İMMİB 2014 İhracatın Yıldızları Ödül Töreni’nde beyaz eşya sektörü ve BEYSAD üyeleri gururlandırdı
10 Nisan 2015

Türkiye’nin 2014 yılında gerçekleştirdiği ihracatta en büyük paya sahip olan şirketlere toplam 195 ödül verildi.  İMMİB 2014 Türkiye geneli ihracat liderleri Vestel, Arçelik ve Habaş oldu.

İMMİB 2014 İhracatın Yıldızları Ödül Töreni 10 Nisan 2015 Cuma akşamı Hyatt Regency İstanbul Ataköy Otel’de düzenlendi.Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin ekonomideki güncel gelişmelere dair değerlendirmelerde bulunduğu törende, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ve İMMİB bünyesindeki Türkiye’nin ihracat lideri 6 ihracatçı Birliğinin Başkanları da hazır bulundu.

Türkiye çapında Genel Sekreterlikler bazında 43,6 milyar dolarlık ihracatla en yüksek ihracatı gerçekleştiren İMMİB, 2014 yılının ihracat yıldızlarını 65 farklı kategoride toplam 195 ödül ile onurlandırdı. Kimya, elektrik-elektronik, çelik, maden, mücevher, demir ve demir dışı metaller gibi Türkiye’nin en ihracatçı sektörlerinde faaliyet gösteren 25 bini aşkın ihracatçıyı temsil eden İMMİB, “İhracatın Yıldızları” ödülleri ile hem firmaların bu başarısını ödüllendirmek hem de ihracatlarını artırmaları için teşvik etmeyi hedefliyor.

İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri “İMMİB” çatısı altında; Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği, Çelik İhracatçıları Birliği, İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği ve Mücevher İhracatçıları Birliği yer alıyor. Bu altı birliğin alt sektörlerinde faaliyet gösteren ve en yüksek ihracatı yapan ilk üç şirket ise ihracatın yıldızı olarak ödül almaya hak kazandı.

İMMİB Koordinatör Başkanı Ali Kahyaoğlu törenin açılışında yaptığı konuşmada ödül alan firmaları kutlayarak şunları söyledi: “İMMİB Türkiye ihracatının yüzde 30’unu karşılıyor. 2014 yılında 6 birliğimiz 43,6 milyar dolarlık ihracata imza attı. Katma değeri yüksek ihracat için gece gündüz demeden çalıştık. Bu emeklerin karşılığını almak için bu akşam buradayız. İMMİB, şimdiye kadar ihracatın gelişimine katkı sağlayan bir merkez olarak çalıştı. Türkiye’nin 2023 yılında 500 milyar dolarlık ihracat hedefine 200 milyar dolar ihracatla katkıda bulunmak üzere İMMİB olarak çalışmaya ve ihracatçılarımıza destek olmaya devam edeceğiz. ”

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ise dış kaynaklı gelişmelerin ihracatımızı etkilediği zor bir dönemden geçildiğini belirterek, “Dünya ticareti daralırken biz pazar payı kazanıyoruz. Bunun sürekliliğini sağlamak en büyük temennimiz. Biz de zorluklardan güç alarak ‘ihracatın usta kaptanlığı’ konusunda hızla ilerliyoruz. Geleceğe umutla bakıyoruz. Bu anlamda hep vurguladığımız gibi tüm sektörlerimizin inovasyon, Ar-Ge, tasarım ve markalaşmaya daha fazla odaklanması önem taşıyor” dedi.

Türkiye’nin ihracatta önemli mesafeler elde ettiğini dile getiren Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Türkiye’nin dış ticaret hacmi 80’li yıllarda 5 milyar dolar bile değilken, 2014 yılında 171 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi. 241 milyar dolar ithalat, 50 milyar dolara yakın hizmet geliri ile devasa bir dış ticaret hacmi ile karşı karşıyayız. Son 12 yılda ortalama yüzde 14 ihracat artışı ile ekonomimiz bugünlere geldi. Türkiye’nin cari açık, dış ticaret açığı, bütçe açığı problemi kalmamıştır, yoktur. Türkiye’nin sadece inovasyon ve Ar-Ge problemi vardır. Bunun çözümü ise ileri teknoloji ve bilgi planı ile mümkün. Yüksek teknoloji ürünlerinin ihracatındaki payı yüzde 4 seviyesinde olan bir Türkiye 2023 hedeflerine ulaşmakta zorlanır” diye konuştu.

Bakan Zeybekci, yeni açıklanan ekonomi paketini de değerlendirerek, KKDF’nin hammadde ve ara malı ithalatında sıfırlanmasının güzel bir gelişme olduğunu belirtti. Nihat Zeybekçi, bu sözleri ile salondaki ihracatçı firmalardan büyük bir alkış aldı.

Sanayicilerin yatırım indirim sürelerinin çok uzun olduğuna dair şikayetlerinin de göz önüne alınarak bir takım değişikliklere gidildiğini ifade eden Zeybekci, 1. Bölgede yatırım döneminde sıfır olan indirim tutarının yüzde 50’ye, 2. Bölgede yüzde 55’e, 3. Bölgede yüzde 60’a çıktığını söyledi. Bunun yeni bir sermaye birikimi ve yeni bir yatırım anlamına geldiğini vurguladı.

İMMİB 2014 İhracatın Yıldızları ödülleri Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ve ilgili Birlik Başkanları tarafından dağıtılarak sahiplerini buldu.

Bu özel gecede ödül alan üyelerimiz de vardı; bu haber vesilesiile de kendileri ile gurur duyduğumuzu ifade etmek, kendilerini kutlamak isteriz. Ülkemize ve sektörümüze olan katkılarının ve başarılarının devamını diliyoruz.

De-Ka Elektroteknik: Bağlantılı Parçalı İletkenler Kategorisi Birincisi
Avrupa'da üretim yapan on büyük beyaz eşya markasının dokuzunun ana tedarikçisi olan De-Ka Elektroteknik, 2013 yılında olduğu gibi 2014 yılında da toplam ihracatta sektör birincisi unvanını sürdürmüştür.  De-Ka Elektroteknik sektörel ihracat liderliği başarısı sebebiyle, Türkiye'nin toplam ihracatının yüzde 30'unu gerçekleştiren altı birliği bünyesinde barındıran İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri "İMMİB" tarafından sektöründe "2014 İhracat Yıldızı" ile ödüllendirilmiştir. Ödülü De-Ka Elektroteknik Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Eren almıştır.

Kabel Kablo: Bağlantılı Parçalı İletkenler Kategorisi Üçüncüsü
2005 yılında ihracat yolculuğuna başlayan ENDEL Grup bugün Global müşterilerin vazgeçilmez tedarikçisi konumuna gelmiştir. Başta Almanya olmak üzere İspanya, Polonya, Fransa, Romanya, Ukrayna ve Güney Afrika’ya ihracat yapan firma, 2014 yılında da Bağlantı Parçalı İletkenler sektörü ihracatında ilk üçteki yerini korumuştur. Ödülü ENDEL Endüstriyel Ürünler Grubu adına Kabel Kablo Gebze İşletmesi Üretim Müdürü Murat Sevim almıştır.

Gizem Frit: Boya, Vernik ve Mürekkep kategorisi Birincisi 
Ak-Kim Kimya’nın yıl başında satın aldığı, dünyanın en büyük emaye ve seramik frit üreticilerinden biri olan Gizem Frit, İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri’nin (İMMİB) 2014 yılının en çok ihracat yapan firmaları sıralamasında boya, vernik ve mürekkep kategorisinde birinci sırada yer aldı. Boya, vernik ve mürekkep kategorisinde yedi yıldır ihracat birinciliğini koruyan Gizem Frit, aldığı ödül ile bir kez daha başarısını kanıtladı. Ödülü Gizem Frit Satış Direktörü Ceren Ballık Erdirik aldı.

Üye Girişi