Prometal Firmasının Ar-Ge Direktörü Ümmet Ayyıldız ve Genel Müdür Burak Azman
30 Haziran 2019

Üyelerimizden Prometal firmasının da diğer pek çok üyemiz gibi Ar-Ge Merkezi olması haberini aldığımda çok mutlu oldum ve hemen sizlerle tanıştırmak istedim. Onlar da müthiş bir heyecan ve dinamizm ile daha önce kendileri ile yapılmış bir röportajı hız kazandırabilmek için bizlerle paylaştılar. Küçük dokunuşlarla biz de sizlerle paylaşma istedik… Ar-Ge Direktörü Ümmet Ayyıldız ve Genel Müdür Burak Azman tarafından cevaplandırılan sorular, böyle bir yolculuk hayal ediyorsanız, zannederim ki sizlere de deneyim sağlayacaktır… Teşekkür ediyor, yollarının açık olmasını diliyorum…

*Bu bölüm Ar-Ge Direktörü Sayın Ümmet Ayyıldız tarafından cavaplandırılmıştır.

Prometal, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Ar-Ge Merkezi olarak kabul edildi. Ar-Ge merkezi olma sürecini anlatır mısınız?
Prometal, zamak ve alüminyum yüksek basınçlı döküm sektöründe 20 yıllık tecrübe ve bilgi birikimi  iledünyanın pek çok farklı lokasyonlarına otomotiv ve beyaz eşya sektörleri basta olmak üzere; ayda 7,5 milyon adetten fazla ürün üretip %70 ini ihraç ederek ülkemize katma değer üreten %100 yerli sermayeli, potansiyeli yüksek bir firma olarak faaliyetlerine devam ettirmektedir.

Şirketin gelecek öngörüleri dikkate alınarak, mevcut müşteri beklentileri ve küresel rekabet koşullarını da değerlendirdiğimizde;  ürün kalitesinin arttırılması,  süreçlerin kayıplarından arındırılması ve tüm süreçlerde verimliliğin arttırılmasıbizleri yeni bir farkındalığa sürükledi. 

İlk adımı tüm süreçlerimizi kapsayacak yalın dönüşüm ile başladık. Bu çalışmalar bizleri ürün ve süreç gelişiminde yeni tekniklerin derinlemesine araştırılmasının gerekliliğini ortaya koydu. Bu noktada biz neden iç dinamiklerimizle bir araştırma ve geliştirme birimi kurmuyoruz diyerek yalın ekibimizin Ar-Gedönüşümünü sağladık. Ar-Ge faaliyetlerine başladıktan bir süre sonra,  bu çalışmalarımızın Ar-Ge Merkezi adı altında yapılmasına ve bu amaçla ilgili bakanlıklara başvuruların yapılıp, gerekli alt yapının standart ve sistemli yürütülmesine karar verildi. Aslında bu karar şirketimizde yeni bir dönemin başlangıç ayak sesleri oluyordu. Tüm bu süreçlerimizin olgunlaşmasına bağlı olarak; 2018 yılı Aralık ayında Ekonomi Bakanlığı denetimini başarıyla geçerek 1000 Ar-Ge merkezinden biri olarak ilan edildik.

Ar-Ge Merkezi olduktan sonra nasıl bir süreç işliyor?
Ar-Ge Merkezi olduktan sonra yetkinliği artan ve genişleyen organizasyonumuz ile Ar-Ge projelerimize hızla odaklanmaya başladık. Bu çalışmalar sırasında patent ve telif hakları konuları da artık organizasyonumuzun dikkat ettiği konular arasına girdi. Katma değeri yüksek çıktılara sahipürün ve yenilikçi proses uygulamaları tüm süreçlerdebaşladı. Önerilerin hızlandığı ve gelişimin teşvik edildiği sürece girmiş olduk.

Organizasyonumuzun yetkinlik yönetimi daha önemli hal alırken, bazı çalışanlarımız yüksek lisansa başladılar. TÜBİTAK projelerinin devreye alınması, literatürlerin dikkate alınma faaliyetleri bir hayli hızlandı. Mevcut Ar-Ge personelimiz başta olmak üzere fuar, seminer ve teknik araştırma gezilerine fırsat verildi.Üniversite işbirlikleri başlatıldı.

Ar-Ge Merkezi olmanın Prometal’e katkısı ve avantajlarından bahseder misiniz?
Ar-Ge faaliyetleri ile birlikte işletmemiz; büyüme ve rekabet gücünün arttırılması için devreye alınan bir çok Ar-Ge projelerinde, devlet teşviki katkılarıyla, yeni imkanlar kazanmaya başladı. Dünya lideri olan markaların global tedarikçisi Prometal, müşterilerimizin “Birlikte ürün tasarımı yapabileceğimiz Ar-Ge Biriminiz Var mi ?” sorusuna artık EVET diyebilen ve bu sayede ortak projelere imza atmaya başlayan , bilinirliği artmış bir firma olmanın gururunu yaşamaktayız.

Prometal’de gerçekleştirilen dönüşümler ve tüm çalışanlarımızın katkısı ile; alanında lider olan Festo, Autoliv, Ficosa, Samsung gibi firmaların yeni projelerinde tercih edilen firma olarak sürdürülebilir kazanımlar elde edildi ve çalışmalarımızla devamını sağlamaktayız. 

*Aşağıdaki sorular Genel Müdür Burak Azman tarafından cevaplandırılmıştır.

Prometal’de Ar-Ge Merkezi olmasının dışında yeni yatırımlar ve hedefler olduğunu biliyoruz, yeni gelişmelerden bahseder misiniz?Şirketimizin önümüzdeki 5 yıllık hedefleridoğrultusunda; bu yıl yeni yatırımlarına ilk olarak multislide teknolojisi ile üretim yapacak yeni makinelerdahil ederek başladı. Bu teknoloji, zamakenjeksiyon dökümde daha hassas toleranslarda ve yüksek verimlilikte çıktı sağlamaktadır.2019 yılı Ocak ayında ilk makinemiz devreye alındı. Yine 2019 yılında tamamlanacak olan yatırım ile multislide 3 adet döküm enjeksiyon makinemiz devreye girecek olup, yeni projeler için kapasite yaratıldı.

Alüminyum enjeksiyon preslerimize bir yenisini daha ilave ederek kapasitemizi bu yıl için %30 arttırmış olduk. Yeni projelerimizi ve gelen teklif değerlendirmelerini dikkate alarak; alüminyum enjeksiyon alanında büyümek öncelikli hedeflerimizdendir. 2020 yılına kadar, fabrikamızın bu bölümünü yatırımlarla genişletip, yeni ve farklı bir fabrika alanında Prometal alüminyum döküm fabrikamızı kuracağız.

2018 yılı Pro Metal için nasıl geçti, değerlendirir misiniz? 2019 yılı beklentilerinizden bahseder misiniz?
2018 yılında pek çok başarılı projeler gerçekleştirdik. Emniyet kemeri ve hava yastıkları üreticisi AUTOLIV ile birlikte bir yıllık tedarikçi gelişim programını başarıyla uygulayarak, yalın üretim sistemimizi geliştirip müşterimiz tarafından sertifikalandırıldık. Başta kalite göstergelerinde bir önceki yıla göre  %50 iyileştirilmiş, kayıpların azaldığı ve verimliliğin arttığı bir yapıya sahip olduk. Böylece yeni müşterilerin VDA standartlarındaki denetimlerini daha kolay tamamlamanın avantajını sağladık. Son olarak 2018 yılında ValeoFransa denetimini başarıyla geçerek tedarikçi portföyünde yer almaktayız.

2019 yılında gelişmelerimizi ve yatırımlarımızı daha çok potansiyel müşterilere duyurarak iş hacmimizi kurumsal ve global müşterilerle genişletmek beklentimizdir.

Eklemek istedikleriniz? En büyük avantajımız…
Prometal’inkuruluşundan itibaren kalıp tasarım ve üretimlerini kendi bünyesinde yapabilme kapasitesine sahip olması, firmamızı rakiplerinden farklılaştırıp rekabette bir adım öne çıkarmaktadır.Firma kültürü olarak, müşteri odaklılık,esneklik ve çözüm odaklı olmayı, parça üretip satmanın yanında hizmet ve servis kalitemizi iyileştirmeyi etkin kılarak,müşteri memnuniyeti ve bağlılığını arttırmak istiyoruz.Bu kapsamda başlattığımız Yalın dönüşüm ve AR-GE merkezi projeleri ile süreç iyileştirmelerini sağlayıp, özellikle zamak sektöründe global ölçekte çalışabilen,her zaman tercih edilen tedarikçi konumuna ulaşmayı hedefliyoruz.

Üye Girişi