Genç Beysadlı üyemiz ve Valfsan Satış ve Pazarlama Müdürü Tunç Yeloğlu

Değerli BEYSAD Okurları;
Bu sayımızın önemli bir başka röportajı da Genç Beysadlı üyemiz ve Valfsan firması Satış ve Pazarlama Müdürü Sayın Tunç Yeloğlu ile… Tunç Bey ile röportajımız içeriğinde de okuyacağınız üzere uzun zamandır çalışma fırsatı buluyorum ve kendisi hakkında söyleyeceklerimi bu satırlara sığdırmam gerçekten olanaksız. Ancak Saygıdeğer babası Sayın Orhan Yeloğlu’na böyle pırıl pırıl bir genç işadamını, arkadaşı, paydaşı bize kazdırdığı için teşekkür edebilirim. Tunç Bey’e de değerli zamanını ayırıp bu samimi görüş ve düşüncelerini bizlerle paylaştığı için çok ama çok teşekkür ediyorum.

Sizi tanıyabilir miyiz?

İsmim Tunç Yeloğlu, 1980 Ankara doğumluyum; İstanbul’da büyüdüm. İstanbul International Community School’da ortaokul ve liseyi tamamladıktan sonra Londra Westminster Üniversitesi’nde İşletme ve Pazarlama okudum. Türkiye’ye dönüp Schott Orim firmasında 6 ay Süreç Geliştirme Sorumlusu ve yaklaşık 3 yıl Satış Pazarlama Sorumlusu olarak görev yaptıktan sonra, 2007 senesinde aile firmamız olan Valfsan’da çalışmaya başladım. Şu anda yaklaşık 8 senedir Satış Pazarlama Müdürü olarak görev yapmaktayım.

Valfsan firmasına ve yaptığı çalışmalara ilişkin bilgi verir misiniz?

Valfsan 1983 yılında otomobil amortistörleri ve soğutma kompresörlerinde kullanılan valfler, valf pulları, yaylar ve benzeri hassas pres parçalar üretmek amacıyla kurulmuştur. Valfsan seneler içinde uzmanlık alanı olan bu odağı hiçbir zaman kaybetmemiş ve hatta bu ürünlerin müşterilerinin taleplerini daha iyi karşılayabilmek adına üretimine ısıl işlem, talaşlı imalat, taşlama ve montaj gibi daha katma değerli prosesler de katmıştır. İki kurucu ortak olan Orhan Yeloğlu ve Adnan Taşkın tarafından yönetilmektedir, fakat günümüzde ikinci jenerasyon olarak bizler de aktif yönetsel roller almaktayız.

Beyaz Eşya sektörü ve BEYSAD ile ilişkimiz, ürün gamımızın bir parçası olan ev tipi buzdolaplarının soğutma kompresörleri için ürettiğimiz parçalar sebebiyledir. Babam Orhan Yeloğlu uzun zamandır BEYSAD içinde aktif ve yönetim kurulu üyesiydi, şimdi ise kendisi Danışma-Denetleme Kurulu üyesi; ben de Genç Beysadlılar oluşumunda görev yapıyorum.

Valfsan ile yollarınız ne zaman kesişti?

Valfsan’da 2007 yılından beri çalışıyorum ve hem kendi firmamız olması ve birebir babamla çalışıyor olmaktan, hem de çok dinamik, hızla gelişen ve beni heyecanlandıran konularda çalışıyor olmaktan çok mutluyum. Birçok insan için ailesi ile çalışmanın zorlayıcı olabildiğini biliyorum, ancak ben bunu bir fırsat olarak nitelendiriyorum; ailem ile çalışıyor olmaktan keyif alıyor ve sürekli öğreniyorum. Ayrıca değerli ortaklarımız ile şirketin kuruluşundan bu yana süregelen uyumlu ve verimli bir işbirliğimiz var. Bunun da başarı ve devamlılık için çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Valfsan firması organizasyon yapısı hakkında bilgi verir misiniz?

Bugün hep beraber 200’den fazla çalışanımızla, tecrübeli bir operatör ekibimiz ve oldukça genç ve dinamik bir yönetici kadromuz var. İstikrarlı bir şekilde büyümeye, kendimizi geliştirmeye ve kurumsallaşmaya devam ediyoruz. Rakiplerimiz genelde büyük ölçekli uluslararası ve kurumsal firmalar, müşterilerimiz ise konularında dünya lideri olan, birden fazla lokasyonda üretim yapan ve çok yüksek kalite ve operasyonel beklentileri olan firmalar. Bizim gibi bir firma için bu tür firmalarla rekabet veya işbirliği içinde olmak çok gurur verici; 2 ortak ve 2 operatör ile 200 m2’lik bir atölyede başlayan Valfsan, bugün konusunda dünya çapında bilinirlik kazanmış, 40’dan fazla ülkeye ihracat yapan ve yakında tamamlanacak ek inşaat ile 14.000 m2 kapalı alana sahip uluslararası sektörde ciddi bir oyuncu haline gelmiştir.

Bugün ISO/TS 16949 sertifikalı fabrikamız dışında müşterilerimize daha iyi hizmet verebilmek adına Çek Cumhuriyeti ve Belçika’da depolarımız ve birçok lokasyonda konsiye stok alanlarımız da vardır. 

Hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?

Üretimimizin yaklaşık %45’i soğutma kompresörleri sektörüne, %55’i ise otomotiv amortisör sektörüne satılmaktadır. Bugün bu sektörlerde gerçek anlamda isim yapmış olduğumuzu söyleyebilirim; aktif olarak çok fazla pazarlama çalışması yapılmasına gerek kalmadan dünyanın çok farklı noktalarından talepler alıyoruz.

İhracat oranlarınızdan ve en çok hangi ülkeye ihracat yaptığınızdan söz eder misiniz?

Üretimimizin %90’ı ihracat; satışlarımızın %35’i Amerika Birleşik Devletleri ve Güney Amerika’ya, %35’i Avrupa ülkelerine, %20’i Afrika, Orta Doğu ve Asya’ya, %10’u Türkiye’ye yapılmaktadır. İngiltere’den Çek Cumhuriyeti’ne, Arjantin’den Güney Afrika’ya, Çin’den Hindistan’a, hatta Avustralya’ya kadar satış yapıyoruz ve orta boy bir Türk aile şirketi olarak bunu yapıyor olmaktan gerçekten çok gurur duyuyoruz.

Sizi rakiplerinizden ayıran özellikleriniz nelerdir?

Sanırım kalite, hizmet, yapı ve yaklaşım olarak uluslararası firmalar gibi çalışırken, Türkiye’de üretim yapmanın Avrupa veya Amerika’ya göre daha düşük maliyetli olması, rakiplerimize karşı en büyük avantaj ve özelliğimiz. Gerçek anlamda müşteri odaklı ve esnek bir firma olduğumuzu söyleyebilirim; şirket ortakları patronlarımızın profesyonel hayatlarında bizzat masanın müşteri tarafında oturmuş olmasından dolayı sektörü ve ürünleri çok iyi bilmeleri müşterilerimizi, beklenti ve ihtiyaçlarını daha iyi anlamamızda çok yardımcı oluyor. Ayrıca uzmanlık alanımızı ve odağımızı hiç kaybetmemiş olmanın verdiği teknik bilgi birikimi de çok büyük bir avantaj.

Gördüğüm kadarıyla müşterilerimiz de bunun farkında ve bu durumdan memnun; neredeyse tüm müşterilerimiz ile iş hacmimizi arttırmak üzere sürekli yeni projeler üzerinde çalışıyoruz, ayrıca yeni müşterilerden birçok yeni talep alıyoruz. Birçok müşterimizden çok olumlu geri dönüşler alıyoruz, hatta en büyük müşterimiz olan Emerson Climate Technologies firmasından 2010’da ‘Marquee Supplier’ tercihli tedarikçi ödülü almıştık. Bu sene ise bize 2014 ‘European Supplier of the Year’ Avrupa Yılın Tedarikçisi ödülünü layık gördüler. Bu ödül hem teslimat ve kalite performansı gibi unsurları, hem de iş birliği, iletişim, yaklaşım gibi konuları dikkate alarak veriliyor ve Emerson’un yüzlerce uluslararası tedarikçisinin arasından bu ödülü bir Türk aile firması olarak Valfsan’ın alması bizim için gerçekten çok gurur verici.

GB olarak BEYSAD’a ilişkin görüşleriniz, BEYSAD’dan beklentileriniz nelerdir? Sizler için neler yapabiliriz?

BEYSAD ile ilişkimizin ana sebebi olan ev tipi buzdolabı kompresörleri için ürettiğimiz parçalar, ilk yıllarımızda iş hacmimizin büyük bir kısmını oluşturuyordu. Fakat diğer ürünlerimiz olan sanayi tipi kompresör parçaları ve otomobil amortisörleri için ürettiğimiz parçalar seneler içinde arttıkça Beyaz Eşya Sektörü işimizin küçük bir kısmını oluşturur oldu. Tabii ki de dileğimiz, BEYSAD’ın da katkılarıyla Beyaz Eşya Yan Sanayi sektöründe daha aktif olmak, Beyaz Eşya Yan Sanayii’ne katkıda bulunmak ve bu sektördeki işlerimizi arttırmaktır.

GB oluşumunda aile firmalarında aktif rol alan diğer gençler ile aynı masada buluşmak ve sektörün duayen isimlerinden öğrenme fırsatına sahip olmak benim için son derece heyecan verici. Büyük saygı duyduğum Türk Sanayi sektörüne senelerini vermiş kişilerden tecrübelerini, fikirlerini ve vizyonlarını dinlemek, onlarla beraber projeler yapmak benim için bir onur. Ayrıca Beyaz Eşya Strateji Belgesi gibi kapsamlı bir çalışmada yer almak ve İnsan Kaynakları Komitesi’nde çalışarak sektörümüzün gelişimine katkıda bulunmaktan dolayı gurur duyuyor ve zevk alıyorum.

Üye Girişi