Klima Satışlarındaki Patlama...
Ağustos 2010

İSKİD’den yapılan açıklamada, yüksek hava sıcaklıkları ve nem oranının klimaya olan talebi yükselttiği, uzun süren sıcaklar ve yüksek nem oranlarının ağustos ayında klima satışlarını artırdığı kaydedildi.

2010 yılının ilk 6 ayında, 2009 ilk 6 ayına göre daha az satılan split klimalara olan talebin temmuz ayında arttığı ve ilk 6 ayda monte edilen klima sayısının 365 bine ulaştığını belirten İSKİD Müdürü Hüseyin M. Yüksel, bayilere sevk edilen klimaların ise 395 bin adet olduğunu ifade etti. Yüksel, ağustos ayında ise talebin daha da arttığı ve ağustosun ilk 10 gününde temmuz ayının tamamı kadar satış gerçekleştiren firmaların mevcut olduğu, mevcut durumun sürmesi halinde ağustos sonunda 2009 yılı toplam satışına erişilmesinin beklendiğini bildirdi.

Sene sonu itibarıyla yıllık artışın yüzde 15 olarak gerçekleşmesinin mümkün olduğuna dikkat çeken Hüseyin Yüksel, 2008 ve öncesinde 1 milyon adedin üzerinde seyreden split klima satışlarının küresel ekonomik durgunluk ve havaların serin geçmesi nedeniyle 2009 yılında büyük oranda düştüğünü hatırlattı.

Türkiye’de halen 8 milyon civarında split klimanın kullanımda olduğuna işaret eden Yüksel, iç pazarın yüzde 50 ila 60’ının yerli imal ürünlerden oluştuğu, iç pazarda satılan klima sayısının yüzde 90’ına varan sayıda klimanın da ihraç edildiğini bildirdi. Dünyada tüm iklimlendirme ve soğutma sektörü büyüklüğünün 70 milyar dolar olduğu, Türkiye’nin payının ise yüzde 3’lere vardığını belirten Yüksel, dünyada Çin, ABD ve Japonya’nın en büyük pazarları oluşturduğunu kaydetti.

Doğru seçilen ve doğru kullanılan klimalar ile iç sıcaklık ve nem insana uygun değerlere getirilebilirken, havada bulunan kaba partiküllerin yanı sıra toz, polen, küf, kötü koku, mikroskobik parçalar gibi partiküller de temizlenebiliyor. Klima kullanımı, özellikle yaşlılara, kalp, tansiyon, şeker ve astım rahatsızlığı olan insanlara tavsiye ediliyor. Klima üfleme yönü ayarlarının yakın mesafeden insan vücuduna doğrudan tesir etmeyecek şekilde yapılması ve yetkili servislere periyodik bakımların yaptırılması da alınması gereken önlemler arasında bulunuyor. Ayrıca, yapılan araştırmalarda, 32 derece iç ortam sıcaklığında çalışan bir insanın performansının klimatize bir ortama göre yüzde 50 kadar azaldığının belirlendiğine işaret ediliyor.

Üye Girişi