Hindistan Ticaret Heyeti yapıldı BEYSAD, Voltas Beko ve Samsung Fabrika ziyaretleri gerçekleştirdi
2 - 9 Kasım 2019

BEYSAD (Beyaz Eşya Yan Sanayiciler Derneği) olarak 02-09 Kasım 2019 tarihlerinde, BEYSAD önemli paydaşlarından TET (Elektrik ve Elektronik İhracatçılar Birliği) işbirliği ile Hindistan Ticaret Heyeti gerçekleştirildi. Toplamda 28 kişilik katılımda 14 BEYSAD üyesi yer aldı. Etkinlik, BEYSAD Voltas Beko ve Samsung fabrika ziyaretleri ile 2 farklı programda ilerledi ve bu bağlamda sektör özelinde son derece verimli geçti. Operasyonel anlamda vermiş oldukları bu 2 farklı program olanağı ve seyahat için göstermiş oldukları işbirliği ve destekleri için paydaşımız TET’e, seyahat boyunca bizlere eşlik eden TET ve BEYSAD Denetim Kurulu Üyesi Sayın Besim T. Oktayer, TET Şube Şefi Sayın Ali Kaldırımcı ve TET Uzman Yardımcısı Sayın Buket Aktaş nezdinde teşekkür ederiz.

Program içerik ortağı BEYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ş. Burak Özaydemir etkinliğe ilişkin şu açıklamaları yaptı: “Dünya’nın en hızlı büyüyen büyük ekonomilerinden olan Hindistan, Beyaz Eşya Sektörü için gerek mevcut düşük ürün penatrasyon oranı, gerek de son yıllardaki pazarın hızlı büyümesi nedeni ile 25 milyon civarında üretim hacmi ile önemli fırsatlar barındırmaktadır. BEYSAD olarak üyelerimizin uluslararası faaliyetlerinin artırılması hedefimizle ilişkili olarak üretici ziyaretleri ve B2B ikili görüşmeler içeren programın katılan üyelerimiz için Hindistan Pazarı ile ilgili kritik bir katkı yaptığını düşünüyoruz. Hindistan gibi bir coğrafyada, Arçelik firmamızın Türk bir ekip liderliğinde önemli bir yatırımı gerçekleştirdiğini görmekten çok gurur duyduğumuzu paylaşmak isteriz. Seyahatte emeği geçen TET ekibine ve katılan tüm üyelerimize çok teşekkür ederiz.”

Etkinliğe ilişkin olarak program koordinatörü TET Birliği Denetim Kurulu Üyesi Sayın Besim T. Oktayer şu değerlendirmede bulundu: “Elektrik ve Elektronik İhracatçılar Birliği’nin BEYSAD ile birlikte organize ettiği çok başarılı ve uzun süren bir ticaret heyeti gerçekleştirdik. Tüm katılımcılar yeni bir pazarı keşfetmek için çok özverili idi. 7 günde 6 uçuş gerçekleştirdik. Kıta boyutundaki dev bir ülkeyi baştanbaşa görmüş olduk. Çarpıcı derecede farklı bir ülke ile karşılaştık. Fakat sevinerek belirtmek isterim ki sektörümüz büyük bir fırsat ile karşı karşıya. Konuştuğumuz firmalardan öğrendiğimiz kadarı ile işçilik maliyetleri çok düşük olsa da üyelerimizin ürettikleri malzemelerin bir kısmını ithal etmekteymişler. Arçelik’in Hindistan’a yaptığı dev yatırım bize gurur verdi. Arçelik Yöneticileri, başta Fikri Özdemir olmak üzere bize çok yakın ilgi gösterdiler. Sayelerinde kendimizi evimizde hissettik, onlarla ne kadar gurur duysak yeridir dedik. Geleceğin Çin’i denilen Hindistan, yıllık %8 büyüme ile bir fırsatlar ülkesi. Etkinlikte emeği geçen TET’den Ali Kaldırımcı ve Buket Aktaş’a ve BEYSAD’dan Ayşegül Koç’a teşekkür ederiz.”

Etkinlik, Mumbai üzerinden Bengaluru şehrine hareket ve ilk akşamki grup bilgilendirme toplantısı ile başladı. Ertesi günü Bengaluru’da yapılan özel karşılama seramonisi ve açılış konuşmaları ardından B2B görüşmeler gerçekleştirildi.

B2B’ler ardından BEYSAD ekibi Samsung Fabrikalarını ziyaret etmek üzere Chennai şehrine hareket etti ve 05.11.2019 Salı günü Samsung fabrika gezisi ve BEYSAD üyeleri ile ikili görüşmeler gerçekleşti. Grup, Samsung Buzdolabı ve Çamaşır Makinası fabrikalarında son derece misafirperverlikle karşılandı; verimli bir gün geçti.

Aynı gün, Arçelik iştiraki Voltas Beko yeni işletmesini görmek üzere BEYSAD ekibi Ahmetabad şehrine geçiş yaptı. Otelden itibaren Arçelik, Voltas Beko yetkilileri tarafından son derece misafirperver bir karşılama oldu. 06.11.2019 Çarşamba günü Gujerat Bölgesi’nde Voltas Beko buzdolabı yatırımını yerinde görme fırsatı bulundu ve büyük fedakarlıklarla ve büyük bir özveri ile üzerinde çalışılmakta olunan işletmeye ilişkin bilgilendirme yapıldı. Farklı bir coğrafyada, büyük bir özveri ve başarı ile bir Türk şirketi olan Arçelik’in, Voltas Beko gibi önemli bir paydaşlıkla, Türk bayrağımızı dalgalandırabiliyor oluşu bizleri son derece gururlandırdı. Emeği geçen tüm ekibi Voltas Beko Operasyon Direktörü Sayın Fikri Özdemir nezdinde kutluyoruz ve başarılarının devamını diliyoruz. Misafirperverlikleri için Sayın Fikri Özdemir ve ekibine ve ayrıca Arçelik Türkiye Satınalma Direktörlüğü’ne çok teşekkür ediyoruz.

Aynı günün akşamı BEYSAD ekibi bu kez Mumbai’ye geçiş yaptı ve TET ekibi ile biraraya geldi. 07.11.2019 Perşembe günü yine son derece başarılı B2B’ler gerçekleştirildi. İlgili günün açılış töreni yine seramonikti ve törene T.C. Mumbai Başkonsolosu Sayın Ali Tolga Kaya da iştirak etti. Akşamında Konsolosumuz ve Ticaret Ataşemiz ile birlikte akşam yemeği programı yapıldı.

Seyahatin son günü olan 08.11.2019 Cuma günü ise T.C. Mumbai Ticaret Ataşesi Sayın Hüseyin Aydın ziyaret edildi. BEYSAD ekibi ayrıca pazarı yerinde görebilmek için beyaz eşya satış noktalarına ziyaretler gerçekleştirdi.

Bir büyük teşekkür de BEYSAD katılımcı üyelerine…
Anot Makine, Atasan Metal, ATM Beyaz Eşya, Deka Elektroteknik, Dizayn Optimum Mühendislik, Kabel Kablo, Konveyör Beyaz Eşya, Nar Emaya, San Metal, Schott Orim, Tekno Kauçuk, Turaş Gaz …
Toplamda 6 uçuş, 4 farklı şehir ve 4 farklı otelden oluşan seyahat boyunca zaman ve programa göstermiş oldukları tüm titizlikleri ve güleryüzlü işbirlikleri için…

Bir başka verimli etkinliğimizde görüşebilmek dileklerimizle…

Üye Girişi