İMMİB inovatif fikirleri sanayicilerle buluşturdu
Mart 2013

İMMİB (İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri) tarafından bu yıl ’’Engelliler, Yaşlılar ve Çocuklar için Tasarım’’ temasıyla düzenlenen ’’8. Endüstriyel Tasarım Yarışması’’nın ödülleri dağıtıldı. Ödül töreni 21 Aralık Cuma günü Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun aynı gün açılışını yaptığı İMMİB Erkan Avcı Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde gerçekleştirildi. 

Metal Ürünler, Plastik Ürünler ve Elektrikli Küçük Aletler sektörlerinde katma değeri yüksek ürünlerin geliştirilmesi, endüstriyel tasarım etkinliklerinin yaygınlaştırılması ve özendirilmesi amacıyla İMMİB tarafından 8 yıldır düzenlenmekte olan Endüstriyel Tasarım Yarışması, söz konusu sektörlerin ihracata yönelik rekabet gücünün arttırılmasında büyük önem taşıyor. Her yıl profesyoneller ve öğrenciler olmak üzere iki kategoride düzenlenen yarışma bu yıl ’’Ev, Otel, Restaurant’’ kullanımına yönelik ’’Engelliler, Yaşlılar ve Çocuklar için Tasarım’’  temasıyla düzenlendi. Metalden Mamul Ürünler, Plastikten Mamul Ürünler ve Elektrikli Küçük Aletler’’ olmak üzere üç ayrı ürün grubuna yönelik tasarımları içeren yarışmaya 238 başvuru oldu. 

Parlak tasarım fikirlerine toplam 135 bin TL ödül

Yarışmanın ödül töreni Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever’in katılılımıyla, endüstriyel tasarım sektörüne ara eleman yetiştirmek amacıyla Bahçelievler Erkan Avcı Meslek Lisesi’ne ek olarak inşa edilen ve ödül töreni ile aynı gün açılışı yapılan İMMİB Erkan Avcı Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde gerçekleştirildi. 

2023 hedefimiz yüksek teknolojili ürünler pazarlayan Türkiye

Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever ödül töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’de tasarım yarışmalarını ilk düzenleyen sivil toplum örgütü olan İMMİB’in, bir ilke daha imza atarak ilk tasarım meslek lisesini ülkemize kazandırmasından ötürü duyduğu memnuniyeti paylaştı. Sever gelişmekte olan ülkelerin giderek daha fazla söz sahibi olduğu çok kutuplu bir sistemde küresel ticaretin kabuk değiştirdiğine dikkat çekip, tasarım, teknoloji ve Ar-Ge sacayağında üretilen ürünlerin rekabet avantajına sahip olduğunu vurguladı. Tüketici ihtiyacına cevap verip, estetiği işlevsellikle buluşturabilirsek global marka yaratma sürecinde önemli bir mesafe katedileceğini belirten Mustafa Sever, 2023 İhracat Stratejisi’ni de bu anlaşıyla hazırladıklarını söyledi. Mustafa Sever 2023 hedefimiz “Bilimsel ve teknolojik dönüşümünü tamamlamış; rekabetçi ve yüksek teknolojili ürünler pazarlayan bir Türkiye” dedi. Bu bağlamda genç nüfusun yaratıcı tasarımlarının sanayiye kazandırılması için İMMİB’in üstlendiği rolün önemini vurgulayan Sever,  özel sektörün tasarım farkındalığının artmasının, nitelikli işgücü istihdamına, sanayimizin rekabet potansiyeline, dış pazarlardaki Türk malı imajına ciddi katkılar sağladığını belirtti. 

İMMİB Erkan Avcı Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği, İstanbul Elektrik-Elektronik, Makine ve Bilişim İhracatçıları Birliği ve İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin işbirliği ile yapılmıştır. Bu kapsamda, ürünlerin farklılaştırılarak dünya piyasalarında daha rekabetçi bir konuma gelmesini sağlamak için, ürün tasarımının profesyonelce, belirli bir eğitim alınması sonucunda yapılması, ülkemizin gelişme sürecine büyük katkı sağlayacağı düşüncesiyle kurulmuştur.

Okulun Özellikleri

1000 öğrenci kapasiteli bina, 11.300 minşaat alanına sahip ve 9 katlı olarak tasarlanmıştır. İçerisinde 27 derslik, 8 bilgisayar sınıfı, laboratuvarlar, atölyeler, 375 kişilik fuayeli konferans salonu, her katta teneffüs holleri, iki katta bir kat bahçesi, sergi salonu ve 100 kişilik sunum salonu bulunacaktır.

Üye Girişi