Lohmann Ülke Satış Direktörü Ahmet Çakan (Türkiye, Orta Doğu ve Afrika Bölgeleri) ile söyleşi
Aralık 2021

Sizleri tanıyabilir miyiz?
Merhaba, Ben Ahmet Çakan. İstanbul Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldum. Şu anda Koç Üniversitesi’nde Executive MBA programındayım. Yapıştırıcı ve boya teknolojilerinde sektöre yön vermiş birçok firmada satış yöneticiliği rolleri üstlendim. Mevcutta da Lohmann’da Türkiye, Orta Doğu ve Afrika Bölgeleri’nden Sorumlu Ülke Satış Direktörü olarak çalışıyorum.

Firmanıza ve yaptığı çalışmalara ilişkin bilgi verir misiniz?
Lohmann olarak 1851 yılından bugüne yapıştırma teknolojisinin öncüleri olarak çift ve tek taraflı yapışkan bantlar, özel ve hassas kalıpla bant kesimleri, reaktif yapıştırıcılar gibi ileri teknoloji teknik yapıştırıcı ürünler üretiyoruz. Global ölçekli pek çok endüstri için yenilikçi yapıştırma çözümleri geliştiriyoruz. Müşterilerimizle ilk fikirden süreç entegrasyonuna kadar birlikte hareket ediyoruz.                                                                                                

Firmanızın Türkiye yolculuğundan bahseder misiniz?
Lohmann Türkiye olarak Ekim 2018’de Gebze’deki fabrika yatırımımızla ve dinamik, yenilikçi ekibimizle gelişen Türkiye ve bölge ekonomisine önemli katkılarda bulunuyoruz. Türkiye, Lohmann için beyaz eşya alanında bir geliştirme üssü konumundadır. Aynı zamanda Lohmann Türkiye Orta Doğu ve Afrika için de kritik bir üretim ve yönetim merkezidir.

Hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?
Yapıştırıcılar ve bilhassa yapışkanlı bantlar, pratik ve kalıcı uygulama imkanları sunmaları sayesinde artık hemen hemen her alanda tercih ediliyor. Bizler de “yapıştırma mühendisleri” olarak Beyaz Eşya, Elektronik, Otomotiv, İnşaat, Yenilenebilir Enerji, Medikal, Ambalaj ve benzeri sektörlerde tecrübelerimizi paylaşıyoruz ve müşterilerimize yaratıcı çözümler sunuyoruz. Covid-19 hızlı test kitlerindeki hassas katmanların yapıştırılmasından, herhangi bir beyaz eşyanın ön kontrol panelindeki komponentlerin kalıcı yapıştırılmasına kadar geniş bir yelpazeye hitap ediyoruz.

Sizi rakiplerinizden ayıran özellikleriniz nelerdir?
170. yılımızı kutladığımız bu günlerde, artan rekabet koşulları karşısında köklerimizden gelen tecrübenin yanı sıra sürekli gelişimin, kaçınılmaz değişimin ve daima ileriye dönük yatırım gereksinimlerinin de farkındayız. Aynı çatı altında hem tamamen kendi formülizasyonumuza ait ürünleri üretebiliyoruz, hem de bu ürünlerin özel kesimlerini gerçekleştiriyoruz. Müşterilerimizin tamamen kendilerine has proseslere sahip olduklarının farkındayız ve buna değer veriyoruz. Müşterilerimize özel olarak geliştirdiğimiz ürünlerin global satışımızın üçte ikisini oluşturması da bunun en önemli göstergesidir.

Yeni yatırım ve Ar-Ge’ye yönelik çalışmalarınıza ilişkin bilgi alabilir miyiz?
Lohmann Almanya’da bu yıl itibariyle en gelişmiş Lohmann Türkiye’yi bu yıl içerisinde dünyada Beyaz Eşya için bir yetkinlik merkezi olarak seçtik. Bu doğrultuda gerek insan kaynakları olarak gerek de üretim teknolojileri olarak kapsamlı bir yatırımı arttırma kararı aldık. Pandemi ve belirsizlerin hüküm sürdüğü bir atmosferde kolay olmayan yatırım kararları ancak ülkemizin gelişim potansiyeline ve buna katkı yapabilmek için kendimize olan inancımız tam.

Merhaba, ben Sezer Yazıcı. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldum. Farklı firmalarda ileri malzemeler ve kimya alanında uygulama mühendisliği ve teknik satış görevleri üstlendim. Şu anda Lohmann Türkiye’de Teknik Satış Müdürü olarak görev alıyorum. Aynı zamanda IFAM Fraunhofer sertifikalı Avrupa Yapıştırma uzmanıyım.

Başlıca beyaz eşya uygulamalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?
En önemli uygulamalarımızdan biri fırın, bulaşık makinesi, buzdolabı veya çamaşır ve kurutma makineleri gibi düğme, ekran ve bir kontrol ünitesi barındıran beyaz eşyaların ön panel veya kumanda paneli katmanlarının birbirine yapıştırılmasıdır. Bu uygulamada ana amaç farklı malzemelerin farklı genleşme toleranslarının telafisi, sıvılara karşı sızdırmazlık, titreşim önleme ve güçlü bir şekilde çok farklı malzemeleri bir araya getirmektir. Bunları başarmak için müşterilerimizin ilgili ekipleri ile projenin fikir aşamasından itibaren birlikte çalışarak, tasarımın gereksinimlerine göre özel olarak geliştirilmiş çift taraflı yapışkanlı bantlarımızı birlikte seçiyor veya geliştiriyoruz. Üstelik bantlarımız güçlü bir şekilde yapışmanın dışında eğer istenirse ısı veya elektrik iletken veya yalıtkan, ışık geçirmeyen veya tamamen şeffaf, antistatik ve benzeri ek fonksiyonlara sahip olabiliyor.

Müşterilerinizle projenin fikir aşamasından itibaren birlikte çalıştığınızı belirttiniz. Bu süreçte ne tür gereksinimlerle karşılaşıyorsunuz?
Sürekli gelişen teknoloji ve trendler sebebiyle beyaz eşya boyutları aynı kalsa da özellikler ve bir beyaz eşyadan beklentilerimiz sürekli değişiyor. Artık kullandığımız fırın daha az enerji tüketiyor veya buzdolabımız internete bağlanabiliyor ve akıllı dokunmatik ekranlar içerebiliyorlar. Bu sebeple artık yapıştırılmak istenen katmanlar; karmaşık geometrili parçalar, devreler, enerji verimliliği yüksek malzemeler veya parmak izi bırakmayan yüzeyler olabiliyor. Böyle durumlarda müşterilerimize bir bant rulosu verip onları yalnız bırakmıyoruz. İlk önce yüzeylerin yapıştırmaya uygun olup olmadığını belirleyip eğer gerekli ise yüzeyi yapışmaya hazırlama konusunda destek veriyoruz. Daha sonra gereksinimlere göre uygun yapışkanlı bantları belirleyip seri üretim için en verimli ve en hızlı uygulama yöntemini birlikte belirliyoruz. Ürünlerimizi otomasyona veya manuel uygulamaya hazır özel kalıp veya lazer kesim parçalar veya kesintisiz üretim için uzun metrajlı spoollar olarak hazırlayabiliyoruz.

BEYSAD’a ilişkin görüşleriniz, BEYSAD’dan beklentileriniz nelerdir?
BEYSAD’ın hem sektörün hem de sektördeki tüm paydaşların ihtiyaçlar konusundaki iletişimine ve gelişimine büyük katkılar sağladığını düşünüyoruz. BEYSAD üyesi olmaktan mutluluk duyuyoruz. Profesyonel yaklaşımınız için teşekkür ederiz, gelecek çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Üye Girişi