İSO Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı yapıldı
7 Aralık 2018

İstanbul Sanayi Odası Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı T.C. Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan’ın katılımı ile 7 Aralık 2018 Cuma günü Taksim Intercontinental Otel’de gerçekleşti. Söz konusu toplantıda Ticaret Bakanlığımızın faaliyet alanına giren konularda sanayimizin yaşadığı sorunlar ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerileri ele alındı. Toplantıya Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, EXİMBANK Genel Müdürü Adnan Yıldırım ve İSO Meslek Komiteleri üyeleri katıldı.

Toplantıda BEYSAD’i Dernek Genel Sekreteri Ayşegül Koç temsil ederken, TOBB Dayanıklı Tüketim Sektör Meclisi üyelerimiz gibi sektörden pek çok Dost ve paydaşımızı da görme fırsatı sağladık…
Bu başarılı organizasyon için İSO yetkililerine teşekkür ederiz.

Bakan Pekcan Rusya, Finlandiya ve Güney Kore'ye Eğitim Veriyoruz
İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı'nda konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan sanal gümrük çalışmalarında gemilerin limana yanaşmadan gümrük işlemlerinin bittiğini söyleyerek, 'Biz şu anda Güney Kore, Finlandiya ve Rusya'ya bu konuda eğitimler veriyoruz dedi.

İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı'nda konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan sanal gümrük çalışmalarında gemilerin limana yanaşmadan gümrük işlemlerinin bittiğini söyleyerek, 'Biz şu anda Güney Kore, Finlandiya ve Rusya'ya bu konuda eğitimler veriyoruz dedi.

İyi konumdayız
Türkiye'nin sanal gümrük çalışmalarında Avrupa'nın da beğenisini kazandığını ve iyi konumda olduğunu söyleyen Pekcan, 'Alman Ekonomi ve Enerji Bakanı buraya geldiğinde gümrüklerde neler yaptığımızı anlattım. Bana 'Siz çözmüşsünüz biz Brexit'i nasıl yapacağız diye düşünüyorduk. Türkiye'ye bir ekip gönderelim İrlanda'da sana gümrüğü nasıl çözdüyseniz biz de öyle çözelim' dedi. Biz şu anda da Güney Kore, Finlandiya ve Rusya'ya bu konuda eğitimler veriyoruz. Gerçekten iyi konumdayız. Hala alacağımız adımlar var. Onları çözmek için de gayret sarf ediyoruz diye konuştu.

18 firma ihracatı gümrüğe uğramadan yapıyor
İhracat yapan firmaların gümrük noktalarında zaman kaybetmemesi için çalışmalarına devam ettiklerini kaydeden Pekcan, '18 firmamız ihracatlarını kendi üretim tesislerinde gümrüklere uğramadan yapabiliyor. Denetlenebilir hesap verebilir kurumsal firmalarımız için her şeyi yapıyoruz dedi.

Limana yanaşmadan işlem bitiyor
Gemilerin varış öncesi gümrük işlemleri için Tekirdağ Asya Port limanında deneme yaptıklarını söyleyen Pekcan, 'Gemi daha limana yanaşmadan gümrük işlemleri bitmiş oluyor. Bu da bir kolaylık. Biz bir ürünün çıktığı ülkeden burada fabrikaya gelene kadar takip ediyoruz. Sadece bizim hazır olmamız yetmiyor. Biz gümrüklerde aşama kat ettik dedi. Pekcan gümrüklerde zaman kaybının önüne geçilmesi için irtibatta oldukları diğer bakanlıklarla tek elden çalışma yapmaları gerektiğini belirterek, 'Sadece bizim hazır olmamız yetmiyor. Onların da hazır olması lazım. Biz gümrüklerde aşama kat ettik ama beklemeler halen birçok bakanlığın kendi testleri kendi laboratuarları var. Birçok bakanlığın kendi laboratuvarları var. Bu laboratuvarları tek elden yapabilmeliyiz. Bizim bakanlığımız 7-24 çalışıyor. Bazı bakanlıklar 8-5 çalışıyor. Bazıları haftada 2 gün gümrüklere geliyor. Bunun için tek elden çalışma yapmalıyız dedi.

Teknoloji vurgusu
Bakan Pekcan teknolojinin gelişmedeki önemini vurgulayarak, 'Teknoloji odaklı tasarım ve markalaşmaya önem veriyoruz. Ayrıca kadın girişimciye genç girişimciye esnaf sanatkara da ihracatçı olması için eğitimler veriyoruz. Türkiye'de 28 yerde ihracat destek ofisleri açtık. Eximbank 12 yerde ofis açtı. Bunları ilk etapta 20'ye çıkaracağız dedi.

İSO katma değerin yüzde 40'ını oluşturuyor
İSO'nun Türkiye'nin katma değerinin yüzde 40'ını oluşturduğunu kaydeden Pekcan, 'İSO sektörümüzün oluşturduğu katma değerin yüzde 40'ını oluşturuyor. Sanayi ihracatının yüzde 21'ini, Türkiye'nin en büyük bin sanayi kuruluşunun 3'te biri İSO'un üyesidir dedi.

Ticaret Bakanlığı en önemli paydaşımız
İSO Yönetim Kurulu Başkanı Bahçıvan, 'Sanayimizin ve sanayicilerimizin sorunlarına yönelik çözüm arayışlarında kurumsal olarak da bağlı olduğumuz Ticaret Bakanlığı hiç şüphesiz en önemli paydaşlarımızdan birisidir dedi. Bahçıvan İSO olarak yerli üretimi önemsediklerini söyleyerek, 'Yerli ürün ve yerli ürün alımının önemi konusunda başta toplumumuz olmak üzere tüm kesimlerde bir farkındalık yaratmak üzere sanayi kongremizin hazırlıklarını şevkle yapıyoruz dedi.

EXİMBANK güçlü destek veriyor
Türk Eximbank'ın ihracatçılara güçlü destek verdiğine değinen Bahçıvan, Son dönemde Türk Eximbank'ın ihracatçılarımıza verdiği güçlü destek firmalarımızın ihracat performansının artmasına önemli katkıda bulunmuştur. Özellikle içinde bulunduğumuz dönemde Türk Eximbak'ın sermayesinin güçlendirilerek, kredi hacminin arttırılması ve farklı enstrümanlarla şirketlerimizi ve ihracatımızı desteklemesi büyük önem arz etmektedir dedi.

Üye Girişi