Özgür Guzey Röportajı (CHEP)
Ekim 2010

BEYSAD Ailemize CHEP gibi bir değerli üyenin daha dahil olmasının gururunu yaşıyoruz. Yaptıkları iş sebebiyle beyaz eşya ile birlikte farklı sektörlere de hizmet verebilen CHEP’i daha yakından tanımak ve sizlerle tanıştırmak için CHEP Türkiye Satış Direktörü Sayın Özgür Guzey ile bir söyleşi gerçekleştirdik. Değerli zamanlarını bize ayırabildikleri için kendilerine teşekkür ediyoruz.  

Bize CHEP kimdir ve sunduğu hizmetler nelerdir aktarabilirmisiniz?

Öncelikle teşekkürler. CHEP palet ve geri dönüşümlü kasa havuz sistemlerinin dünyadaki lider kuruluşudur ve CHEP olarak beyaz eşyadan hızlı tüketim sektörüne ve otomotive kadar çok geniş bir yelpazede hizmet vermekteyiz. CHEP, Dünya çapında 45 ülkede faaliyet gösteren, günümüz teknolojisini en ileri seviyede kullanarak 300 milyon adetten fazla palet ve kasa havuzuna sahip bir firma.

Sunduğumuz servis hizmetinde CHEP’in sahip olduğu çok geniş kasa ve palet havuzunu firmaların hizmetine sunarak; müşterilerimiz adına yönetim ve idaresini üstlenmek sözkonusu. Özellikle otomotiv sektöründen büyük anasanayi firmaları ile uzun senelerdir yürüttüğümüz stratejik ortaklık sayesinde, firmaların geri dönüşümlü kasalar kullanmasıyla, firmalara tedarik zincirlerinde verimlilik ve maliyet avantajları sağlamayı başardık. Bu servisimizden sadece anasanayi değil, onlara parka üreten yan sanayiler de faydalandı. CHEP Türkiye’de beyaz eşya sektörünün öncü firmaları olan Arçelik, BSH ve Vestel gibi firmalarla da proje çalışmalarımızı başlatmış bulunuyoruz.

Basit olarak açıklamak gerekirse CHEP, tedarikçilere boş kasaları temin ediyor ve tedarikçilerin dolu olarak gönderdikleri kasaları müşterilerinden boş olarak topluyor. Bu tedarik zincirine istenildiği kadar halka eklenebiliyor. 

CHEP dünyada küresel bir kriz yaşanırken niye Türkiye pazarına girmeye karar verdi?

CHEP, Türkiye pazarının beyaz eşya ve otomotiv sektörlerinde sürekli gelişen ve büyüyen bir pazar olduğuna inanıyor. Kriz ortamı CHEP’in Türkiye için yaptığı uzun vadeli çalışma planlarını etkilemiyor. Türk beyaz eşya ve otomotiv sanayiine tedarik zincirlerinde yapabilecekleri verimlikler ve maliyet avantajlarında ortak çalışmalar yapıp, fayda sağlamayı hedefliyoruz. Ayrıca uluslararası müşterilerimize de büyümelerinde hangi ülkede veya bölgede olursa olsun destek sağlamaya devam etmek istiyoruz. 

Firmalar CHEP servislerini kullanmaya karar verirlerken gözönünde bulundurdukları en önemli maddeler neler?

CHEP’in müşteri portföyü ufak yansanayilerden, büyük uluslararası firmalara ulaşan geniş bir yelpazeden oluşuyor. Müşterilerimizin ihtiyacı; hacimlerinden veya operasyonlarını yürüttükleri coğrafik bölgelerden bağımsız olarak kasa ve palet ihtiyaçlarını sorunsuz karşılayabilmek; bununla birlikte tüm tedarik zinciri maliyetlerini ve verimliliklerini arttırabilmeyi sağlamak.

CHEP havuz sistemini kullanarak yan ve ana sanayiler sürekli standard, yüksek kalitede kasa ve palet ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar. CHEP’in kasa havuzunu kullanarak firmaların kasa yatırımı yapmasına gerek kalmıyor ve boş kasaların toplanması ve gönderilmesi, temizlenmesi, bakımı gibi işleri de CHEP dünya üzerine yayılmış servis merkezlerinde firmalar adına yapıyor. Ayrıca kasaların lojistik ve ulaşım da getireceği avantaj ve verimlik ile birlite, müşterilerimizin özel tedarik zinciri isteklerini de senelerdir sahip olduğumuz tecrübeyle çözerek, oluşabilecek ek maliyetlerden ve çevresel etkilerden arındırmış oluyoruz. 

Firmaların kendi havuzlarını oluşturmaları yerine CHEP ortak havuzunu kullanmalarının getireceği avantajlar nelerdir?

Ticarette sadece kendi ana işinize odaklanmanız ve diğer aktivitelerinizi dış kaynak kullanarak çözmeniz gerekir; özellikle de artık her tür maliyet çok detaylı bir şekilde gözden geçirilmek zorundayken. Bu durum hergün daha çok firmanın CHEP sistemine geçmesine sebep oluyor. CHEP havuz sistemi firmalara sağladığı lojistik avantajlarının yanısıra, firmaların kendi havuzlarını yönetmeye çalışmasıyla oluşacak masraflar ve problemlerden de kurtulmuş oluyorlar. Şu ana kadarki tecrübemize ve analizlerimize bakarak CHEP kullanmaya karar veren firmaların min %15-20 aralığında bir maliyet avantajı sağladıklarına şahit olduk. Tabii bu oran bazı örneklerde çok daha büyük seviyelere çıkabiliyor. Bu sebeple öncelikle firmalarla beraber tedarik zinciri analizlerini yürüterek ne gibi alanlarda yardımcı olabileceğimizi belirlemeye çalışıyoruz; bir anlamda ücretsiz danışmanlık hizmeti de sağlamış oluyoruz.

Bunun dışında çevresel etkileri de gözönünde bulundurmak gerekir. Kendi doğasında geri dönüşümlü havuz sistemleri sürdürülebilir bir model ve ekipmanların sürekli tamir edilerek ömrünü doldurup geri dönüştürülene kadar kullanılmasını sağlıyor. Örnek olarak palet servis merkezlerimizde kullanılamaz hale gelmiş paletlerin, her iyi kalitede parçasını diğer paletleri tamir etmekte kullanıyoruz. Hiç kullanılamayacak durumda olan parçalar ise ayrıştırılarak yakıt olarak kullanılabiliyor.

CHEP servis paketi tüm tedarik zincirindeki firmaları destekleyebilmek için kurulmuştur ve amacımız tedarik zincirindeki tüm halkaların verimliliklerini arttırmaktır. Firma olarak müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına güçlü bir ağa ve son teknolojilere uygun olarak sürekli kendini geliştirme planlarımızdan dolayı, firmalar CHEP ile çalışmaya karar verdiklerinde, alacakları servis kalitesinin yüksekliğini zaten biliyor oluyorlar. 

CHEP şu anda pazara sağladığı hangi özellikleri ile rakiplerinden ayrılıyor?

CHEP sürekli pazar ihtiyaçlarına paralel olarak ürünlerini ve servis hizmetlerini gözden geçirmektedir. Örnek olarak katlanabilir ufak plastik kasa tiplerini de portföyümüze katmak için incelemelerimiz sürmekte. Bu sayede müşterilerimizin lojistik verimliliğini daha da arttırarak tedarik zincirlerindeki verimliliği daha da yüksek seviyelere çıkartabileceğiz.

Ayrıca müşterilerimizin ihtiyaçlarına bağlı olarak diğer servislerimizle de müşterilerimizin çeşitli ihtiyaçlarını da karşılayabiliyoruz. Mesela havuz yatırımını yapmış müşterilerimizin havuzlarını yönetmek gibi. 

Teşekkür ederek, sektör oyuncularımıza iletmek istediğiniz son cümlelerinizle röportajımızı kapatalım. Söz sizde…

Sizlerle tanışma fırsatı bulduğumuz ve BEYSAD ailesine katıldığımız için çok memnunuz. Rekabet ve fiyat baskısı altında, en yüksek kalitede ürünü tüketiciye ulaştırmaya çalışan ana ve yan sanayi firmalarına servis hizmet ve çözümlerimizle bir katma değer sağlayarak, ülke ekonomisine de fayda sağlamayı amaçlıyoruz. 

Ayrıntılı bilgi için;

ozgur.guzey@chep.com

 www.chep.com

Üye Girişi