HEFİ Fuarı İstanbul Fuar Merkezi'nde tamamlandı
20-23 Haziran 2018

BEYSAD 40 katılımcı üyesi ile fuarı destekleyen kurumlar arasındaydı

20-23 Haziran 2018 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde yapılan HEFİ Beyaz Eşya Ana ve Yan Sanayi Fuarı 40’ı BEYSAD üyesi olmak üzere toplamda 73 tedarikçi, 12 ana sanayi firması katılımcı olmak üzere; 4 gün boyunca 20’yi aşkın ülkeden, 300’ün üzerinde yabancı ziyaretçi olmak üzere toplamda 4000’e yakın ziyaretçi ile tamamlandı.

Fuara ilişkin olarak BEYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ş Burak Özaydemir yapmış olduğu değerlendirmede, “BEYSAD olarak Dünya’da üretim üssü olmak vizyonu ile ilerliyoruz. Dünyada ikinci, Avrupa’da birinci olan sektörümüzün konumunu korumaya, daha da geliştirebilmeye önem veriyoruz. Bu bağlamda üyelerimizi, bağlı olarak sektörümüzü geliştirebilmek için çok farklı etkinlikler yapıyoruz.

Türkiye’nin beyaz eşya üretimi için ana merkez olması vizyonu ile Türkiye’de bir sektör fuarı olmasını uygun buluyoruz. Bu bağlamda HEFI fuarında yan sanayi tarafı oldukça güçlü ve olumlu katılım sağladı ve ziyaretçiler için Türkiye’nin yan sanayi potansiyeli ve durumumuzu gösterebilmek için faydalı olduğunu ve davet edilen alım heyetlerinin de desteği ile firmaların geleceğe yönelik işbirlikleri kurduğunu düşünüyoruz.

Yurtdışı misafirlerin davet edilmeleri ve burada misafir edilmeleri konusunda kamu desteklerine erişimin daha kolay ve daha az prosedür ile yapılması durumunda fuarın daha fazla ve kaliteli ziyaretçi çekilebileceğine inanıyoruz.

BEYSAD olarak, şimdi olduğu gibi her zaman işbirliğine hazırız. Bu yılki fuarı yatırım olarak görerek gelecekte sektörün ana sanayi, yan sanayi ve kamu olarak tüm paydaşlarının ortak çalışması ile fuarın başarılı olarak sürdürülebileceğini düşünüyoruz. Emeği geçenlere teşekkür ederiz.”
dedi…

ATİS Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Bilgin Aygül ise fuara ilişkin şu açıklamayı paylaştı; “Beyaz eşya ve yan sanayinde önemli bir aktör olan Türkiye’nin böyle bir fuara gereksinimi olduğu sektörün çatı örgütlerinin de bu eksikliği giderme konusunda destek olması HEFI’nin hayata geçmesine neden oldu. Bu yıl 21 ülkeden ve yurt içinden sektör temsilcilerinden oluşan yaklaşık 4000 kişinin ziyaret ettiği HEFI’de 90’a yakın katılımcı yer almıştır.

Yaklaşık iki ay önce seçim tarihinin açıklanması ve fuar tarihine denk gelmesi, fuarın ilk defa düzenlenmesini planladığımız gibi yaşama geçirilmesinde engel teşkil etmiştir.

Katılımcılarımızdan aldığımız olumlu değerlendirmeler ve eleştiriler dikkate alınarak önümüzdeki yıllarda HEFI’yi en etkin şekilde gerçekleştirmek ve uluslararası takvimlere taşımayı hedefliyoruz.

Bu fuarın tekrar yapılabilir hale gelmesini sağlayan başta BEYSAD olmak üzere katılımcı, ziyaretçi ve tüm destekleyenlere teşekkürü borç biliriz.”


ATİS FUARCILIK tarafından düzenlenen; Ana sponsor Arçelik olmak üzere ve Ekonomi Bakanlığı, TOBB, KOSGEB, İMMİB-TET, TÜRKBESD ve BEYSAD’ın desteklediği HEFI 2018- Beyaz Eşya Ana ve Yan Sanayi Fuarı’nın açılış konuşmalarını, Atis Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Bilgin Aygül’ün ardından, BEYSAD adına Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan Turhan ve TET adına Yönetim Kurulu Üyesi Atilla Eren yaptılar.

BEYSAD Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Gökhan Turhan yapmış olduğu konuşmasında beyaz eşya sektörünün bulunduğu önemli konuma atıfta bulunarak, BEYSAD’ın üyelerini ve sektörü geliştirebilme ve Dünya’da üretim üssü olabilme vizyonuna erişim için ne gibi çalışmalar yaptığını ifade etti ve özetle; “Geçen seneler içerisinde Türkiye Beyaz Eşya Sektörü, bu önemli ekonominin en büyük oyuncularından biri haline gelmiştir. Bugün itibari ile Dünya’nın ikinci, Avrupa’nın ise birinci sırasında yer almaktadır. Sektörün birçok konuda öncüsü olan BEYSAD’ın 40’a yakın üyesi şu anda HEFI fuarına katılımcı olarak desteğini göstermiştir. Bu durum Derneğimizin sektörüne ne kadar çok önem verdiğinin en büyük göstergelerinden birisidir. Ana ve Yan Sanayinin buluştuğu Uluslararası bir platform yaratmak, sektörümüze önemli katkılar sağlayacaktır. ATIS Fuarcılık ve TET (Elektrik ve Elektronik İhracatçıları Birliği) desteği ile oluşturulan B2B odalarında, Uluslararası Beyaz Eşya temsilcileri ile sektörün önemli paydaşları bir araya gelebilecektir.” dedi…

TET Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Atilla Eren de ilk olarak gurur verici ihracat rakamlarından ve bunu sağlayan TET’in yoğun etkinliklerinden bahsetti. Eren, “Sektörümüz 2017 yılında toplamda 10,7 milyar $ ihracat gerçekleştirdi. Alt sektörlere dağılımları ise;
Beyaz Eşyada 3,37 milyar $, Tüketici Elektroniğinde 3 milyar $, Elektrik Üretim Dağıtım Ekipmanlarında 2,54 milyar $ ve Kablolarda 1,74 milyar $ oldu. 2018 yılının ilk 5 ayında ülke ihracatında toplam yüzde 14’lük büyüme gerçekleşirken sektörümüzde ise genel ülke ihracat büyüme ortalamasının 5 puan üzerinde yüzde 19’luk bir büyüme yakalanmıştır. Bu ivmenin ülkemiz ve sektörümüz adına artarak devam etmesini diliyoruz.

Yerli ve uluslararası birçok beyaz eşya üreticisinin konumladığı Türkiye, Avrupa’nın beyaz eşya üretim merkezi konumundadır. Sektörün 2017 yılı üretim miktarı 28,4 milyon adet olarak gerçekleşmiştir. 

Bir diğer iddialı olduğumuz Tüketici Elektroniği sektörümüzde de Avrupa Bölgesi’nin ana tedarikçilerinden biri konumundayız. Ancak, Çin ve Güney Kore gibi ülkelerin etkisiyle en büyük dış ticaret açığımızı da bu sektörde verdiğimizi belirtmek isterim.

İhracatçımızın uluslararası pazarlarda rekabetçi konuma gelmesi için, Turquality süreçlerini, fuar katılımlarını desteklemeye devam ettik. Bu bağlamda, HEFİ fuarının önümüzdeki yıllarda bölgenin en önemli etkinliklerinden biri olmasını temenni ediyor ve fuar kapsamında düzenlediğimiz Alım Heyeti ile Fuarın tüm katılımcılar için verimli geçmesini diliyoruz.”
dedi…

Fuarın ilk günü olan 20 Haziran’da TET koordinasyonunda yapılan ikili görüşmelere Mısır, Moldova, Rusya, Arnavutluk, Yunanistan, İran, Kamerun, Ekvador’dan alım heyetleri katılım gösterdiler.

İlgili satın alma yetkilileri fuarın diğer 2 gününde de fuar alanında stantları ziyaret etme fırsatı buldular. Alım heyeti yetkilileri ile birlikte, İtalya, ispanya, Bahreyn, Tunus, Fas, İran, Japonya, Romanya, Bulgaristan, Slovenya’dan da çok sayıda ana ve yan sanayi profesyonelleri ziyaretçi olarak katılım sağladılar.

Fuarın son günü BSH ABD Yetkilileri Sayın Serkan Burak Yıldırım ve İş Geliştirme Yöneticisi Bay Platt, BEYSAD organizasyonu ile, kendi seçmiş oldukları 10 üyemiz ile ikili görüşmeler etkinliği yaptılar. Verimli geçmiş olması bizleri mutlu etmiştir.

HEFI 2018 - BEYAZ EŞYA ANA ve YAN SANAYİ FUARI’nda yapılan etkinlikler…

20 Haziran Çarşamba
T.C. Ekonomi Bakanlığı Desteği, İMMİB - TET koordinasyonu ile İKİLİ İŞ GÖRÜŞMELERİ

21 Haziran Perşembe
BEYAZ EŞYA ANA ve YAN SANAYİ’NDE DİJİTAL DÖNÜŞÜM ve VERİMLİLİK YOL HARİTASI

Bu bölümde BEYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ş. Burak Özaydemir ve BEYSAD Yönetim Kurulu Şirketlerinden Konveyör Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Hasan Basri Aksu da
konuşmacı olarak yer aldılar.

22 Haziran Cuma
BEYAZ EŞYA SEKTÖRÜNDE SATINALMA 4.0 STRATEJİLERİ KONFERANSI 

Üye Girişi