Ferel Elektronik Genel Müdürü Aşkın Korucu ile söyleşi
Eylül 2015

Değerli Okurlarımız;

Yeni bir üyemizi daha sizlerle tanıştırabiliyor olmaktan mutluyuz. Bu sayımızda, adını ışık, aydınlık, parlaklık ifadesinde kullanılan ve üretim kalemi olan ateşleme grubunun kıvılcım çıkarmasına gönderme yapan FER ve Elektronik sözcüğünün ilk iki harfinden alan FEREL firmasının çalışmalarını genç Genel Müdürü Sayın Aşkın Korucu’dan dinliyor olacağız. Kıymetli zamanlarını bizlere ayırdıkları için teşekkür ederiz.

Sizi tanıyabilir miyiz?
Merhaba, aslında beni daha önce Copreci firmasından tanıyorsunuz. Ama yine de kısaca; Tekstil kökenli olamama rağmen 2005 yılı itibari ile beyaz eşya sektöründe çalışmaya başladım. Copreci’de başladığım bu sektöre, Ferel’de Genel Müdür olarak farklı projeler ile devam ediyorum.

Ferel firmasına ve yaptığı çalışmalara ilişkin bilgi verir misiniz?
Ferel firması beyaz eşya yan sanayiinde pişirici ürünlerde kullanılan ateşleme gurubunu (çakmak trafosu, ateşleme bujisi ve ateşleme anahtarı) üreten genç bir firmadır. Genç firma olmasına rağmen çekirdek kadrosu yine sektördeki tecrübeli kişilerden oluşan ve herkesin farklı tecrübelerinin harmanlandığı bir firmadır. İlk hedefimiz olan ateşleme gurubu ürünlerinden sonra yine beyaz eşya pişirici gurubuna hitap eden farklı yatırımlarımız da olacaktır. Bunları BEYSAD ailesi ve müşterilerimiz ile zamanı geldiğinde paylaşacağız. Ferel firması özellikle ateşleme gurubunda kalite, maliyet, servis ve inovasyon gibi değerleri müşterisine aynı anda vermeyi planlayan bir firmadır.

Ferel firması organizasyon yapısı hakkında bilgi verir misiniz?
Ferel firması bir aile şirketi yatırımı olmasına rağmen tamamen kurumsal kimlik ilkelerine göre yönetilmeyi hedef edinmiş bir firmadır. Bu sebeple gerek organizasyon yapısı, gerekse gelecek yatırım hedefleri düşünüldüğünde bu kurumsal kimlik doğrultusunda bir organizasyon anlayışı ile çalışacaktır. Sürekli kendimizi yenilemek, yeni teknoloji ve yatırmaları yakından takip ederek müşterilerimizin gelişen dünya pazarında rekabetçiliğini arttırmayı hedefliyoruz.

Hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?
Ferel olarak beyaz eşya pişirici sektörüne üretim yapmak amacı ile kuruldu. İlk amacımız bu sektörde ihtiyacını gördüğümüz ateşleme gurubu ürünlerini gerek yurt için gerekse yurt dışı müşterilerine en iyi kalite, maliyet, servis ve inovasyon hizmeti ile birlikte sunmaktır.

İhracat oranlarınızdan ve en çok hangi ülkeye ihracat yaptığınızdan söz eder misiniz?
Türkiye beyaz eşya üretimi açısından çok önemli bir pozisyona geldi ve bu önemi giderek artan bir oranda devam ettiriyor. Bu sebeple yerli müşterilerimiz bizim için çok önemli olmakla birlikte yine Avrupalı, Ortadoğu ve Mısırlı beyaz eşya üreticilerine de tedarik yapmayı ve ihracatımızı arttırmayı düşünüyoruz. Türkiye ve yurtdışı talepleri düşündüğümüzde bu oranın %50 ihracat, %50 yerel satışlar seviyesinde dengeleneceğini düşünüyorum. 

Sizi rakiplerinizden ayıran özellikleriniz nelerdir?
En önemli özelliğimizin sürekli, takip edilebilir kalite anlayışımızı, sektörün talep ettiği seviyenin üstünde tutmaya çalışmamızdır. Bu sebeple 16949 belgesi alımı ile ilgili çalışmalarımızı kısa bir süre içinde bitirmeyi hedefliyoruz. Yine yüksek tuttuğumuz innovasyon hedeflerimiz ile Ferel, müşterilerine sadece tedarik hizmeti vermeyecek, aynı zamanda Ar-Ge çalışmaları ile çözüm ortağı olacaktır. Kısacası müşterilerimizin hakkımızda edineceği “güven”i yine yeni projeler ile sürekli destekleyen aktif bir tedarikçi profili çiziyor olacağız. Yine kurulduğu kapasite hacmi düşünüldüğünde Ferel, global sektörde hizmet veren ve Türkiye’nin adını kaliteli ve innovatif bir tedarikçi olarak duyurmayı hedefleyen bir tedarikçidir.

BEYSAD’a ilişkin görüşleriniz, BEYSAD’dan beklentileriniz nelerdir? Sizler için neler yapabiliriz?
Bana göre BEYSAD birleştirici ve destekleyici görevini çok iyi yapıyor. Yan sanayicilerin ihtiyaçlarını analiz ederek, sanayicinin tek başına güçlü olamayacağı ortamlarda birlikte hareket ile avantaj sağlıyor.

Yan sanayiciler için BEYSAD, ulaşılamayan pazarları ve yatırım alanlarını sistemli bir şekilde takip ederek bu analizlerini uygun olan üyeleri ile yine sürekli olarak paylaşmalı ve destek olmalıdır. Yine her türlü bürokratik engellerin de üyelerin menfaatine olacak biçimde çalışmalar yapması gereklidir. 

Üye Girişi