Henkel, Ortadoğu ve Afrika’daki en büyük fabrikasını Türkiye’ye kuruyor

Türkiye’ye yatırımlarını sürdürme kararı alan Henkel, Ortadoğu ve Afrika’nın en büyük endüstriyel yapıştırıcı fabrikasının temelini Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde bulunan Gebze V. Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde (GEB-KİM) attı. Tesis 2017 yılının sonunda devreye girecek.
 
Törene Türk Henkel Yürütme Kurulu Başkanı Hasan Alemdar, Yapıştırıcı Teknolojileri Başkanı İsmail Akkoçoğlu, Yapıştırıcı Teknolojileri Operasyonlar ve Projeler Direktörü Mehmet Yılmaz, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ve çok sayıda davetli katıldı.
 
Törende konuşan Türk Henkel Yürütme Kurulu Başkanı Hasan Alemdar, Henkel için Türkiye’nin sadece satış yapılan bir pazar değil aynı zamanda önemli bir üretim merkezi olduğunu vurguladı. Henkel olarak Türkiye’yi her zaman yatırım yapmaya değer, yüksek büyüme potansiyeline sahip ve güvenilir bir ülke olarak gördüklerini ifade eden Alemdar, “Tesisimiz 30 bin metrekarelik alan üzerine kurulacak. Sürdürülebilirlik konusunun Henkel için sadece teorik bir hedef değil, şirket değerlerimizin ayrılmaz bir parçası olarak somut aksiyonları hayata geçirdiğimiz bir alan olduğunu da bir kez daha vurgulamış oluyoruz” dedi. Alemdar, tesisi dünyada tanınırlığı ve kabul edilebilirliği yüksek, yeşil bina sertifikası olan Leadership in Energy ve Enviromental Desing (LEED) Sertifikasını alacak şekilde projelendirdiklerini söyledi. Yeni tesisin birçok sektörel katma değer sağlayacağını ifade eden Alemdar, “Üstün teknolojiyi kullanmak üzere tasarlanan yeni üretim tesisinde sürdürülebilirliğe uygun şekilde üretim yapılması planlanıyor. Tesis tamamlandığında Henkel’in Technomelt, Teroson, Loctite, Bonderit, Aquance markaları için yapıştırıcı teknolojileri üretmek üzere faaliyet gösterecek” şeklinde konuştu.
 
Kapasite artışı sağlayıp ürün portföyümüzü güçlendirecek
Türk Henkel Yapıştırıcı Teknolojileri Başkanı İsmail Akkoçoğlu da “Bu yatırım hem kapasite artışı hem de lokalize etmeyi planladığımız ürünlerimiz ile yapıştırıcı teknolojileri alanında portföyümüzü güçlendirecek. Böylece Henkel’in yapıştırıcılar, sızdırmazlık ürünlerin ve fonksiyonel kaplamlar alanındaki liderliğini sağlamlaştırmış olacak” şeklinde konuştu.
 
Türk Henkel Yapıştırıcı Teknolojileri Operasyonlar ve Projeler Direktörü Mehmet Yılmaz ise, “Buradaki yatırımımız Ortadoğu ve Afrika’daki en büyük fabrikamız olacak. Orta yüksek sınıftaki ürünlerimiz birçok sektöre katma değer sağlayacak” dedi.
 
Üyemiz olarak kendilerini kutluyoruz ve yeni yatırımlarının hayırlı olmasını diliyoruz.

Üye Girişi