Getek Kurucu Ortak Murat Tamer ile söyleşi
Eylül 2021

Sizi tanıyabilir miyiz?
1981, Ankara doğumluyum. Selçuk Üniversitesi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği mezunuyum. Getek’in kurucusuyum.

Firmanıza ve yaptığı çalışmalara ilişkin bilgi verir misiniz?
Getek, 2009 yılında doğmuş bir girişimcilik hikâyesi. O dönem özel bir şirkette Ar-Ge Mühendisi olarak çalışırken, üniversite yıllarından itibaren düşüncem olan şirket kurma ve kendi işimi yapma fikrini hayata geçirmeye karar verdim. TÜBİTAK Teknogirişim Desteğine sunmuş olduğum projenin kabulüyle Getek’in kuruluşunu gerçekleştirdim.

Firma olarak asansör, beyaz eşya ve savunma sanayi sektörlerinde yönelik elektronik tasarımlar ve yazılımlar yapmakta; tasarladığımız ürünlerin üretimlerini gerçekleştirmekteyiz. Tecrübeli ve dinamik bir Ar-Ge ekibimiz var. 3 sektörde toplamda 30’dan fazla ürün geliştirmiş olup, bazı ürünlerin tek yerli üreticisiyiz.

Yaklaşım tarzı olarak, trend belirleyen, fark yaratan, yenilikçi ve müşteri odaklı tasarımlar yapmayı ilke edinmiş bir anlayışa sahibiz ve bunu yapmaktan / yapmak için uğraşmaktan keyif alıyoruz.

Beyaz eşya sektörüne yönelik sunduğunuz ürünler ve çözümler nelerdir? Bu konuda detaylı bilgiler verir misiniz? 
Beyaz Eşya Sektörü’nde fırın, davlumbaz ve vitro seramik ocaklar için elektronik kontrol üniteleri tasarlıyoruz ve üretiyoruz. Yakın gelecekte diğer beyaz eşya ürünleri için de Ar-Ge çalışmaları başlatmayı planlıyoruz.

Beyaz Eşya Sektörün’e yönelik çalışma yapmaya başladığımız dönemde iki husus dikkatimizi çekti.

Birincisi; ülkemizde çok yüksek adetlerde beyaz eşya ürünleri üretilmesine rağmen, bunun karşılığında yeterli düzeyde ve kalitede yerli elektronik üreticisinin olmadığı ve sonuç olarak elektronik kontrol ünitelerinin büyük oranının ithal edildiğiydi.

İkincisi ise ürünlerde kullanılan elektronik kontrol ünitelerinin birçoğunun aynı olmasıydı. İmalatçı firmalar aynı üreticiden/üreticilerden aynı elektronik üniteleri alarak fırın, davlumbaz, ocak vs üretimlerini yapıyorlar. Bu durum hem imalatçı firmaların ürünlerinin birbirinden ayrışmasına engel oluyor, hem de son kullanıcıların yenilikten uzak, tek düze ürünler kullanmalarına sebep oluyordu.

Firma olarak tasarımlarımızda bu konuyu göz önünde bulundurarak çalışmalar yaptık. Model, renk, buton kombinasyonu, ürün yazılımı ve görselleri konusunda farklılıklar yaratmaya çalıştık. Aynı elektronik kartımızı kullanan imalatçı firmalar dahi, bazı değişikliklerle tamamen başka bir model ürün geliştirebilmekteler. Firmalara sunduğumuz görsel desteklerle, elektronik ünitelerimizi kullanarak ne tür ürünler ortaya çıkarabilecekleri konusunda yardımcı olmaktayız.

Ankastre fırınlar için en temel timer ürününden, renkli TFT ekrana sahip, akıllı tam otomatik elektronik kontrol ünitelerine kadar geniş bir yelpazede özgün, yenilikçi ve trend ürünler sunmaktayız. Yine vitroseramik ocak ve davlumbazlar için de farklı ve özgün ürünler tasarlamaktayız.

Amacımız bütün imalatçılara aynı elektronik ünitelerin satışını yapmaktan ziyade; her müşteriye özel tasarımlar yaparak, özgün ve farklı olmalarını sağlamaktır.

Sizi rakiplerinizden ayıran özellikleriniz nelerdir?
Bizi ve ürünlerimizi ayıran temel özelliğin bakış açımız ve çalışma şeklimiz olduğunu düşünüyorum. Firma olarak hangi sektörde hangi ürünü tasarlarsak tasarlayalım özgün, farklı, yenilikçi ve bize ait dokunuşların olduğu çalışmalar yapmaya özen gösteriyoruz. Bu konuda Dünya genelinde kabul gören ve uygulanan yöntemler kullanıyoruz, eğitimler alıyoruz. Ekip olarak Koç Üniversitesi’nden almış olduğumuz “Tasarım Odaklı Düşünme” eğitiminde öğrenmiş olduğumuz yöntemleri bütün çalışmalarımızda uygulamaya çalışıyoruz.

Bu bakış açısıyla müşterilerimize en yeni teknolojik yöntem ve trendleri sunabiliyoruz. Ayrıca rakiplerimizden farklı olarak müşterilerimize özel tasarımlar yapabiliyoruz. Bu sayede imalatçı firmalar sadece kendi ürünlerinde kullanılan elektronik ünitelerle pazarda farklı ürünlere sahip olabilmektedirler.

Yeni yatırım ve Ar-Ge’ye yönelik çalışmalarınıza ilişkin bilgi alabilir miyiz?
Günümüzde firmaların ve ülkelerin ekonomik güçlülüğü büyük oranda Ar-Ge’ye yaptıkları yatırımlarla belirleniyor. Ar-Ge yatırımı yüksek olan ülkeler ve firmalar farklı ürünler, hizmetler geliştirerek devamlılıklarını sağlayabildikleri gibi olumsuzluklardan etkilenmiyorlar ya da etkilenmeleri daha az oluyor.

Getek kuruluşundan itibaren tamamen kendi tasarladığı ürünleri ticarileştiren bir firma oldu. Bu sebep ve bilinçle Ar-Ge bizim için en önemli ve yaparken en çok keyif aldığımız faaliyettir. Farklı sektörlerde ürünler geliştiriyor olmamız; bakış açımızı, kullandığımız teknolojileri, tasarım kabiliyetimizi daha da güçlendirerek diğer sektörlerde yaptığımız tasarımları da olumlu etkilemektedir.

2021 yılının başında yapmış olduğumuz yeni Tam Otomatik Elektronik Dizgi hattı ile tasarladığımız ürünleri IPC Class-3 kategorisinde üretim yapma kabiliyetine de erişmiş bulunmaktayız.

İhracat oranlarınızdan ve en çok hangi ülkeye ihracat yaptığınızdan söz eder misiniz?
Beyaz Eşya Sektörü’ne yönelik doğrudan ihracatımız henüz başlamadı. Ürünlerimiz imalatçı firmaların ürünleri ile dolaylı şekilde ihraç oluyorlar. Görüşmeler yaptığımız, numune ürünler göndererek olumlu dönüşler aldığımız birkaç farklı ülkeden yabancı firmalar var. Yakın zamanda ürünlerimizi doğrudan ihraç etmeye başlamayı planlıyoruz.

Getek olarak önümüzdeki süreçte hedefleriniz nelerdir?
Tasarladığımız ürünlerle önde gelen imalatçı firmaların dikkatini çekmeyi başarmış ve birçok firma ile çalışmaya başlamış bulunmaktayız. Önümüzdeki süreçte Beyaz Eşya Sektörü’nde ihtiyaç duyulan bütün ürünlerde elektronik tasarımlar yapmayı, bu alanda var olan eksikliği tamamen kapatmayı amaçlıyoruz.

Sektör özelinden ayrı değerlendirecek olursak; toplumca bize dayatılan “Kendi yağımızda kavrulma” öğretisinin aksine yaptığımız ve yapacağımız işlerde Dünya genelinde bilinen, beğenilen, kabul gören, trend belirleyen bir marka olma yolunda “küçük adımlarla büyük hayallere” doğru ilerlemeye devam edeceğiz.

BEYSAD’a ilişkin görüşleriniz, BEYSAD’dan beklentileriniz nelerdir?
BEYSAD’ın varlığını, faaliyetlerini, sektör firmaların gelişmesi ve ihtiyaçlarına yönelik katkılarını çok değerli ve faydalı buluyorum. Üyesi olmaktan mutlu olduğumuz BEYSAD ile birlikte sektörümüz ve ülkemiz adına değer yaratan çalışmalar yapmayı umut ediyorum. İlginiz için teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Üye Girişi