MMK Metalurji Satış ve Pazarlama Direktörü Sayın Alexey Oleynik ile söyleşi
Haziran 2021

Firmanıza ve yaptığı çalışmalara ilişkin bilgi verir misiniz?
Magnitogorsk Demir-Çelik Fabrikası A.Ş. 1932 yılında demir çelik endüstrisinde Rusya’nın Magnitogorsk şehrinde kurulmuştur. Yılda 14,5 Milyon ton sıvı çelik üretim hacmine sahip, demir cevherinden yüksek katma değerli ürün imalatı ile tüm dünyaya otomotiv, beyaz eşya, gemiler, buz kırıcılar, vagon üretimi gibi sektörlere hammadde tedariği gerçekleştiren tam entegre demir-çelik üretim tesislerine sahip MMK A.Ş., Rusya’nın lider, dünyanın ise en büyük çelik üreticilerindendir.

Bünyesinde 65 şirket bulunduran MMK Şirketler Grubu’nun Türkiye’deki yatırım projesi olan MMK Metalurji ise; 2007 yılında Türkiye’ye yatırım yapmasıyla faaliyetlerine başlamıştır. MMK Metalurji, Hatay Dörtyol ve Kocaeli Dilovası’nda yer alan tesisleri ile 2011 yılında tam kapasiteyle çalışmalarına başlamıştır.

MMK Metalurji olarak ana ürünümüz olan yassı çeliği, iç pazar ve dış pazar istekleri doğrultusunda sıcak haddelenmiş, asitlenerek yüzeyi temizlenmiş, galvanizli ve boyalı sac üreterek sektörde önemli bir hacmi kontrol etmekteyiz. Uzun yıllardır ülkemizde otomotiv ve beyaz eşya gibi öncü sektörlere hizmet veriyoruz. Yıllardır Türkiye’de gelişen beyaz eşya sektörününü de destekliyoruz ve desteklemeye devam edeceğiz.

MMK Metalurji olarak yılda 1,2 milyon ton kapasiteli asitli sac üretimi, 900.000 ton galvanizli sac üretimi, 400.000 ton boyalı sac üretimi, 680.000 ton kapasiteli çelik servis merkezlerimiz ile hizmet vermekteyiz.

Buna ek olarak Hatay’da yer alan limanımız ile yılda 10 Milyon ton yükleme ve boşaltma kapasitesiyle bölgenin en önemli limanları arasında yer almaktayız.

Yeni yatırım ve Ar-Ge’ye yönelik çalışmalarınıza ilişkin bilgi alabilir miyiz?
MMK Metalurji Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları mevcut Ar-Ge tesisimiz ile 2016 yılından bu yana devam etmektedir, yıllar içerisinde TÜBİTAK projeleri, patent ve bilimsel yayınlar olarak sonuç üretmeye başlamıştır.

Bu kapsamda, 2019 yılı sonu itibariyle başarı ile sonuçlanan yaklaşık 2,5 Milyon TL bütçeli Ar-Ge projemizin endüstriyel adaptasyon çalışmaları 2020 yılı boyunca devam etmiş ve 2021 yılı içerisinde yatırıma dönüştürülmüştür. Bu projenin yatırıma dönüşmesi ile ülkemizin %100’ünü ithalata dayalı olarak tedarik ettiği Kırmızı Demir Oksit Pigmentin, asit rejenerasyon yan ürünü olan hematitten elde edilmesi sağlanacaktır. Yıllık 10 Milyon Dolar ithal ikame kapasitesi olan bu ürünün piyasaya yerli olarak tedarik edilmesi ile başta boyalı sac rulo, endüstriyel, solvent bazlı ve su bazlı boya üretimi olmak üzere plastik, mürekkep, yer karoları, yapı kimyasalları gibi birçok sektörün ihtiyacı daha düşük maliyetlerle en yüksek kalite düzeyinde karşılanmış olacaktır.

MMK Metalurji Ar-Ge çalışmalarının diğer çıktıları da yapılan patent başvuruları ve bilimsel dergi ve sempozyumlarda sunulan makalelerdir. Bu makalelere https://mmkturkey.com.tr/makaleler adresi üzerinden ulaşmak mümkündür.

2020 yılı sonunda çalışmalarını teknoloji alanına yoğunlaştırarak sürdüren MMK Metalurji, bir çok farklı sanayi sektörlerine yönelik altyapı ve servis kapasitelerini geliştirme kararı almış ve özellikle Beyaz Eşya, havalandırma iklimlendirme ve Silo gibi sektörlere yönelik laboratuvar ve teknik altyapısını güçlendirmiştir. Bu kapsamda Beyaz Eşya Sektörü için gerekli tüm test altyapısını akredite laboratuvarlarımız sayesinde gerçekleştirebiliyoruz.

Hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?
MMK Metalurji olarak ana ürünümüz olan yassı çeliği, iç pazar ve dış pazar istekleri doğrultusunda Genel İmalat, Otomotiv, Beyaz Eşya, Silo İmalat, Sera İmalat, Havalandırma, Yapı ve İnşaat gibi birçok sektöre hizmet veriyoruz. Sektörlerin ihtiyaçları doğrultusunda servis merkezi hizmetleri ile müşterilerimizin ihtiyaçları olan özel hizmeti Diovası ve Dörtyol tesislerimizde bulunan çelik servis merkezlerimiz ile karşılıyoruz. Bununla birlikte tam akredite laboratuvarımız ve bölgenin en büyük limanlarından birini de bünyemizde bulunduruyor ve müşterilermize hizmet veriyoruz.

Sizi rakiplerinizden ayıran özellikleriniz nelerdir?
Bizi rakiplerimizden ayıran temel özelliklerimiz, coğrafi konumlandırmamız, kalitemiz, güvenilirliğimiz, satış öncesi ve satış sonrası teknik hizmetlerimiz, hammadde bulabilirliğimiz, yüzyılı aşkın sektör tecrübemiz ve en önemlisi çalışanlarımız. Coğrafi konumlama için örnek vermek gerekirse; müşterilerimiz MMK Metalurji ile çalışıyor ancak bu firmadan hizmet alırken gerçekte iki fabrikadan ve iki ÇSM’den, yani 4 kuruluştan hizmet alıyor. Müşterilerimizin lokasyonuna göre ihtiyacını Güney fabrikamızdan ya da Kuzey fabrikamızdan tedarik edebiliyoruz. İki ÇSM’miz de hizmetinizde. Hangisi daha hızlı malzeme tedarik edebiliyorsa müşterimizin talebini oraya yönlendirme seçeneğimiz mevcut. Bu seçenek yurtdışındaki müşterilerimiz için de geçerli. Sektörde, müşteri memnuniyet düzeyimiz ve kalitemiz zaten biliniyor. Bu tecrübeyi ve bu birikmiş bilgi birikimini hammadde tedarik avantajlarını kullanabilme gibi bir ayrıcalığımız var. Sektörde çalışan sirkülasyonu en az olan şirketlerden biriyiz. Yeni kurulan çoğu firmada sürekli değişen satış, üretim, kalite, sevkiyat personelleri artık müşterilerimizin dilinde ve sürdürülebilir iş akışını sekteye uğrattığından şikayetçiler. Bu konuda sürekli müşterilerimizle iç içeyiz ve devamlılık bizim için çok önemlidir. Ürünlerimizde her zaman yenileme ve geliştirmeye dayalı kalite, dışarıya da hizmet veren güçlü laboratuvar ve liman hizmetimiz bulunmakta.

Elbette tecrübe de çok önemli… Bunun yanında dünyadaki bilgi, teknoloji ve hizmet konularındaki değişimler belki 10 kat hızlandı. Bu ortamda benzerlik yerine farklılığı, aynılık yerine dönüşümü seçmeyen firmalar küçülmek durumunda kalıyorlar. Artık dinamizmin getirdiği yaratıcılık ön planda.  Öncelikli konumuz olan kalitede büyük gelişmeler yanında ürünlerimizden memnuniyet konusunda aldığımız sorumluluk, iç organizasyonumuz, müşterilerimizle iletişimimiz, iç eğitimlerimiz, tedarik süreçlerimiz, lojistik desteğimiz gibi daha birçok konuda büyük avantajlarımız var.

Ürün çeşitliliğimiz arasında; Galvanizli ürünlerimizde 0,25-4 mm kalınlık, 1530’a kadar genişliğimiz de avantajlarımızdandır.

Üye Girişi