Powerhouse Project 2011
Şubat 2011

BSH Yıkayıcı Grup Global Satınalma Direktörü Sayın Axel Fischer’in girişimleri ile hareketlenen BEYSAD-BSH ilişkileri tüm hızıyla gelişmeye devam ediyor.

BSH - BEYSAD arasındaki güzel gelişmelerin başlangıcı 2010 yılının Mayıs ayına uzanır. BSH Yıkayıcı Grup Global Satınalma Direktörü Axel Fischer’in girişimleriyle ve BSH Çerkezköy Çamaşır Makinesi Satınalma grubunun yoğun çalışmaları ve emekleri ile organize edilen “Tedarikçi İşbirliği Günü”nde yerli ve yabancı toplam 32 firmadan 70’i aşkın firma yetkilisi biraraya gelmişti. Verimli geçen toplantılar boyunca Yönetim Kurulu Başkanımız Bahadır Balkır ve Başkan Yardımcımız Hasan Danişment, Bay Fischer ve ekibiyle daha yakından tanışma fırsatı buldular ve genel olarak tedarikçi- ana sanayi ilişkilerine dair karşılıklı sohbet edebildiler. Bu sohbetler yapıcı yönde eleştirileri de içeriyordu ki birlikte neler yapılabileceği üzerine sıkı ilişkilerin temelleri o gün atılmış oldu. 

Toplantı sonrasında yine Bay Fischer’in girişimleriyle Temmuz 2010’da Bahadır Balkır, BSH Ev Aletlerinin dünya genelinde 11 farklı lokasyondaki Çamaşır ve Kurutucu Fabrikaları Satınalma Direktörleri ile birlikte, Global üst düzey satınalma yöneticilerinin yıllık olarak biraraya geldikleri Berlin’deki toplantıya davet edildi.  Bahadır Balkır toplantıda “BSH Satınalma Politikalarına bir tedarikçi gözünden bakış” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Bu yıl ilk olmak üzere tedarikçileri temsilen BEYSAD Yönetim Kurulu Başkanı organizasyona davet edilmişti. Bu sunum ile ilişkiler daha da kuvvetlenmiş, birlikte iş yapılabileceği inancı ve heyecanı daha da artmıştı. 

Bir sonraki aşama Ekim 2010 tarihinde İstanbul’da yapılan BSH-BEYSAD Toplantısı oldu. BSH Almanya, Rusya, İspanya ve Çerkezköy çamaşır makinası ve fırın fabrikası satınalma yetkilileri ile BEYSAD üyelerinin biraraya geldiği toplantıda, yaklaşık 120 kişi yer aldı. 2 tam gün süren toplantıda verimli ve geleceğe dönük çalışmaların temelleri atıldı. 

Bugüne kadarki son aşama ise bir önceki sayfada da görüldüğü üzere Bay Fischer’in ilk tanışma toplantısını Çerkezköy’de bırakmayıp, yapıcı ve yol katederek çalışmaları, St. Petersburg’daki toplantıya kadar getirmesi olarak nitelendirilebilir. 

Şubat 2011’de BSH yıkayıcı fabrikaları üst düzey yetkilileri ve pek çoğu BEYSAD üyesi olan tedarikçiler, BSH’nin daveti üzerine St. Petersburg’da biraraya geldiler. Toplantıda BEYSAD’ı temsilen Başkan Yardımcısı Hasan Danişment de hazır bulundular. 3 gün süren toplantıda A.T. Kearney (öncü bir yönetim danışmanlığı şirketi) de hazır bulundu ve tarafların hem fikir alışverişi yapması hem de beklentileri daha iyi kavramasına yardımcı oldu A.T. Kearney’de operasyonlar alanında uzman olarak görev yapan Dr. Marc Lakner’e göre gelişmekte olan ülkelerde üretime hızlıca geçebilecek en rekabetçi ve sürdürülebilir tedarikçi ortaklığını belirlemek için kullanılan yaklaşım “tam anlamıyla yenilikçi ve benzersiz” özelikteydi. 

İlk gün BSH tarafından bölgeye ve toplantının amacına ilişkin açıklamalar yapıldı. İkinci gün birlikte konsensüs kurabilecek firmaların kendi aralarında gruplar oluşturarak görüşmelerine olanak verildi. Günün ilerleyen saatlerinde BSH’nin önerdiği grupların biraraya gelerek Rusya yatırımı yapıp yapamayacakları hakkında görüşmeler yapıldı. Toplantının son günü olan üçüncü gün ise ilk iki günde toparlanan bilgiler doğrultusunda firmalarla tek tek görüşüldü. 

Toplantıya, plastik parça, lastik parça, elektrik grupları ve metal parça üreticileri olan firmalar davet edildi. Genel olarak toplantıya katılan üyelerimizden edindiğimiz bilgilere göre toplantı, Rusya’ya ilişkin bilgiler edinilmesinde önemli bir paya sahip. BSH’nin bu daveti de son derece manidar. Türk tedarikçilerine duyulan güvenle Rusya’ya yatırım yapmaları önerilmiş ve geniş çaplı paylaşımlar için Rusya’ya davet edilmişlerdi. “Birlikte konsensus oluşturmak elbette zordur” açıklaması yapan üyelerimizin pek çoğu, en verimli günün, ikili görüşmelere olanak verilen son gün olduğu kanaatlerini bildirdiler. Çalışmalar kapsamında ilerleme kaydedilen üyelerimiz ile yatırımlara ilişkin görüşmeler sürüyor.

Üye Girişi