Şok ve Titreşim Test Merkezi Akreditasyon Süreci Tamamlandı

1959 Yılından beri anti vibrasyon ürünleri başta olmak üzere Otomotiv, Beyaz Eşya ve Savunma Sanayii sektörlerine çalışmakta olan Tekno Kauçuk, 2013 yılında Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan fabrikasında Şok ve Titreşim Test merkezini hizmete açmıştı.

Ar-ge faaliyetleri için tasarım, simulayon ve validasyon konusunda üst düzey imkânları bünyesinde bulunduran Tekno Kauçuk, validasyonla ilgili araç parkında yeralan test cihazları, lazer tarayıcısı, çevresel test kabinleri ve tuz sisi kabini gibi araçlara üç eksenli hidrolik test makinası, elektromekanik shaker, torsiyonel test cihazı ve orta ağırlıkta şok test makinasını da katarak, tam teşekküllü bir Şok ve Titreşim merkezini sektörün hizmetine sundu.

Devreye sokulan hidrolik test makinası ile elastomer parçaların üç eksende statik ve dinamik rijitleri elde edilebilmekte ve ömür testleri gerçekleştirilebilmekte, torsiyonel test cihazı ile rotasyonel çalışan parçaların karakterizasyonu yapılabilmekte ve elektromekanik shaker da yüksek frekansta dinamik testler için kullanılmakta. Söz konusu test cihazları ile elastomer parçaların tüm karakterizasyon testleri eksiksiz olarak gerçekleştirilebilmekte ve bu sayede simulasyon programları ile sanal ortamda test edilen parçaların gerçek davranışları da eksiksiz olarak ölçülebilmektedir.

Şok ve titreşim test merkezi projesi kapsamında Savunma Sanayiinin ihtiyaç duyduğu MIL-STD-810 F/G, MIL-STD-167 ve MIL-S-901D spesifikasyonlarına uygun testler de gerçekleştirilebilmektedir.  Bu proje kapsamında; MIL-STD-810 F/G, MIL-STD-167 isterlerine uygun şok ve titreşim testlerinin yapılabileceği elektro-mekanik sarsıcı (Shaker) ve MIL-S-901D isterlerinin karşılanacağı orta ağırlıklı şok test makinası (MWSM) yer almaktadır. Tekno Şok ve Titreşim Merkezimiz Ekim 2016 tarihi ile itibariyle TS EN ISO/IEC 17025:2012 standartına uygun olarak Türkak’tan akreditasyon sürecini de tamamlamış olup, Türkiye’de MIL-STD-810F/G şok ve titreşim testlerini gerçekleştirebilen sayılı laboratuvarlar arasında yer almış ve MIL-S-901D şok testlerini gerçekleştirebilen tek tesis olmayı başarmıştır.

Tekno Şok ve Titreşim Test Merkezi sayesinde Savunma Sanayiine yönelik şok ve titreşim testlerinin tamamına yakını yurt içinde yapılması mümkün hale gelmiş, Türk Otomotiv ve Savunma Sanayii yüklenici ve imalatçılarının Ar-Ge faaliyetleri açısından önemli bir eksiklik giderilmiş, ulusal projelerde validasyon imkânına kavuşulmuş ve uluslararası arenada da söz hakkımız sağlamlaştırılmıştır.

Üye Girişi