İMMİB 2013 İhracatının Yıldızlarını Ödüllendirdi
19 Şubat 2014

İhracatın rekortmenleri Vestel, Arçelik ve Habaş oldu.

168 kategoride verilen ödüllerde BEYSAD üyeleri de yer aldı. TET Birliği’ne bağlı bağlantı parçalı iletkenler kategorisinin ilk şampiyonu De-Ka Elektroteknik olurken, ikincilik yine üyemiz Kabel Kablo’nun oldu. Çelik İhracatçıları Birliği’ne bağlı pek çok kategoride de yine BEYSAD üyeleri ödüllerini aldılar.

Türkiye’nin toplam ihracatının yaklaşık yüzde 30’unu gerçekleştiren altı birliği bünyesinde barındıran İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri “İMMİB” bu başarıya imza atan yıldız şirketlerini ödüllendirdi. İMMİB’in geleneksel hale getirdiği ve bu yıl yedincisi düzenlenen ödül gecesinde; Türkiye’nin 2013 yılında gerçekleştirdiği ihracatta en çok paya sahip şirketlere toplam 168 ödül verildi. 169. ödül ise “en ihracatçı, siyasetçi bakan ödülü” olarak T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’ye takdim edildi.

İMMİB “2013 İhracatın Yıldızları” Ödül Töreni 19 Şubat 2014 Çarşamba akşamı İstanbul Swissôtel’de düzenlendi. İMMİB Koordinatör Başkanı Tahsin Öztiryaki’nin açılış konuşmasıyla başlayan törende, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi veT.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de birer konuşma yaptı.

Türkiye çapında Genel Sekreterlikler bazında 40 milyar doları aşkın ihracatı ile en yüksek ihracatı gerçekleştiren İMMİB, 2013 yılının ihracat yıldızlarını 56 kategoride 168 ödül ile onurlandırdı. İhracatın Yıldızları” ödüllerinin önemli bir misyonu ise ihracatlarını artırmaları için firmaları teşvik etmesi.

İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri “İMMİB” çatısı altında; Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği, Çelik İhracatçıları Birliği, İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği ve Mücevher İhracatçıları Birliği yer alıyor.  Bu altı birliğin alt sektörlerinde faaliyet gösteren ve en yüksek ihracatı yapan ilk üç şirket ise ihracatın yıldızı olarak ödül almaya hak kazandı.

İMMİB Koordinatör Başkanı Tahsin Öztiryakiyaptığı açılış konuşmasında, “İMMİB olarak 22 bin üyemiz var. Türkiye ihracatında en çok ihraç gerçekleştiren bin şirketin 456’sı İMMİB üyesi. Daha da önemlisi ülkemizin en büyük 10 ihracatçısının 8’i üyelerimiz arasında yer alıyor.” dedi.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ise konuşmasında Türkiye’nin 2014 yılındaki iç büyümesinin sınırlı kalacağını ifade ederek, 2014 ve önümüzdeki süreçte ihracat odaklı büyümenin gerekliliğini vurguladı. Büyükekşi son olarak rekabetçi ve öngörülebilir kura ihtiyaç olduğunu, kurlardaki dalgalanmanın ise durulmaya başladığını belirtti.

T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci büyümenin üretim, istihdam, tüketimdeki artışla doğru orantılı olduğunu vurgulayarak başladığı konuşmasında, “Serbest Ticaret Anlaşmaları ülkemiz ekonomisi ve ihracatı açısından büyük önem taşıyor. Avrupa Birliği ile Japonya arasında STA görüşmeleri devam ederken, Türkiye olarak Japonya ile AB’den önce STA imzalama kararı aldık. Görüşme turlarına 1 Haziran’da başlamaya karar verdik. İkinci olarak Malezya ile 15-17 Nisan’da STA imzalayacağız” diye konuştu.

AB’nin üçüncü ülkelerle yaptığı STA’ların Türkiye aleyhine sonuçlar doğurduğuna da dikkat çeken Nihat Zeybekci, “AB’ye Gümrük Birliği anlaşmasından rahatsızlığımızı bildirdik. Kayıtlara da bu şekilde geçti. Türkiye ile AB arasındaki Gümrük Birliği anlaşması ‘upgrade’ edilmelidir. Güncelleme değil ‘upgrade’” diyerek sözlerine son verdi.

İMMİB 2013 ihracatı yıldızları ödülleri Nihat Zeybekci, Mehmet Büyükekşi ve ilgili Birlik Başkanları tarafından dağıtılarak sahiplerini buldu.

Kategorilere göre 2013 yılı ihracatın yıldızları ödüllerinin bazıları;

Elektrik, Elektronik, Hizmet İhracatçıları Birliği

Türkiye Geneli Elektrik-Elektronik

1.      Vestel Ticaret A.Ş.

2.      Arçelik A.Ş.

3.      BSH Ev Aletleri San. ve Tic. A.Ş.

Beyaz Eşya

1.      Arçelik A.Ş.

2.      Vestel Ticaret A.Ş.

3.      BSH Ev Aletleri San. ve Tic. A.Ş.

Küçük Ev Aletleri

1.    BSH Ev Aletleri San. ve Tic. A.Ş.

2.    Arçelik A.Ş.

3.    Senur Elektrik Motorları San. ve Tic. A.Ş.

 Bağlantı Parçalı İletkenler

1.      De-Ka Elektroteknik San. ve Tic. A.Ş.

2.      Kabel Kablo Elemanları Sanayi ve Ticaret A.Ş.

3.      Çağatay Kablo Pazarlama San. ve Tic. Ltd. Şti.

Üye Girişi