Koleksiyoner Üyelerimiz
Aralık 2012

Sevgili Okurlar;

Dergimizde sizi iş dünyasının sıkıcı yönünden biraz daha ulaştırabilmek için bir bölüm daha ekledik. Üyelerimizin koleksiyon ve hobilerine ilişkin farklı pencereler açmaya karar verdik. Bunun katılım duyurusunu haftalık bültenlerimiz yoluyla da yapıyoruz. Bir kez daha buradan çağrı yapmış olmak istiyorum: 

Lütfen değer verdiğiniz hobi ve koleksiyonlarınızı tanıtmak üzere bizlerle paylaşınız!…

 

Bu çağrımıza ilk dönen üyemiz Pulver firması Pazarlama Müdürü Sayın Davit Banana oldu. Oldukça ilgimizi çeken koleksiyonunun sizlerin de ilginizi çekeceğini tahmin ediyorum. Bay Banana’ya teşekkür ediyoruz.

Ne zamandır bu koleksiyonu yapıyorsunuz?
2000 yılı itibariyle başladım. 

Nerede, kimden ve neden etkilenip başlamaya karar verdiniz?
Komik bir başlangıcı var. Yurtdışı gezilerimden birinde uçakta içecek olarak bardak yerine küçük teneke kutu servisi oldu. Çok şirin göründükleri için birkaç tane aldım, eve götürdüm. Evde biblo olarak bir rafta tutuyordum ki oğlumun oynadığını ve kendine zarar verebileceğini düşünerek, işime getirdim. Koleksiyon o gün başladı diyebilirim. 

Koleksiyonunuza dahil ederken hangi kriterleri göz önünde bulunduruyorsunuz?
Genelde 150 ve 250 ml’lik teneke kutular ile Coca-Cola şişe ve objelerinden oluşuyor. Orijinal dışı ölçülerdeki tüm teneke / cam şişeleri topluyorum. Ayrıca, içeceklerle ilgili bir çok objeyi de koleksiyonuma katıyorum. Örnek olarak ahize, çakmak, maus, anahtarlık, USB-flash’ları söyleyebilirim. 

Halen biriktirmeyi sürdürüyor musunuz? Tamamlanmış bir koleksiyon mu?
Halen biriktiriyorum, tamamlanması mümkün değil. Şu anda 39 farklı ülkeden 900 farklı şişe ve objeye sahibim. İş ve özel gezilerimde toplamaya devam ediyorum. Ayrıca internetten alımlar yapıyorum ve az sayıda da olsa ihalelere katılıyorum. 

Nerede muhafaza ediyorsunuz?
Evim müsait değil, ofisimde uygun alanım olduğu için işimde muhafaza ediyorum. Dışarıdan aldığım ve kendi dizaynım olan raflarda dizililer. 

Koleksiyonunuza insanların bakışı nasıl oluyor?
Bakışlar çok pozitif diyebilirim. Renk cümbüşü olması dikkat çekiyor. Kantin / Kafeterya benzetmeleri oluyor. 

Sinirli, asık suratlı, üzgün bir çok misafirimin modunun, nasıl değiştiğine defalarca şahit oldum.

Fabrikamızı gezen tanıdık, tanımadık herkes bulunduğum kata geldiğinde mutlaka odama uğruyorlar. Koleksiyonumu tanıyanlar her geldiklerinde uğruyorlar ve birçoğunda uygun hediyeler getirerek sayıyı arttırıyorlar. 

Bir gün biriktirmekten vazgeçerseniz koleksiyonunuzu ne yapmayı planlıyorsunuz?
Herhalde vazgeçmem ama mecbur kalırsam benzeri koleksiyona sahip bir koleksiyonere satarım veya bağışlarım.

Temizliği ile kim ilgileniyor, bakımları güç mü?
Sadece ben ilgileniyorum. Bakımı kolay ama içeceklerin kimyasal etkisinden dolayı patlayan, sızan şişelerim oldu.

Üye Girişi