Nitto Denko Ülke Müdürü Ali Acar ile söyleşi
Nisan 2012

Değerli BEYSAD’lılar;

Bu sayımızın üye röportajında yeni üyelerimizden Nitto Denko Firması Ülke Müdürü Sayın Ali Acar ile birlikteyiz. O kadar samimiyetle herşeyi anlattılar ki, ben önyazıyı uzun tutmadan sizleri röportajla başbaşa bırakmak istiyorum. Yoğun zamanlarında bizlere röportajları ile destek oldukları için kendilerine çok teşekkür ederiz.   

Sizi tanıyabilir miyiz?

1969 İstanbul doğumluyum, evli ve 8 yaşında bir erkek çocuk babasıyım. Avusturya Lisesi’nden sonra, 1994’te İTÜ Makina Fakültesi Makina Mühendisliği’ni bitirdim. Siemens’te 7 yılda ürün geliştirme mühendisliğinden, konstruksiyon bölüm şefliğine kadar pozisyonlarda görev yaptıktıktan sonra, ZF Türkiye’de (otomotiv şanzıman ve aks sistemleri) Satış/Pazarlama Mühendisi, Tesa Türkiye’de Otomotiv Satış Müdürü, Uzel Makina’da İhracat Müdürü ve Holder GmbH’da (Almanya Suttgart) Genel Müdür Yardımcısı olarak çalıştım. Nitto Denko Turkey’de 4 Nisan 2010’daki kurulumundan itibaren “Country Manager” Ülke Müdürü görevinde çalışmaktayım. 

Nitto Denko firmasına ve yaptığı çalışmalara ilişkin bilgi verir misiniz?

25 Ekim 1918 yılında Japonya'da kurulmuş olan Nitto Denko, dünyanın önde gelen tek taraflı bant, çift taraflı bant, yüzey koruma filmleri, elektrik izolasyon bantları, polarize film (LCD ekranlar için), izolasyon (ses, su, ısı, kimyasal, NVH, vb.), filtrasyon ve hava geçiren ama su geçirmeyen özel filtre (Temish) malzemeleri üreticisidir. (Kurulduğunda Japonya'nın ilk elektrik izolasyon bantlarını üreten fabrikası olmuştur.) 

Nitto Denko tüm dünyada 34.000 çalışanı bulunan ve 2010 yılı cirosu 6,4 milyar € ile Japonya'nın önde gelen firmalarından olup, ana merkezi Japonya, Osaka'dadır. Dünya üzerinde toplam 108 firmaya sahip olan Nitto Denko Japonya'da, Amerika'da, Doğu Asya'da (Çin, Thailand, Taiwan), Avrupa'da (Belçika ve Çek Cumhuriyeti) üretim yapmaktadır. 

Nitto Denko Turkey'in bağlı olduğu Nitto Europe NV Belçika, Belçika'nın Genk şehrinde 1974 yılında kurulmuştur. 780 çalışanı ile Avrupa ve Amerika'daki Nitto firmalarına ve iş ortaklarına ürün sağlamaktadır. Nitto Denko Turkey, Avrupa'da Nitto Europe NV'ye bağlı diğer Nitto oluşumları arasında çok farklı bir yapı ve amaca sahiptir. Avrupa'da Türkiye ile beraber 10 firma bulunmakta olup, Türkiye dışındaki diğer 9 firması Satış Ofisi olarak iş ortaklarına hizmet etmektedir. Yalnızca Türkiye Nitto Europe NV'ye bağlı firmalar içinde converting/finishing yapabilecek makina techizatına haizdir. 650 m2'lik stoklama alanı ve 1.400 m2'lik üretim alanında iş ortaklarının isteklerine uygun ürünleri sonlandırarak, hizmet vermektedir. 

Nitto Denkoile yollarınız ne zaman kesişti?

Firmada, kurulmuş olduğu 1 Nisan 2010’dan beri çalışmaktayım. Firma ile yaptığım iş görüşmelerinde, firmanın ürün, teknoloji ve iş ortaklarına hizmetin esas amaç olduğunu görmem, firmada çalışma isteğimi uyandıran en büyük faktördü. O günden beri de aynı keyif ve heyecan içinde çalışmaktayım. 

Nitto Denkofirması organizasyon yapısı hakkında bilgi verir misiniz?

Firmamız İstanbul’un Tuzla ilçesinde, Tuzla Mermerciler Organize Sanayii’nde 2.000m2 üzerinde faaliyet göstermektedir. Nisan 2012 itibari ile benimle beraber toplam 14 çalışanı olan firmamızda, mavi yaka-beyaz yaka oranı 40%’tır. Bu oran yeni projelerimizin başlama tarihlerinin gelmesiyle devamlı yükselmektedir. 

Fakat çalışan sayısı önümüzdeki günlerde çok yüksek bir ihtimalle değişecektir. Bunun sebebi ise, Nitto Denko’nun 18 Nisan’da yapmış olduğu basın açıklamasıdır. 

“Japonya’nın farklı alanlarda üretim yapan lider şirketlerinden Nitto Denko, Türkiye’nin önde gelen hijyenik ve endüstriyel bant üreticisi Bento Bantçılık ve Temizlik Maddeleri San. Tic. ve yan kuruluşu Bento Pazarlama’nın Nitto tarafından satın alınması ile ilgili anlaşmaya varıldığını bugün açıkladı. Bento’nun da küresel ağına katılımı ile birlikte Nitto Denko, Türkiye, Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika gibi gelişmekte olan ekonomilerdeki operasyonlarına odaklanarak, Avrupa ve komşu ülkelere yapmış olduğu bant satışlarını 5 yıl içerisinde 2.5 katına çıkarmayı hedefliyor.
 
Günümüzün küresel ekonomisinde, hızlı yükselme eğilimi gösteren gelişmekte olan pazarlar büyük önem taşımakta.  Nitto Denko dünyanın birçok bölgesinde ve özellikle de gelişmekte olan ekonomilerde “Area Niche Top®” stratejisinin bir parçası olan niş ürünleri ile ilgili pazarlarda lider olmayı hedeflemektedir.  Nitto ayrıca, özel stratejisi “Global Niche Top®” çerçevesinde küresel ölçekte birbirine entegre olmuş niş ürün pazarlarında da en yüksek pazar payına ulaşmaya çalışmaktadır. 

İki yıl önce Nitto Denko Türkiye’de ürün işleme ve bant ürünlerinin satışını gerçekleştirmek üzere Nitto Denko Türkiye Bant Materyalleri San. ve Tic.’i kurmuş ve büyümekte olan otomotiv ve ev gereçleri pazarlarındaki bant talebini karşılamaya yönelik bir adım atmıştır. Bununla beraber, Nitto Denko Türkiye pazarında bahsi geçen segmentlerde maliyet etkinliği sağlamak için operasyonlarını daha yerleşik hale getirecek, tedarik zincirini optimize edecek ve rekabetçi konumunu güçlendirebilecek bir şirket satın alma olanaklarını araştırmaya başlamıştır.

Bento’nun Türkiye’de yer alan yüksek kalitedeki üretim tesisleri sayesinde Nitto Denko maliyet etkinliğini ve hızlı iş ortaklarına servisini daha da geliştirebilecek, dolayısıyla, Avrupa ile Orta Doğu ve Kuzey Afrika gibi gelişmekte olan pazarlardaki bant satışlarını arttıracaktır.

Bento’nun gelişmekte olan pazarlara hitap eden uygun maliyetli geniş ürün yelpazesi Nitto Denko’nun gelişmiş ekonomilerde pazara sunmakta olduğu ürün gamını ideal bir şekilde tamamlamaktadır. Buna ilave olarak, Bento’nun coğrafi konum olarak Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’nın ortasında yer alması, gelişmekte olan ekonomilerde büyümeyi hedefleyen Nitto Denko Avrupa operasyonları için ideal bir platform oluşturmuştur.”

Firmamızın Türkiye’ye yapacağı bu yatırım, beni ve firmamızda çalışan arkadaşlarımı hem sevindirmiş, hem de Türkiye’ye bu sektörde bu derece büyük bir yatırım yapacak bir firmanın çalışanları olduğumuzdan da çok gururlandırmıştır. 

Nitto Denko Üst Yönetimi Türkiye’nin hem yükselen ekonomisini, hem de bulunduğu coğrafyadaki önemini çok iyi idrak etmiş olup, artık pazarda local bir üretici olmanın gerektirdiklerini birer birer gerçekleştirmektedir.

Türkiye’de en büyük müşteriniz kim?

Nitto Denko Turkey, Automotive, Beyaz Eşya, Elektronik, Metal, Mobilya, Makina üretimi, Güneş Enerjisi sektörlerinde faaliyet gösteren firmalara hizmet vermektedir. En büyük iş ortaklarımız Otomotiv, Beyaz Eşya ve Mobilya sektörünün önde gelen ana üretici ve onların tedarikçileridir. 

İhracat oranlarınızdan ve en çok hangi ülkeye ihracat yaptığınızdan söz eder misiniz?

İhracatımız Temmuz-Ağustos aylarında, Kuzey Afrika Fas, Doğu Avrupa Macaristan ve Romanya ülkeleriyle başlayacaktır. 

Sizi rakiplerinizden ayıran özellikleriniz nelerdir?

 • Sektöründe dünyanın en önde gelen firmasıyız.
 • Fleksible bir firmayız
  • Pazara uygun üretim
  • İş ortağımız (biz müşteri demeyiz) taleplerine uygun ürün üretimi
  • İş ortağımızla beraber Araştırma ve Geliştirme yaparak ürün oluşturma (Polarize film önde gelen bir TV üreticisiyle geliştirilmiş ve LCD ekran gibi bir ürünün yaratılmasında pay sahibi olunmuştur.)
  • Nitto niş ürün üretmede sektörünün en önde gelen firmasıdır
  • İş ortağımız en büyük değerimizdir, herşeyimizdir.

Firmamızın bir Japon firması olması ve benzer kültürlere sahip olmamız, Türkiye dinamiklerini, Türk iş yapısını, Türk örf ve ananelerini kavramada gerçekten çok faydalı oldu ve hızlı yol almamızda çok büyük esneklik sağladı.

 • Lokal şekillendirme
 • Lokal üretim

Daha çok var saymıyayimJRakipleri şimdiden korkutmayalım.  

Yeni üyemiz olarak BEYSAD’dan beklentileriniz nelerdir? Sizler için ne yapabiliriz?

Öncelikle şu ana kadar BEYSAD faaliyetlerine katılımımız çok az oldu. Faaliyetlere daha çok iştirak ederek, hem siz değerli BEYSAD yönetimine hem de BEYSAD’ın değerli  üyelerine firmamızı daha iyi tanıtarak, Nitto Denko olarak biz sizin için ne yapabilirizi soracağız. 

ÜRÜNLERİMİZ

Çift taraflı bantlar- PET, PVC , non-wowen taşıyıcılı bantlar (0,080 mm- 0,3mm et kalınlığı) , taşıyıcısız transfer bantlar, PO köpük taşıyıcılı bantlar (0,5mm - 1,2 mm) ve lenslerin birbirine yapıştırılmasında kullanılan özel kristall-clear bantlar (Yüzeylerin, parçaların - metal/metal, metal/plastik, plastik/plastik, cam/cam, cam/plastik, metal/cam vb. birbirine montajı)

Yüzey koruma filmleri (Paslanmaz çelik yüzeylerinin işlem esnasında korunması, depo/stoklama esnasında dış ortam şartlarına karşı korunması)

Polarize film (LCD ekranlarda resmin oluşmasını sağlayan ara katman)

İzolasyon malzemesi

 •       Yarı kapalı hücre sistemli EPDM sünger - Otomotiv ve Beyaz Eşya sektöründe kullanılır
 •       NVH (Noise, Vibration, Harshness)

Beyaz Eşya üretiminde yeni kullanılmaya başlayan devrim nitelikli otomotiv’den transfer edilen ürünlerimiz

Nitohard®Otomotiv ve Beyaz Eşya üretiminde kullanılır. (Daha ince saç kalınlığı ile, daha kalın saç malzeme mukavemetine ulaşmayı sağlayan Epoxy-rubber içerikli destekleyici ürün)

Legetolex® Otomotiv, Beyaz Eşya ve Asansör sektöründe kullanılır. (Sentetik kauçuk esaslı vibration ve ses sönümleyici pad.)

Üye Girişi