Parmet Burhan Özkiper ile söyleşi
Haziran 2013

Değerli BEYSAD okurları;

Bu sayımızın konuğu Parmet firmasından Sayın Burhan Özkiper… Kendilerini ilk kez Genel Kurulumuzda tanımış, yapıcı ve enerjik yapılarını o gün hissetmiştik. BEYSAD’ın yapacağı çalışmalara büyük bir hevesle iştirak edebileceklerini belirtmişlerdi. Bu görüşmelerimiz sonrasında kendilerini röportaj talebimizle aradığımızda da şirket ortaklarından Sayın Burak Özkiper, büyük bir incelikle bizleri kırmayıp, bu yazının organizasyonunda bizlere destek verdiler. Burhan ve Burak Özkiper’e bu bağlamda teşekkür ediyor, kendileri gibi bir firmanın aramızda olmalarından duyduğumuz memnuniyeti dile getirmek istiyoruz.

Sizi tanıyabilir miyiz?

1968 Eskişehir doğumluyum. Ortaöğrenimimi yurtdışında SHAPE American Highschool’da tamamladıktan sonra, Eskişehir Anadolu Lisesi ve Anadolu Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun oldum. İş hayatımın başlangıç ve tecrübe safhalarında çeşitli sektörlerde, ağırlıklı olarak Beyaz Eşya Sac Metal sektörlerinde sorumlu ve sorumlu yönetici olarak görev aldım.

Parmet firmasına ve yaptığı çalışmalara ilişkin bilgi verir misiniz?

Parmet firması sac metal pres baskı ve seri imalat sanatında yenilikçi kavramlara öncülük etmiş, bugün profesyonel ve yetenekli teknik ekibi ile kaliteden ödün vermeden başarılı sonuçlar ile geleneğini sürdürebilmekte ve bu sektörde ana sanayilere, yan sanayi olarak hizmet vermektedir.

30 ile 400 ton arası farklı özelliklerde ki pres hatları ile 6 mm sac kalınlığına kadar prograsiv ve seri imalat yapmaktadır. Uzmanlık alanlarımız içerisinde bulunan sac metal kalıp tasarım ve imalatı, ürün montaj hatları ve diğer imalat teknikleri ile müşterilerin istemiş oldukları kalite, termin ve özel şartlarını en iyi şekilde ürünlerine aktarabilmektedir.

Parmet ile yollarınız ne zaman kesişti?

2003 yılında İstanbul’da Parmet firmasının kurucu ortağı olarak şirketin açılışı ve imalat sürecine geçişini gerçekleştirdik.

2005 yılında büyüyen hedefler çerçevesinde İstanbul, Kurtköy bölgesine daha büyük bir alana taşınmamız ve aynı dönemde Uluslararası GE Aircraft Engine’e bağlı olan GE MTC şirketinde, Makine Yüksek Mühendisi olarak görevini sürdürmekte olan şirket ortağım Burak Özkiper’in de firmaya katılımı ile yatırımlarımızı makine, kalıp, imalat, tasarım ve diğer alanlarda büyüterek bu dalda ana sanayilere hizmet vermekte ve saygınlıklarını kazanarak yönetim kurulu üyesi olarak görevimi sürdürmekteyim.

Parmet firması organizasyon yapısı hakkında bilgi verir misiniz?

Firmamız vizyon ve misyonlarını gerçekleştirebilmesi, organizasyon yapımızın etkin çalışmasına ve verimli sonuçlar elde edilmesine dönük bir yapıdadır. Bölümlerimiz arası iletişim ve takım çalışmasının en yalın seviyede olmasına ve kaliteyi de bu yapının temel taşı olarak benimsemesine önem göstermekteyiz. Organizasyon yapısı içerisinde, ana birkaç temel bölüm mevcuttur. Tabii ki bu bölümlere bağlı her organizasyon yapısında olduğu gibi direkt veya endirekt diğer bölümler de vardır.

Özet ile organizasyon yapımızdaki bazı bölümler:

  • Kalite Sistem ve Güvence, (ISO 9001:2008 ve diğerleri), Kalite Kontrol (Her tür ölçüm cihazları ve 2D linear Height Gageler)
  • Preshane Bölümü (30 – 400 Ton arası, Hidrolik, H,D,C Tipi 300 mm den 1600 mm tabla ebatlı, 700mm Compact servo sürücülü hatlar)
  • Kalıphane Bölümü (Talaşlı imalata bağlı NC Freze, Torna, Taşlama v.s.)
  • Montaj Bölümü (Toxlar ve her nevi vidalı, perçinli, kaynaklı makine ve ekipmanlar)
  • Tasarım Bölümü,
  • Bunlara bağlı diğer tüm, yönetim, mühendislik, finans ve idari işler v.s.

Parmet müşteri yaklaşımı ile sektöründe sac metal yedek parça ve ürün imalatı konusunda, pazardaki en önemli aktörlerden biri olmayı kendisine vizyon edinmiştir.

Hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?

Sac metal pres baskı, şekillendirme ve montaj işlerine bağlı olarak yedek parça imalatı ve ürünleri ihtiyacı olan çeşitli tüm sektörlere hizmet vermekteyiz. Ağırlıklı olarak beyaz eşya, ısıtma ve soğutma, elektrik ve elektronik, kilit, havacılık ve diğer sektörlerdir.

İhracat oranlarınızdan ve en çok hangi ülkeye ihracat yaptığınızdan söz eder misiniz?

Firmamızın direkt ihracat oranı üretimin %20’si kadardır. Endirekt %30’dur. Direkt ihracatlarımız arasında en yoğun olarak Slovakya ve İngiltere yer almaktadır. En direkt olarak çeşitli Avrupa ülkeleridir.

Sizi rakiplerinizden ayıran özellikleriniz nelerdir?

Kalite, termin, teknoloji, mühendislik ve maliyetde rekabetçilik.

Yeni üyemiz olarak BEYSAD’dan beklentileriniz nelerdir? Sizler için neler yapabiliriz?

Yan sanayileri ana sanayiler ile buluşturması, ortak sorunların çözümünde ve geliştirilmesinde öncü olması, alınan ortak kararların kurumsal ve yapısal hale gelmesinde destekçi olmasıdır.

Üye Girişi