IFA 2015 Fuarına Türk Beyaz Eşya Yan Sanayii Çıkarması
4-9 Eylül 2015

Herşey, yıllar önce BEYSAD Yönetim Kurulu olarak IFA’yı ziyaretimiz ile başlamıştı… İlk kez ziyaretçi olarak katılımımızın ardından, sergilenen teknolojik yeniliklerden o kadar etkilenmiştik ki tedarikçilerimizden oluşan BEYSAD Derneği olarak kendimizi orada konumlandıramamıştık. Sonrasında birkaç yıl daha ziyaretçi olarak gitmeyi sürdürdük ve son gidişimiz olan geçen yılki Ur-Ge projesi ziyaretinde alınan izlenim ve sonrasındaki Yönetim Kurulu kararına istinaden çalışmalara başlandı. Öyle ki, bu fuarda önemli olan yeni müşteriler edinmek çabasından öte, Dünya’da sektörümüzde, teknolojide ne gibi yenilikler oluyor görebilmek, bu yenilikleri hangi ülkeler, ne şekilde yapmışlar görerek, bu ülke altyapılarını araştırarak bizler nasıl yenilenebilirizi düşünmek ve bu vizyonla gelişebilmek idi.

Bu düşüncelerle çıktık yola, başladık toplantılar yapmaya, araştırmaya, gerekli yetkililer ile görüşmelere… Bir noktaya geldiğimizde, en önemli paydaşlarımızdan olan Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği (TET), milli katılım organizasyonu yapma yetkisini kullanarak bizlere ev sahipliği yapmayı onayladı ve birlikte meşakkatli ama amacına ulaşan bir organizasyon gerçekleştirmiş olduk.

Bu süreçte başta TET Yönetim Kurulu ve çalışanları olmak üzere, BEYSAD kanadında destek olan YK üyelerimize ve bu iki önemli kuruma da dahil edebileceğim, her zaman yoğun emek veren TET Yönetim Kurulu ve BEYSAD Denetim Kurulu üyelerimiz Sayın Atilla Eren ve Sayın Besim Oktayer’e çok teşekkür ederiz. Bizler bu fuarın amacımıza ulaştığını düşünüyoruz.  Fuardan mutlu döndük. Yaşadıklarımızı sizlerle de paylaşmaktan keyif alıyoruz. Başka verimli fuarlarda görüşmek üzere…

Dünyanın en büyük teknoloji etkinliklerinden biri olan Berlin Uluslararası Tüketici Elektroniği Fuarı (IFA) 4-9 Eylül 2015 tarihleri arasında sektörün en son yeniliklerini sundu. Her yıl tüketici elektroniği ve beyaz eşya sektöründe yenilikçi ürün ve markalara ev sahipliği yapan IFA, bu yıl 56’ıncı kez gerçekleştirildi. Yaklaşık 240 bin kişinin katıldığı düşünülen etkinlikle 21 futbol sahası büyüklüğünde alanda, yaklaşık 100’den fazla ülkeden, bin 645 şirket en son teknoloji ürün ve hizmetlerini sergiledi.Fuara başta akıllı saatler olmak üzere giyilebilir teknoloji ürünleri, akıllı ev teknolojileri, yeni nesil televizyonlar ve cep telefonları gibi birçok yenilikçi ürünün damga vurduğu görülürken, beyaz eşyalarda enerji tasarrufu ve çevreci ürünlerin ön plana çıktığı ve tüketici elektroniğinde de yenilikçi ürünlerin önemli bir yer tuttuğu dikkatlerden kaçmadı.

Fuarda, bireysel katılan 25 Türk firması dışında TET (Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği) milli katılımı ile 19 BEYSAD üyesi ve küçük ev aletleri sektöründe faaliyet gösteren 1 firma olmak üzere toplamda 20 Türk firma, 368 m2’lik, gösterişli tek grup stantlarıyla, 27. Hall, komponent bölümünde ürünlerini sergileme fırsatı buldu. “Discover the potential” sloganı ile turkuaz ve beyaz konseptli stant, daha ilk günden dikkatleri çekmeyi başardı.

Fuarın 4 Eylül olan ilk gününde TET Başkanı Sayın Fatih Kemal Ebiçlioğlu evsahipliğinde, Türkiye’nin Almanya Büyükelçisi Sayın H. Avni Karslıoğlu, Berlin Başkonsolosu Sayın Ahmet Başar Şen de ekibiyle birlikte Türkiye milli katılım standını ziyaret ettiler. Yetkililer, tüm katılımcılarla tek tek sohbet edip, kendilerini dinlediler ve hep birlikte Türk kahvesi içiminin ardından stantdan ayrıldılar.

6 Eylül’ün ilk misafirleri Arçelik Genel Müdür Yardımcısı Sayın Oğuzhan Öztürk ve Arçelik Satınalma Direktörü Sayın Emin Bulak idi. Yetkililer katılımcılar ile sohbet etme fırsatı buldular.

Aynı gün standın ikinci önemli misafiri Koç Holding Yönetim Kurulu Şeref Başkanı Sayın Rahmi Koç, Koç Holding CEO’su Sayın Levent Çakıroğlu, Arçelik Genel Müdürü Sayın Hakan Bulgurlu ve üst düzey yöneticiler idi. Standta misafirlere TET Yönetim Kurulu Başkanı ve Koç Holding Dayanıklı Tüketim Malları Grup Başkanı Sayın Fatih Ebiçlioğlu ile birlikte TET Yönetim Kurulu Üyeleri Sayın Atilla Eren ve Sayın Mehmet Kavaklıoğlu eşlik ettiler. Misafirler tüm katılımcılar ile oldukça yakından ilgilendiler.

Diğer bir önemli misafir heyeti Termikel Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ahmet Kaya, Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Mustafa Kaya ve diğer genç Yönetim Kurulu Üyeleri idi. Kendileri de tüm stantları gezerek katılımcılarla sohbet etme fırsatı buldular.

Bir başka önemli misafir heyeti ise Vestel üst düzey yetkilileri idi; Vestel İcra Kurulu Üyeleri Sayın Nedim Sezer, Sayın İhsan Alkım, Vestel Beyaz Eşya Genel Müdürü Sayın Erdal Haspolat ve Vestel Beyaz Eşya, Çamaşır ve Bulaşık Makinası yetkilileri...

Aynı günün ikinci yarısında ise başka bir sürpriz yaşandı, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ahmet Nazif Zorlu ve Zorlu Holding CEO’su Sayın Ömer Yüngül, büyük bir heyet ile milli katılım standını ziyaret ettiler ve bütün samimiyetleri ile stantda uzunca vakit geçirip hem katılımcıları tek tek ziyaret ettiler hem de ortak alanda kahve içilip sohbet edilme fırsatı doğdu.

Ayrıca, Vestel Satınalma Direktörü Sayın Kemal Özgür, Satınalma Grup Müdürü Sayın Gonca Eti; Arçelik’den Sayın Fikri Özdemir, Sayın Oğuz Altun, UL ve VDE yetkilileri, Vestel Ar-Ge Direktörü Sayın Halil Turan da stant ziyaretinde bulundular.   

7 Eylül günü saat 17.00’de stantta bir resepsiyon verildi. Resepsiyonda yerli ve yabancı ana sanayi yetkililerine ek olarak Büyükelçilik, Başkonsolosluk ve Ataşelik yetkilileri, Berlin’de yerleşik STK’lar ve Türk Alman İşadamları Dernek yetkilileri de bulundular.

Yetkililer gözünden IFA Fuarı…

Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği (TET) Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu,IFA Fuarının elektrik elektronik sektöründe ayrıcalıklı bir yere sahip olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Teknolojideki son yeniliklerin paylaşıldığı, tüm dünyanın büyük bir heyecanla takip ettiği böylesi bir fuarda yer almak Avrupa'nın en büyük beyaz eşya üreticisi olan ülkemize prestij kazandırıyor. IFA Fuarı, uluslararası büyük markaların yeniliklerini tanıtmak için sabırsızlıkla beklediği büyük bir buluşma. Bu açıdan teknolojide gelinen noktayı görmemiz için çok önemli bir fırsat. Beko, Vestel gibi dünya markaları ile yarışan birçok firmamız da fuara bireysel olarak katılarak, ülke ve sektör imajına önemli katkılar sağlıyorlar.”

Türk pavilyonunda katılımcı olarak yer alan firmaların çoğunluğunun tüketici elektroniği ve beyaz eşya sektörüne ara mal ve komponent üreten firmalar olduğuna da dikkat çeken Ebiçlioğlu, “Ara malı üreticilerinin nihai ürünlerin teknolojilerinin gelişiminde rolü büyük. Fuarda, ara malı üreticilerimizin, yenilikçi ürünleri ile nihai mal üreten markaların dikkatlerini çekeceğine inanıyoruz.” dedi.

Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve BEYSAD Denetim Kurulu Üyesi Atilla Eren ise fuara ilişkin şu açıklamaları yaptı:

“Bu yıl Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği (TET) olarak IFA Teknoloji Fuarı’na ilk kez milli katılım düzenlenmiştir. Münferit katılan Türk firmalarının dışında milli katılım çerçevesinde Beyaz eşya ve yan sanayi sektöründen 20 Türk firması ülkemizi bu fuarda temsil etmişlerdir.

Teknolojideki son yeniliklerin paylaşıldığı IFA Fuarı’nda gerçekleştirilen milli katılım sektör için çok yararlı geçmiştir. Tüketici elektroniği ve beyaz eşya sektörüne ara mal üreten firmaların oluşturduğu katılımcılarımız, nihai mal üreten markalar ile aynı fuarda bir araya gelme ve karşılıklı iş geliştirme imkânı yakalamışlardır.

Bu sene ilkini geçekleştirdiğimiz ve verimli geçtiği düşünülen IFA Fuarı’na bundan sonraki yıllarda da Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği (TET) olarak düzenlenmesi planlanmaktadır.

Milli katılımımızın başarılı geçmesinde büyük rol oynayan Beyaz Eşya Yan Sanayiciler Derneği’ne (BEYSAD) çok teşekkür ederiz.”

(BEYSAD) Beyaz Eşya Yan Sanayiciler Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Burak Özaydemir: “Geçmiş ziyaretlerimizde IFA’nın Beyaz Eşya sektörünün de ana fuarı haline gelmesi nedeni ile Türk yan sanayi sektörünün temsilinin önemli olduğunu öngörmüştük. Amacımız Avrupa’da Türkiye yan sanayi potansiyeline dikkat çekmek ve üyelerimizin yeni pazar / müşteri arayışlarına destek olmaktı. Fuar katılımımızın bu yönde doğru bir adım olduğunu düşünerek gelecekte katılımda süreklilik hedefliyoruz. Fuarda katılım fırsatı sunan TET yetkililerine ve katılım yapan tüm üyelerimize çok teşekkür ederiz.”

BEYSAD olarak yapmış olduğumuz görüşmelerden çıkan sonuç o ki; fuar son derece prestijli ve bizim standımız açısından çok dinamik ve keyifli geçti. Amaç yeni müşteri bulmak olmadığı için az sayıda müşteri potansiyeli var gibi görünse de asıl beklenti Türkiye olarak temsil edilmiş olmak ve özellikle Türkiye üst düzey yetkililerince ilk milli katılımda yalnız bırakılmamış olmaktı. BEYSAD ve TET yetkililerinin de belirtmiş oldukları gibi, bir sonraki sene daha iyi şartlarda, daha kalabalık milli katılımlarla, daha iyi bir fuar yapmak üzere çalışma planlarımızı oluşturduk. Ana sanayilerimizle birlikte TÜRKİYE vurgusunun daha fazla yapılabildiği bir stant üzerinde ya da afiş üzerinde çalışılabilir görüşünün de muhakkak değerlendirileceği görüşü hakim.

Bu vesile ile TET Yönetimine milli katılım organizasyonu ile BEYSAD’a ev sahipliği yaptıkları için, üye firmalarımıza katılımları için ve tüm değerli ziyaretçilerimize bizleri yalnız bırakmadıkları için teşekkür ederiz.

TET Birliği Fuar Değerlendirmesi:

“Yurt Dışında Gerçekleştirilen Fuar Katılımlarının Desteklenmesine İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: 2009/5)” çerçevesinde Ekonomi Bakanlığı’nın desteğiyle IFA 2015 Fuarı Türkiye Milli Katılım Organizasyonu gerek katılımcı sayısı, gerekse ticari ilişkiler açısından son derece faydalı olmuştur. Tüketici Elektroniği ve Beyaz Eşya Sektörü konusunda dünyadaki en büyük fuar niteliğindeki IFA fuarında “Türkiye Standı” olarak yer almak gerek sektördeki en son gelişmeleri yerinde görmek, firmalarımıza vizyon katmak ve gerekse Türkiye’deki beyaz eşya yan sanayi sektörünün potansiyelini ve gücünü tanıtmak açısından oldukça faydalı olmuş, gelen ziyaretçiler firma ve pazar bazında bilgilendirilmiş, irtibat bilgileri alınmış ve ilgili kişilere iletilmiştir. Ayrıca fuarın, alanındaki en büyük fuarlardan biri olması, fuarın ülkemiz için önemini bir kat daha artırmaktadır. Beyaz eşyada akıllı teknolojilerin ön plana çıktığı IFA fuarına katılım, yan sanayide hizmet veren firmalarımızın yeni trendleri yerinde görmeleri ve başta Avrupa olmak üzere dünyanın dört bir yanından katılan üreticilere kendilerini tanıtma fırsatı sunmuştur. Fuarda standımızı ziyaret eden yabancı ve Türk beyaz eşya ana sanayi firmaları ile katılımcı firmalarımız bir araya gelme ve iş fırsatlarını görüşme imkanı bulmuşlardır. Katılımcı firmalarımızın gerçekleştireceği ihracatın arttırılması, firmalar arasında yeni iş bağlantılarının kurulması ve beyaz eşya pazarında Türk firmalarının bilinilirliğinin arttırılması konularında ilerleyen günlerde de olumlu sonuçların gelmesi beklenmektedir.”

KATILIMCI FİRMALAR

An-el Anahtar

Atasan Metal

Başoğlu Kablo

Boyplast Boya

Cam Merkezi

De-Ka Elektroteknik

Ege Bant

Elcab Kablo

Erta Elektromekanik

Gençler Kablo

Haksan Otomotiv

Hidrotam Makine

Kabel Kablo

Konveyör Beyaz Eşya

Maktel Makine

San Metal

Technocast Otomotiv

Teleset Elektromekanik

Telform Kelepçe

Zilan A.Ş.

 
Üye Girişi