Koleksiyoner Üyelerimiz
Haziran 2013

Değerli Okurlar;

Bu sayımızdaki koleksiyoner konuğumuz Turaş Gaz Firması Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sayın Gökhan Turhan. Gökhan Bey onca iş yoğunluğu arasında bu sayfayı hazırlamamız için bu güzel yazıyı ve enfes fotoğrafları bizlerle paylaştı. Çocukluğunuza dönmeye ne dersiniz?

80’li yılların sonlarıydı, küçük kardeşime hediye olarak almaya başladığım Kinder Surprize Yumurtalarından, çok çok nadir de olsa Metal Askerler çıkardı. O kadar güzel ve narinlerdi ki ikimiz de onlara gözümüz gibi bakmaya ve sevmeye başladık.

Tüm harçlıklarımızı biriktirip bu yumurtalardan almaya çalışır, içlerinden Metal Askerler çıkmasını isterdik. Zamanla birlikte koleksiyon kültürünün oluşmasına, nadir, güzel ve değerli eserlere karşı bir bilincin oluşmasında ilk basamak oluşturdu.

Sonrasında yaptığım diğer koleksiyonlar da (resmi kayıtlı eserlerim de) şu an hazırlıklarını yaptığımız “TURHAN Müzesi”nin ilk temellerini oluşturdu.

İş hayatının ve günlük işlerin dışında insanların düşüncelerini başka alanlara konsantre edebileceği koleksiyon kültürünün hem birey, hem de toplumumuz açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum. Gelecekte yer almak ve topluma bir şeyler bırakabilmek aynı zamanda geçmişimizi unutmamak ve hatırlamaktan geçtiğini idrak etmekle olacaktır.

Bu kültürü hissettiğimizde ve anlamaya başladığımızda; bizlere verdiği en önemli özellik geçmişte yapılan tüm eserlerin, emekle, göz nuru ve bilgi birikimi ile yapıldığıdır. Ve geçmişe daha önemli ve değerli gözü ile bakmaya, sonunda yapılabilecek iyi ve güzel çalışmaların da gelecekte değerinin bilineceğini bu şekilde kavrayabiliyoruz.

Bu bir kültür olduğu için hayatım boyunca yapmaya devam edeceğimi ve kendi konusunda firmamız gibi koleksiyonumuzun da dünyanın en iyi örneklerinden birini oluşturmayı hedefliyorum.

Üye Girişi