OzUBEX, Girişimcilik Ekosistemini Geliştirmek İçin Almanya ve İtalya'da Merkez Ziyaretleri Gerçekleştirdi
16-20 Ekim 2023

BEYSAD ve TÜSİAD ortak vizyonu doğrultusunda; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Avrupa Birliği’nin fonları ve desteği ile kurulan OzUBEX Sanayi Dönüşüm Merkezi'mizin girişimcilik ekosisteminin geliştirilmesi ve firmalara daha faydalı bir ekosistem yaratabilmek için 16-20 Ekim 2023 tarihlerinde McKinsey’in İtalya ve Almanya merkezlerine ziyarette bulundu.

Program kapsamında Collective Incubator, McKinsey Inovation&Learning Center Aachen, Fablab in Treviso ve McKinsey Inovation&Learning Center Venice LEF merkezlerine ziyaretler gerçekleştirildi. Ziyaretlere; BEYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Yasemin Aksu, BEYSAD Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sayat Çakır, OzBEX Sanayi Dönüşüm Merkezi Direktörü Erinç Albey ile birlikte projemizden yetkililer katıldılar.

Programa dair detayları ve görüşlerini aktaran OzUBEX Direktörü Erinç Albey şunları söyledi: “BEYSAD, Özyeğin Üniversitesi ve TÜSİAD’ın ortak vizyonu; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Avrupa Birliği'nin fonları ve desteğiyle kurulan OzUBEX'in servislerinin tasarımı, bu servislerin katma değerli şekilde verilebilmesi için ekosistem oluşturma ve Avrupa'da benzer servisleri olan dijital dönüşüm, inovasyon ve deneyimsel öğrenme merkezlerinin iş modellerini yakından deneyimlemek adına 16-20 Ekim tarihleri arasında Almanya ve İtalya'da çeşitli ziyaretler gerçekleştirdik.

Öncelikle Almanya'da, son iki yıldır girişimcilik konusunda ülkenin en başarılı oluşumu olarak seçilen Collective Incubator Aachen'a bir ziyaret gerçekleştirdik. Burada hem bu oluşumun iş modelini yakından deneyimleme hem de son dönemde oluşum içerisinde filizlenen başarılı girişim fikirlerini bizzat girişimcilerin kendilerinden dinleme fırsatı bulduk. Girişimcilik konusunda daha farklı bir yol izleyip, inovasyon konusunda firmalara destek vermek üzerine uzmanlaşmış Fablab Treviso'da inovasyonun bir servis olarak nasıl kurgulanabileceğini ve sanayi ile ortaklaşa çalışma modellerinin nasıl gerçekleştirilebileceğini gözlemledik.

OzUBEX'in de rol model olarak aldığı McKinsey Innovation and Learning Center, Aachen ve McKinsey Innovation and Learning Center, Venice deneyimsel öğrenme merkezlerinin servislerini, iş modellerini, ekosistemlerindeki paydaşlarla ilişkilerini iki tam gün boyunca merkez yetkililerinden detaylı şekilde dinleme fırsatı bulduk. Merkezlerin; yalın, dijital dönüşüm ve sürdürülebilirlik konularında kendilerinden destek alan işletmelerde değişimi nasıl etkin şekilde tetiklediğini, değişimin kalıcı olması için ne gibi dokunuşlar gerçekleştirdiklerini öğrendik.


OzUBEX'in sunacağı servislerin ve iş modelinin nihai şeklini almasında büyük faydası olacağına inandığım bu ziyaret maratonunda 5 günde, 6 farklı oluşumdan özümsediğimiz birçok yenilikçi fikri, OzUBEX'in yapıtaşları arasına katabilmek için sabırsızlanıyorum.”

BEYSAD Yönetim Kurulu Başkanı D. Yasemin Aksu ise ziyaretlere dair görüşlerini şu sözlerle dile getirdi: “Temelleri BEYSAD, Özyeğin Üniversitesi ve TÜSİAD işbirliğiyle 2016 yılında atılan ve üyelerimizin dijital dönüşüm yolculuklarında destek vermeye başlayan OzUBEX'in faaliyetlerini geliştirebilmek adına 5 gün boyunca yaptığımız ziyaretlerin son derece verimli geçtiğini söyleyebilirim. OzUBEX'te vermeye başlayacağımız Learn&Transform eğitimlerinin Almanya ve İtalya'daki merkezlerden faydalanan firmalara kattığı değerleri öğrenmek ve bu merkezlerde firmalara sunulan terzi işi çözümleri görmek ilham vericiydi. OzUBEX'in değerli direktörü Erinç Albey liderliğinde, merkeze başvuracak olan üyelerimizin parçası haline gelebileceği başarı hikayeleri oluşturmayı heyecanla bekliyoruz.”

 

Üye Girişi