ICM Enerji Şirket Ortağı ve Pazarlama ve Kalite Yönetim Müdürü Merve Kaleağası ile söyleşi
Mart 2014

Değerli BEYSAD Okurları; yepyeni bir üyemizi daha sizlere tanıştırma fırsatı ile karşınızdayız. Genç, dinamik, eğitimli ve işi ehillerinden öğrenmiş, BEYSAD’ın en yeni Genç Beysadlı üyesi Sayın Merve Kaleağası’nı sizlere tanıtmaktan mutluluk duyuyoruz. Global bir firma olabilmek için ne gerekiyorsa yapmış olduğunu göreceğiniz, aile olmanın avantajlarını, kurumsal sektördeki uzun yıllarda farklı alanlarda kazanılan tecrübeleri ile birleştirebilmiş bir şirket yetkilisi ile sizleri buluşturduk. ICM Enerji ve Soğutma Teknolojileri San. A.Ş. Şirket Ortağı ve aynı zamanda şirketin Pazarlama ve Kalite Yönetim Müdürü görevini yürüten Sayın Merve Kaleağası’na çok değerli zamanını bizlere ayırdığı için teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Sizi tanıyabilir miyiz?

Ben Merve Kısnacak Kaleağası. 1980 İstanbul doğumluyum. Alman Lisesi’nden mezun olduktan sonra Koç Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nü bitirdim. 8 sene profesyonel sektörde çalıştım. Bunun ilk kısmı Mercedes-Benz Pazarlama Bölümü’nde, ikinci ve daha uzun kısmı ise BSH Ev Aletleri’nde Merkez Pazarlama departmanında. Bulaşık Makinası Ürün Müdürü olarak başladığım BSH serüveni, Pişirici Grubu Ürün Yöneticisi olarak devam etti. Aile işimizin hızla büyüyüp gelişmesi ve benim de artık kendi adıma bir şeyler yapma isteğimle, 2011 yılında aile şirketimiz ICM Enerji ve Soğutma Teknolojileri’ne katıldım.

ICM Enerji ve Soğutma Teknolojileri firmasına ve yaptığı çalışmalara ilişkin bilgi verir misiniz?

Şirketimiz bir aile şirketi. Göksel Kısnacak uzun yıllar Beyaz Eşya sektöründe üst düzey yöneticilik yapmış, sektörün duayeni. 1971 yılında PEG Profilo’da işe başladı, burada 10 yılı Genel Müdürlük olmak üzere toplam 25 yıl farklı pozisyonlarda görev aldı.  Daha sonra tecrübesini sektörün önde gelen farklı beyaz eşya firmalarına Profesyonel Danışmanlık yaparak kullandı. Akabinde 2007 yılında kendi şirketi ICM Enerji ve Soğutma Teknolojileri’nin temelini attı.

Tolga Kısnacak, 1975 İstanbul doğumlu; Alman Lisesi, Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ve Bernard Baruch College MBA mezunu. Zorlu Holding, Toyota Sabancı şirketlerinde görev aldıktan sonra 2007 yılında ICM Enerji ve Soğutma Teknolojileri’ne katıldı. Mühendis altyapısını araştırmacı kişiliğiyle biraraya getirip özellikle LED Aydınlatma konusuna eğildi ve şirketi çok farklı bir noktaya getirdi.

Şirketimiz ağırlıklı olarak ticari soğutucu sektörüne ve ev tipi beyaz eşya sektörüne hizmet vermektedir. Özellikle Soğutucu Sektörüne yönelik LED Aydınlatma Modüllerinde Türkiye'de, hatta Avrupa’da en uzman firmayız. Sunduğumuz inovatif ürünlerle Teknopark’a kabul edildik ve Gebze Organize Sanayi Bölgesi - Teknopark’ta faaliyet gösteriyoruz.

GOSB Teknopark’ta bulunan Ar-Ge, dizayn ve üretim tesisimizde, en eskisi 1 yaşında olan 3 SMT dizgi makine parkımızla, günde 1 milyon adet LED dizebiliyoruz. Ar-Ge’yi ve üretimi aynı çatı altında birleştirdiğimiz için daha verimli sonuçlar elde ediyoruz ve tüm üretimi in-house yapıyoruz. Gün itibariyle dünya çapında yaklaşık 2.000.000 buzdolabı bizim ürettiğimiz LED Modüllerle aydınlatılıyor. 

ICM Enerji ve Soğutma Teknolojileri firması organizasyon yapısı hakkında bilgi verir misiniz? 

ICM Enerji ve Soğutma Teknolojileri, her biri kurumsal sektörde uzun yıllar çalışmış çekirdek aile fertlerinin, zaman içinde biraraya gelmesiyle oluşan profesyonel bir şirket. Aile olmanın avantajlarını, kurumsal sektördeki uzun yıllarda farklı alanlarda kazanılan tecrübelerimizle birleştiriyoruz. Kalite ve müşteri memnuniyeti en önemli önceliğimiz, kendimizi sürekli geliştirmek için ekibimizi en iyi ve yeni eğitimlerle destekliyor, en son teknoloji test ve kalite prosedürleriyle kendimizi güncelliyoruz. Şirketimiz her zaman öncü olmak ve bunu en yüksek kaliteyle sunmak üzerine kurulu. Bu yüzden dünyadaki tüm yenilikleri takip edip en hızlı şekilde uygulamak üzere hazırlanmış bir organizasyon yapımız var.

Hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?

Şirketimiz ağırlıklı olarak ticari soğutucu sektörüne ve ev tipi beyaz eşya sektörüne hizmet vermektedir.  LED Aydınlatma Modülleri, Dijital Termostat, Enerji Tasarruf Kiti, Su Buharlaştırma Kabı, Dijital Termometre ve diğer ticari buzdolabı parçaları üretimini yapmaktayız.

Enerji tasarruflu ve çevre dostu ürünlerde yaptığımız çalışmalarla birçok yenilikçi ürün geliştirmekteyiz. Birçok farklı ülkeye ürünlerimizi sunduğumuzdan; bu pazarların gerektirdiği tüm norm ve sertifikalara sahip olmamız gerekmekte. LED Ürünlerimiz IEC 62031, IEC 60598-1 ve IEC 62471 sertifikalarına haiz olup; Kuzey Amerika pazarı için UL 8750 sertifikamız mevcut. Kalite anlayışımızın dışında olan hiç bir ürüne yönelik çalışmayız, pazarda olan bütün ürünlerimizin gereken en yüksek güvenlik normlarına sahip olması gerekmekte.

İhracat oranlarınızdan ve en çok hangi ülkeye ihracat yaptığınızdan söz eder misiniz?  Enerji tasarruflu ürünlerin bilinci yurtdışında oldukça fazla. Bizim de üretimimizin %50’si ihraç edilmekte. Dünyanın birçok farklı noktasına ihracatımız bulunmaktadır. Rusya, Romanya, Brezilya, Endonezya, İspanya, İtalya, Ukrayna, Avusturya, Yunanistan, Güney Afrika bunlardan ağırlıklı olanlar.

Sizi rakiplerinizden ayıran özellikleriniz nelerdir?

Öncelikle, üst yönetim dahil, çok güçlü bir Ar-Ge ekibimiz var. Sektörümüzde, takip eden değil, farklı çözümleri ilk yaratan pozisyonundayız. Bizde sabit ürünler yoktur, farklı müşterilerin ihtiyaçlarına göre onlara özel üretilmiş ürünler vardır. Yüksek teknik bilgimiz ve tecrübemizle müşteri ihtiyaçlarına çok hızlı ve inovatif çözümler sunabilmekteyiz. Değişen teknolojiyi çok iyi takip edip, bize talep gelmeden farklı çözümler yaratıp müşterilerimize sunarız, bu sayede bizim yenilikçi ürünlerimizle her zaman bir adım önde olurlar.

Yeni üyemiz olarak BEYSAD’dan beklentileriniz nelerdir? Sizler için neler yapabiliriz? BEYSAD, sektörün en önemli derneklerinden biri.  Katılımcıları da sektörün ileri gelenleri ve değerli üyeler. Yurtiçi ve yurtdışı pazarlardaki tüm gelişmeleri yakından takip edebilmek ve fikir alışverişi yapabilmek öncelikli beklentimiz. BEYSAD bunun için çok önemli bir platform.

www.icm-tech.com

Üye Girişi