İsveçli Lesjöfors Firması Telform'u Satın Aldı
Aralık 2022

Türkiye’nin önde gelen yay ve kelepçe üretim şirketi olan Telform Kelepçe ve Yay Sanayi Ticaret A.Ş., hisselerinin %100 ’ünün İsveç merkezli Beijer Alma AB grubuna bağlı Avrupa'nın en büyük yay üreticilerinden biri olan Lesjöfors AB tarafından satın alınması ile ilgili olarak Satın Alma Anlaşmasını imzaladı.

Türk otomotiv sanayii yabancı firmaların en fazla ilgi gösterdiği sektörlerden biri. Koltuk üretiminden aksamlara kadar birçok alanda üretim yapan Türk şirketleri, yabancı rakipleri tarafından satın alınıyor, ortaklık kuruyor.

Bu şirketlere bir yenisi daha eklendi. Türkiye’nin uzun süredir NATO üyeliği konusunda uyuşmazlık yaşadığı ve bu konuda görüşmeler yaptığı İsveç’in en eski şirketlerinden olan Lesjöfors, Türkiye’deki ağını üretimle güçlendirme kararı aldı.

İsveçli Lesjöfors hem Türkiye’nin hem de Avrupa’nın en önemli kelepçe ve yay üreticilerinden biri olan Telform’un yüzde 100’lük hissesini satın aldı. Böylece 4 yılın ardından İsveç’ten Türkiye’ye gelen ikinci önemli otomotiv yan sanayii yatırımı da gerçekleşmiş oldu.

1675 yılında kuruldu, 1.900 çalışanı var
İskandinav coğrafyasının en eski şirketlerinden biri olan Lesjöfors Grup’un tarihi 17’nci, yüzyılın ikinci yarısına dayanıyor. 1675 yılında kurulan İsveçli firma, sanayi sektörüne 1852 yılında yay üretimiyle girdi.

Dünyanın en eski yay ve şerit bileşenleri üreticilerinden biri olan Lesjöfors, 1980’li yıllarda önemli bir kriz yaşadı. 1982 yılında ödemelerinde aksama yaşamaya başlayan firma, 1985 yılında iflas sürecine girdi.

Lesjöfors’un hisselerini 1989 yılında Stockholm Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem gören Beijer Alma adlı bir başka grup aldı. Lesjöfors’un yaklaşık 1.900 çalışanı ve farklı coğrafyalarda 33 üretim tesisi bulunuyor. Lesjöfors’un sahibi olan Beijer Alma ise yaklaşık 2.5 milyar dolarlık ciroya sahip.

1996 yılında beyaz eşya ve otomotive sektörüne hortum kelepçesi ve yay tedarik etmek amacıyla kurulan Telform, Gebze Plastikçiler Organize Sanayi Bölgesi’ndeki tesisinde üretim yapıyor. Bugün 30 ülkede 130’dan fazla müşteri lokasyonuna sahip Telform’un 140 çalışanı bulunuyor. Telform’un yıllık geliri ise 11 Milyon Euro yani bugünkü kurla 210 Milyon TL'nin üzerinde. Satın alma ile ilgili açıklamada bulunan Lesjöfors’un Yönetim Kurulu Başkanı Ola Tengroth, “Telform’u bir süredir takip ediyoruz. Lesjöfors Grubu’na çok iyi uyum sağlayacağına inandığımız operasyon ağı ve kültüründen çok etkilendik. Telform’un satın alınmasıyla Lesjöfors'un üretim ayak izini genişletiyoruz ve düşük maliyetli üretim yeteneklerimizi artırıyoruz. Bununla beraber Telform ile yeni bir pazarın kapıları Lesjöfors’e açılıyor. Bu yüzden, Telform’u geliştirmeye ve büyütmeye devam etmek için Telform yönetim ekibiyle birlikte çalışmak için sabırsızlanıyoruz” dedi.

Telform COO’su Buket Küçükşener Böke ve CFO’su Melis Dülger Yılmaz da konuyla ilgili “Telform'un, sektörümüzle ilgili engin deneyim ve bilgi birikimine sahip küresel bir grubun parçası olmasından ötürü çok mutluyuz. Grubun merkezi olmayan yönetim anlayışıyla, organizasyon yapımızda bir değişiklik olmadan, mevcut yönetim ekibimiz ve müşteri temsilcilerimizle, mevcut lokasyonumuzda faaliyetlerimizi güçlendirerek sürdürmeye ve müşteri memnuniyetini arttırmaya devam edeceğiz. Lesjöfors ile birlikte şirketimizi ve Telform markasını daha da geliştirmeyi dört gözle bekliyoruz" diye ekledi.

Üye Girişi