Lava Metal Genel Müdürü Celalettin Kesikbaş ile Söyleşi
Ekim 2011

Değerli Okurlarımız; yepyeni, güçlü ve kurumsal yapılarıyla göğsümüzü kabartan üyelerimizi tanımaya ve sizlere tanıtmaya devam ediyoruz. Bu sayımızdaki konuğumuz Eskişehir’den yeni üyemiz Lava Metal firması Genel Müdürü Sayın Celalettin Kesikbaş… Kendilerine değerli zamanlarını bizlerle paylaştıkları için teşekkür ediyor, inovatif yapılarıyla her zaman bizlere örnek olabilecekleri inancıyla başarılarının sürekliliğini diliyoruz.

Sizi tanıyabilir miyiz?

1967 Eskişehir doğumluyum. 1990 yılında, ODTÜ Elektrik Elektronik Müh. Bölümü’nden mezun oldum. Çeşitli şirketlerde çalıştım. 1997 yılında bilişim sektöründe faaliyet gösteren ESTAP firmasına ortak oldum. ESTAP‘ı, yıllık cirosu 50 milyon TL, ihracatı son 10 yılda 120 milyon dolar ve işçi sayısı yaklaşık 400 kişi iken Fransız Legrand firmasına sattım. Satıştan sonra aynı şirkette 3 yıl genel müdürlük yaptım. 2011 yılı ortalarında ise LAVA A.Ş‘yi kurdum. Profesyonel ortaklıklara ve ekip çalışmasına inanıyorum. İş temellerimi de bugüne kadar hep bu inançla attım. 

Lava Metal firmasına ve yaptığı çalışmalara ilişkin bilgi verir misiniz?

2010 yılında 5 ortaklı kurulan firmamız, faaliyetlerine kısa bir süre önce başlamış olmasına rağmen, bu geçen süre zarfında, pazarda gelecek vadeden iddiasını ortaya koymayı başarmış ve sektördeki yerini almıştır. Firma ortaklarımız uzun yıllar döküm sektöründe çalışmış ve faaliyet gösteren üst düzey tecrübeli yöneticilerden oluşmuştur. 

Firmamız, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’ nde, 6.000m2’si kapalı olmak üzere, toplam 15.000m2 alan üzerine kurulmuştur. 

Kuruluş amacı, ortaklarının sahip olduğu 40 yıllık tecrübeyi teknolojinin en üst seviye makinaları ve prosesleri ile güçlendirip, müşterilerine kusursuz hizmet vermektir. Özellikle döküm ve emaye kaplama fabrikası ile bölgesinin en modern tesisidir.

Lava‘nın ana üretim konusu, beyaz eşya sektörü olup, set üstü / ankastre ocaklar ve pişiriciler için döküm ızgaraları imalatıdır. Yıllık 4.000.000 adet küçük, 1.500.000 adet büyük döküm ızgara üretim kapasitesine sahiptir. 

Bunun yanında döküm tencere, tava ve ızgaralar LAVA markası ile pazara sunulmaktadır. 

Lava; yeni ve son teknoloji döküm kalıplama (Sinto ve Disa), kum hazırlama, ergitme, kumlama/taşlama ve dünyanın emaye konusunda lider şirketi Ferrotechnic Lisansı ile Elektroferotic Emaye kaplama tesisine sahiptir. Makinaların tamamı tam otomatik ve CNC kontrollüdür.

Lava; sahip olduğu modern tesisi, esnek ve verimli üretim özelliğine sahip makinaları ile en yüksek kalite standartlarında ve yüksek üretim kapasitelerinde ürünler sunmaktadır. Müşterilerinin ihtiyaçlarını ve memnuniyetini sağlamak amacıyla, sahip olduğu toplam kalite ve ERP/MRP yönetim sistemi, sürekli iyileştirmeye dayanan kesintisiz bir hizmet sağlamaktadır.

Lava müşterilerine yüksek kaliteli ve uygun fiyatlı ürünlerin yanında; uzun soluklu iş ortaklığı, yüksek performans, en yüksek kalitede servis, lojistik, üretimde esneklik, mühendislik hizmetleri sunmaktadır.

Lava Metal ile yollarınız ne zaman kesişti?

Dökümcülük yaklaşık 40 yıllık aile mesleğimiz. Ancak benim hep uzak durduğum bir işti. 2010 yılında bilişim sektöründen ayrılmayı planladığımda “ne yapabilirim”i araştırıyordum. Aile mesleğimiz olan dökümcülüğü daha profesyonel nasıl yapabiliriz konusunda çalışmalar yapmaya başladık. Yaptığımız fizibilite sonucunda bu sektöre yatırım yapmaya karar verdik. 

Lava Metal firması organizasyon yapısı hakkında bilgi verir misiniz?

Lava olarak sektöre adım atarken, teknoloji ve makinelere yatırım yapmanın yanısıra insana yatırım yaparak çok sağlam ve tecrübeli ortaklar edindik. Döküm konusunda tecrübeli Macit Kesikbaş, Taner Tunç, Faruk Yalçın, finans ve üretim muhasebesi konusunda tecrübeli Reyhan Ekşi, emaye konusunda tecrübeli Aysel Ay ve döküm üzerine emaye konusunda dünyadaki en tecrübeli şirket Ferrotechnic firma lisansı ile yola çıktık. Hepsi kendi konusunda birer uzman. 

Şirket içi organizasyon yapımız, oldukça yatay bir organizasyon yapısı diyebilirim. Kalite yönetimi, laboratuvar, Ar-Ge, metod ve proses yönetimi, lojistik bölümü şirket içerisinde ilk kurulan bölümler ve herkes ilk günden kurgulanan ERP/MRP yazılımını kullanıyor. Bu birimler arasındaki iletişim ise son derece kuvvetli. Hedeflerimiz belli ve herkes bu hedefler doğrultusunda birbirine destek veriyor. Bir anlamda, firma içinde herkes aynı dili konuşuyor da diyebiliriz. Çalışanlarımızın eğitimi ise bizim için ayrı bir önem taşıyor. Ayrıca; 2012 yılı için fabrika içerisinde yalın üretim çalışmalarına başlamak gibi bir hedefimiz var. Bunun içinse, şimdiden gerekli yapılanmaları başlattık. 

Hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?

Beyaz eşya sektörü bizim temel faaliyet alanımızı oluşturuyor. Ürettiğimiz döküm ızgaralar; setüstü /ankastre ocaklar ve pişiriciler için kullanılıyor. Bunun yanında döküm tencere, tava ve ızgaralarımızı LAVAmarkası ile pazara sunuyoruz. Otomotiv, Isıtıcı, Vana, Elektrik, İnşaat vb… gibi sektörlerde, müşteri tasarımı olan yüksek miktarlı ürünler için de üretim kapasitemiz mevcut. 

Sizi rakiplerinizden ayıran özellikleriniz nelerdir?

En temel farkımız; döküm ızgaralarımızın elektroforetik emayeleme yöntemiyle emayelenmesi. Bu sayede ürünlerimizin tamamı; bulaşık makinasında yıkanabiliyor ve renklerini kaybetmiyor. Bezle temizlediğinizde de üzerinde herhangi bir iz kalmıyor. Çizilme dirençleri çok yüksek olduğundan çizilmiyor ve ilk görüntüsünü, ürünleri çok uzun süre kullandıktan sonra bile koruyor. Yumuşak bir dokuya sahip olması ve asit direncinin yüksekliği ise bir diğer özelliği. Aynı zamanda bu özel yöntemle, tüm yüzeylerde eşit kalınlık oluşuyor ve keskin köşelerde de emaye kalınlığı mükemmel oluyor. Ürünlerimiz defalarca termal şok testlerinden geçmekle birlikte, en üst düzey tuz testlerinden de geçiyor ve paslanmıyor. 

Başta Çin’li üreticiler olmak üzere Türkiye ve Avrupa’lı üreticilerin ürünleri bu tip testlerin çoğundan geçemiyor. Biz bu iddia ile yola çıktık. En mükemmelini yapacağız, en yüksek teknolojiyi kullanacağız, en kalitelisini sunacağız iddiası. Bunun için dünyanın en iyi, en teknolojik makinalarını, hatlarını ve sistemlerini kurduk LAVA‘ya. Avrupa‘da LAVA dahil sadece 2 firmada bulunan elektrophoretic emaye tesisine sahibiz. 

Pazardaki yerimizi, ürün kalitemizin yanı sıra, sahip olduğumuz toplam kalite sistemi ve ERP/MRP yönetim sistemine uygun olarak, sürekli gelişen sistem anlayışımız ve de teknolojik innovasyona verdiğimiz önem ile günden güne geliştiriyoruz. Lava olarak, kalitenin sadece üretim süreçleri boyunca değerlendirilmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu anlamda, yönetim sistemimizi ve tedarikçilerimizden müşterilerimize kadar uzanan iş süreçlerimizi her adımda kontrol ediyoruz. 

Kalite anlayışımızı ise; müşteri memnuniyeti ve beklentilerini maksimum seviyede karşılama hedefi üzerine konumlandırdık. Öyle ki; Ürünlerimizin, müşteriye ulaştığı andan itibaren yarattığı etki ve süreç içerisinde yapılan geribildirimlerinin analizi bizim en değer verdiğimiz süreç. Müşterilerimizden aldığımız olumlu tepkiler ise, bugüne kadar sunduğumuz yüksek - kalite hizmet ve ürün farkının en açık göstergesi diye düşünüyorum. 

Yeni üyemiz olarak BEYSAD’dan beklentileriniz nelerdir? Sizler için neler yapabiliriz?

BEYSAD, bizim için; firma olarak düzenli takip ettiğimiz, yaptığı güncel haber ve de röportajlarıyla gerek sektörde mevcut olan, gerekse pazara yeni giriş yapan firmalar hakkındaki gelişmeleri, farklı bir açıdan izlememizi ve bilgi almamızı sağlayan çok önemli bir yayın aracı. O nedenle, Lava ailesi adına, sizlerle bu röportajı yapmaktan büyük mutluluk duyduğumuzu söyleyebilirim. Biz Lava Metal olarak, firmamızın sektördeki başarılarının ve gelecek yatırımlarının, yaptığınız haber ve röportajlarınızla bundan sonra da çok büyük bir destekçisi ve habercisi olacağınızı tahmin ediyoruz. Teşekkürlerimle…

Üye Girişi