Ozan Koçyiğit Gürmetal Yurtdışı Müşteri İlişkileri Sorumlusu ile söyleşi
Aralık 2020

Değerli BEYSAD Okurları;

Yeni üyelerimizi, genç, dinamik ve başarılı yöneticilerini tanımayı sürdürüyoruz. Okudukça gurur duyuyoruz ve ne kadar kıymetli bir BEYSAD Ailesi olduğumuzu gördükçe daha da mutlu oluyoruz… Hep birlikte, bu topluluğun kıymetli üyeleri ile yolumuz biliyoruz ki daima açık… Kıymetli zamanını bizlere ayırdığı için Sayın Ozan Koçyiğit’e teşekkür ederiz…

Sizi tanıyabilir miyiz?
Merhaba. Ben Ozan Koçyiğit. 09.02.1987 yılında İstanbul’da doğdum. Evliyim ve Yaman adında 3 yaşında bir erkek çocuğum var. Tüm eğitim hayatımı İstanbul’da gerçekleştirdim. Üniversite lisans eğitimimi, İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi; Görsel İletişim Tasarım Bülümü’nde yabancı dil olarak tamamladım. 17 sene üst liglerde profesyonel hentbolcu olarak çeşitli kulüplerde görev aldım ve milli takım sporcusuyum. Düzenli olarak fotoğraf ve doğa aktiviteleri ile uğraşmaktayım.

Üniversite ve askerliğimi bitirdikten sonra 2011 senesinde tam zamanlı olarak aile şirketimizde çalışmaya başladım. Şu anda firmamızda; Yurtdışı Müşteri İlişkileri Sorumlusu olarak görev almaktayım.

Firmanıza ve yaptığı çalışmalara ilişkin bilgi verir misiniz?
Firmamız bir aile şirketidir. Sanayi ile tanışması 1970 senesi başlarında otomotiv yedek parça imalatı olup çeşitli sektörlerde rol almıştır. 1977 senesinde ise Gürmetal Kaplama ve İmalat adında, güncel devam eden firmamız kurulmuştur. Firma yönetimi şu an 2. ve 3. kuşak aile bireylerindedir.

Ana çalışma sektörü Beyaz Eşya olmak üzere; Otomotiv, Elektrik& Aydınlatma, Mobilya& Dekorasyon ve çeşitli alanlarda faaliyetler gösteriyoruz. Bu sektörlerin yanı sıra Türkiye ve yurtdışında önemli projelerde kendimize yer bulduk. Özellikle son dönemde ülkemizin başarısı olan; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinesinde, Sağlık Bakanlığı’nın iş birliğiyle yapılan Solunum Cihazı Ventilatör ürününün belirli proseslerinde bulunarak iyi ve manevi bir görevde yer aldığımızı düşünüyorum.

Firmanız ile yollarınız ne zaman kesişti?
İlk tanışıklığım, ilkokul çağındayken haftasonu babam beni işyerine götürürdü. Lisede ise yaz tatilleri ve ara tatillerde işi öğrenmeye çalışırdım. 2011 yazında ise tam zamanlı işe başlamış oldum ve bugünde hala ailemiz ve çalışanlarımız ile aynı çatı altındayız.

Firmanızın organizasyon yapısı hakkında bilgi verir misiniz?
3. Kuşak aile bireylerinin işi sahiplenmesinden sonra kurumsal bir yapıya büründük. Departmanlarımızı kurduk, şirketimizin görsel ve içşel organizasyon yapısında iyileştirmeler yaptık. Tüm atölyelerimizi tek bir çatı altında toplayıp fabrika olarak verimli çalışma hayatına geçiş yaptık ve profesyonel danışmanlardan aldığımız desteklerle bu geçiş takvimini kolaylaştırmaya çalışıyoruz.

İhracat oranlarınızdan ve en çok hangi ülkeye ihracat yaptığınızdan söz eder misiniz?
Bizim için çok önemli bir başlık olan ihracat konusu her toplantımızda mutlaka gündem maddesi olmuştur. Ülkelerin görsel ve güncel modaları sayesinde, yaptığımız ürünler daima dikkat çekmeye devam etmektedir. Türkiye’de üretim yapan ana sanayicilere gönderdiğimiz ürünler genelde yurtdışı pazarlarında talep görmektedir. Direkt ve dolaylı olarak ürünlerimizin neredeyse %80’lik kısmı yurtdışına ihraç olmaktadır. Bizim ise direkt ihracat oranımız kendi satışlarımıza oranla %30 bantlarındadır. Bugün en büyük pazarımız Rusya’dır.

Sizi rakiplerinizden ayıran özellikleriniz nelerdir?
Vizyonumuz daima güven ve dürüstlük olmuştur. 43 Yıllık bir geçmiş sayesinde çalıştığımız ana sanayiciler ve alt tedarikçilerimiz birbirimize hep güvenmişizdir. Bu ailemizin bize bıraktığı en büyük mirastır. Bunun yanı sıra; tecrübeli bir geçmişin bireyleri olduğumuz için kalite konusunda taviz vermiyoruz. Bu ana başlıklar vazgeçilmezimizdir.

Bir konuya daha değinmek istiyorum; aslında rakip ve işbirliğini aynı cümlede kullanmaktan memnun oluyorum. Bizim ile aynı ortak ürün gruplarında faaliyet gösteren diğer firmaların hepsi ile mutlaka görüşüyoruz ve iyi ilişkiler kurduğumuzu düşünüyorum. Yeri geldiği zaman dayanışmanın ve işbirliğinin hepimize faydası olacağını mutlaka ülkece anlamalıyız. Birlikten kuvvet doğar.

Yeni yatırım ve Ar-Ge’ye yönelik çalışmalarınıza ilişkin bilgi alabilir miyiz?
Faaliyetlerimizin devamlılığını ve verimini arttırmak adına, İstanbul içinde ve dışında yatırımlarımız oldu. İhtiyaç duyulduğu takdirde bu yatırmlarımızı mutlaka değerlendireceğiz.

Ar-Ge departmanımız ile düzenli olarak iletişim halindeyiz ve projelerimiz her zaman güncel durumda. İstanbul’da bulunan bir üniversiteden belirli konular hakkında destek almaya başladık.  Hem tasarımsal hem de üretimsel olarak kendileri ile işbirliği yapmaktayız.

Pandemi sürecine ilişkin yaptığınız çalışmalar; 2020 nasıl geçti ve 2021 için öngörüleriniz nelerdir?
Pandemi bizi ilk çeyrekte çok etkiledi. Çalışanlarımız ile bol bol toplantılar yapıp yol haritaları belirledik. İşlerimiz yüzde 70 seviyesinde düştü. Solunum Cihazı Ventilatör Projesi bizi bir nebze olsun rahatlattı ve çalışmalarımıza devam ettik. Salgının ilk dalgası geçtikten sonra işlerimiz çok hızlandı ve şu anda aynı ivmeyle devam ediyor. 2021 senesinden tek beklentim salgının bir an önce bitmesi ve sağlık problemleri yaşamamak.

Sanayi 4.0’ın Türkiye gelişimini nasıl görüyorsunuz? Bu yönde önçalışmalarınız, tedbirleriniz var mı?
Bu konuda araştırmalarımız devam ediyor. BEYSAD’ın ve başka platformların çalışmalarını da  yakından takip ediyorum. Mutlaka 4.0 konusunda çalışmalarımız olacak. Tedbir alınmak zorunda çünkü her geçtiğimiz gün buna daha fazla ihtiyaç duyacağımızı düşünüyorum.

BEYSAD’a ilişkin görüşleriniz, BEYSAD’dan beklentileriniz nelerdir?
STK’lar, iş odaklı dernekler, platformlar her zaman içinde bulunduğum kurumlar olmuştur. Bu yapılara aşina olduğum için yeni üyeniz olarak alışmak zor olmadı. BEYSAD’ı uzun yıllardır takip ettim ve üye olmamız gerektiğini yönetim olarak karar verdik. Şahsım adına BEYSAD’ın çalışmalarını beğenerek takip ediyorum ve takdir ediyorum. Her platformda mutlaka bahsediyorum. Umarım birbirimize daima faydamız dokunur. BEYSAD’dan beklentim ise; Pandemi sürecinden sonra hep beraber hızlanmak, yeni ufuklar açmak; şahsımıza, ülkemize, firmalarımıza değer katmak ve yeni potansiyeller için bizlere vesile olmasıdır. Tüm BEYSAD’lılara saygılar ve sevgiler...

Üye Girişi