbay, tüm OSB’nin, Su işletmeleri, Çevre ve Atık Su Geri Kazanımı projelerini yenilenmiş olup güncel olarak da yönetmektedir.

Derya Akça
Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız ve Genel Müdürümüz Sayın Derya Akça, Uludağ Üniversitesi ekonometri bölümünden mezun olduktan sonra kariyerine SUN Grup A.Ş. ’de başlamıştır. Şirketlerimizin kuruluşundan beri aktif çalışmalarıyla grubun farklı şirketlerinde birçok çeşitli görev üstlenmiştir. Toplumsal sorumluluk alanında ve insanların hayatlarında fark yaratan uygulamaları hayata geçirmesiyle dikkat çeken Sayın Derya Akça, SUN Grup, grup şirketlerinin genel müdürü olarak kazandırdığı başarılara yenilerini eklemeye devam etmektedir.  Şirketimizin %100 atıksız hale gelebilmesi için gerçekleşen projelere öncülük etmiş, sürdürülebilirlik ve çevrecilik amacıyla şirketimizi kalkındırmak ve rakiplerimizden bizleri 2 adım ileriye taşıyabilecek faaliyetleri yönetmiştir.

Üye Girişi