Koleksiyoner Üyelerimiz
Mart 2013

Sevgili Okurlar;

Dergimizde sizi iş dünyasının sıkıcı yönünden biraz daha ulaştırabilmek için bir bölüm daha eklediğimizi bir önceki sayımızda belirtmiştik. Üyelerimizin koleksiyon ve hobilerine ilişkin farklı pencereler açmaya karar verdiğimizi de. Bunun katılım duyurusunu haftalık bültenlerimiz yoluyla zaman zaman da yapıyoruz. Bir kez daha buradan çağrı yapmış olmak istiyorum: 

Lütfen değer verdiğiniz hobi ve koleksiyonlarınızı tanıtmak üzere bizlerle paylaşınız!…

 

Bu çağrımıza bu kez Cam Merkezi ve Yorim Cam şirketleri Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Semavi Yorgancılar kulak verdi. Oldukça ilgimizi çeken koleksiyonunun sizlerin de ilginizi çekeceğini tahmin ediyorum. Sayın Yorgancılar’a bu sevimli Vosvos (Volswagen) koleksiyonunu bizlerle paylaştığı ve böyle bir koleksiyon ile hayata değer kattığı için teşekkür ediyoruz.

Ne zamandır bu koleksiyonu yapıyorsunuz?

Yaklaşık 25 yıldır bu koleksiyonu yapıyorum. 

Nerede, kimden ve neden etkilenip başlamaya karar verdiniz?

Hikayesi 1976 yılına kadar gidiyor. Volkswagen benim ilk arabam ve o dönem için üretilen son seri araçlardan birine sahiptim. Sonraları firma uzun yıllar bu kaplumbağa olarak tabir edilen modelini üretmedi. Ben de aracı satmıştım. Daha sonra herhalde içgüdüsel bir şekilde bunun modellerini toplamaya başladım. Dikkatimi çekmişti ki inanılmaz şekil, model, renk ve fonksiyonda bu kaplumbağalardan vardı. Ambulans, polis aracı, kamp aracı vs. Her rengi, üzeri açık olanı, minibüsü, her biçimi vardı. Bu araçlarda duygu vardır. Filmi bile çekildi. Hörbi adında konuşan modelini dahi yapmışlardı. Hala bu arabaların fun kulüpleri de var, ülkemizde de var, zaman zaman toplanıyorlar. 

Koleksiyonunuza bir parça dahil ederken hangi kriterleri göz önünde bulunduruyorsunuz?

Markasının Volkswagen olması yeterli bir kriter benim için. Sahip olduğum her modelden bir tane var. Dünyanın değişik yerlerinden topluyorum. 

Halen biriktirmeyi sürdürüyor musunuz? Tamamlanmış bir koleksiyon mu?

Evet ve yenilerini buldukça almaya ve toplamaya devam ediyorum. Bu arada bunları biriktirdiğimi bilen dostlarım da bana hediye olarak veriyorlar. 

Nerede muhafaza ediyorsunuz?

Ofisimde özel rafları var, orada muhafaza ediyorum. 

Koleksiyonunuza insanların bakışı nasıl oluyor?

Genellikle çok beğeniyorlar ve etkileniyorlar. 

Bir gün biriktirmekten vazgeçerseniz koleksiyonunuzu ne yapmayı planlıyorsunuz?    

Muhtemelen oyuncak müzesine hediye ederim. 

Temizliği ile kim ilgileniyor, bakımları güç mü?

Çok güç değil, ofiste çalışan arkadaşlarım bu konu ile ilgileniyorlar. 

Vosvos’un tarihçesi:

Porsche'nin 1912 yılında imal ettiği bu uçak motoru, VW motorunun temelini oluşturacaktı. Bu motorda silindirler yan yana değil üst üste duruyordu. 1936 yılında Reimspiess'in imal ettiği bu dört silindirli motor soğuma probleminden dolayı dıştan bir yağ soğutucusu ekleme gerekliliğini ortaya çıkarttı. 1937'de Reimspiess'in motoruna dıştan bir yağ soğutucusu ve içten de bir çok yağ pasajı eklendi. Çift inlet'li bu silindir kapaklarına dikkatinizi çekerim. 

30 adet üretilen VW-30 prototip serisi. Bu seri Hitler'in emri ile imha edildiler. Bu çok kötü.

Kawell Racing Engines'in güçlendirdiği bu Turbo takviyeli Volkswagen motoru 400 beygirlik güç veriyor.

Üye Girişi