Erdemir Gezi
20 Ekim 2011

BEYSAD Mesleki İş Gezileri’nin ilki, ERDEMİR Grubu’nun büyük katkıları ile

Ereğli’de Beyaz Eşya Sektör Günü’ne dönüştü…

BEYSAD çalışmaları kapsamında kendi üyelerimizin fabrikalarını ziyaret ederek karşılıklı işbirliğini geliştirmek ve üyelerimiz arası iş fırsatlarının da değerlendirilmesine yardımcı olabilmek amacıyla “Mesleki İş Gezileri” düzenlenmesine karar verilmiştir. İlki, 20 Ekim 2011 Perşembe günü Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. Ereğli Tesisleri’ne yapılan BEYSAD “Mesleki İş Gezileri” programının ayrıntılarını paylaşmaktan memnuniyet duyuyoruz.

Gezinin organizasyonunda büyük bir özveri ile emek veren tüm ERDEMİR ekibine değerli misafirperverlikleri için teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Ülkemizin en büyük entegre yassı çelik üreticisi olan ERDEMİR Grubu; levha, sıcak haddelenmiş, soğuk haddelenmiş, galvanize, kalay ve krom kaplı yassı çelik ürünleri; uluslararası standartlara uygun, modern teknolojiyle üretilmiş 300’den fazla çelik kalitesi ile müşterilerine sayısız çözümler sunmaktadır. 

Avrupa’nın en büyük 6. çelik üreticisi* olan ERDEMİR Grubu, yıllık 9,5 milyon ton ham çelik, 10 milyon ton nihai / yarı mamul üretim kapasitesiyle çalışmaktadır. ERDEMİR, toplam varlıkları bakımından Türkiye’nin en büyük sanayi şirketlerinden biridir. 

Türk sanayine 46 yıldır hizmet veren ERDEMİR Grubu; BEYSAD’ın katkıları İle Ereğli’de Beyaz Eşya Sektör Günü Düzenledi…

Erdemir Grubu Pazarlama ve Satış Koordinatörlüğü; BEYSAD’ın katkıları ile 20 Ekim 2011 tarihinde Ereğli Entegre Tesislerinde Beyaz Eşya Sektör Günü düzenledi. 

BEYSAD üyelerinin yanı sıra, ERDEMİR Grubu’nun Beyaz Eşya sektöründe faaliyet gösteren müşterilerinin de katıldığı Sektör Günü kapsamında ERDEMİR Ereğli Entegre tesisleri ziyaret edildi ve yapılan sunumlar ile ERDEMİR Grubu, ürünleri ve pazarlama ve satış koordinatörlüğü hakkında bilgiler verildi. Konukların büyük beğenisini kazanan ziyaret, aynı zamanda beyaz eşya sektörü temsilcileri ile ERDEMİR üretim bölümü yöneticilerini de bir araya getirdi. 

Sabahın erken saatlerinde otobüsle İstanbul’dan Ereğli’ye hareket eden konuklar; mola yerinde hep birlikte yapılan kahvaltının ardından ERDEMİR Ereğli Eğitim Müdürlüğü konferans salonunda yapılan toplantıda bir araya geldiler. 

Toplantının ilk bölümü ERDEMİR Grubu Pazarlama Müdürü Berk Onay’ın “Ekonomik Gelişmeler ve Demir – Çelik Sektörü” konulu sunumu ile başladı. Berk Onay sunumunda güncel ekonomi ve demir çelik sektöründeki gelişmeler hakkında yaptığı değerlendirmenin ardından Erdemir Grubu faaliyetleri, pazarlama ve satış ağı, ana performans kriterleri ve dağıtım kanalları konularında konuklara bilgiler verdi.  

Berk Onay sunumunun ilk bölümünde Türkiye’nin dünya çelik üretiminde 10. sırada olduğunu ve 2011 yılının ilk 8 ayında nihai mamul üretiminde %21, tüketiminde de %10 büyüme kaydettiğini ve Türkiye’de kişi başına düşen çelik kullanımının önümüzdeki yıllarda, beyaz eşya, otomotiv gibi çeliği yoğun kullanan sektörlerdeki gelişime paralel olarak artmasını beklediklerini dile getirdi. 

ERDEMİR’in 1965 yılında kurulduğunda yarım milyon ton olan ham çelik kapasitesini, bugün 8 grup şirketi ve 13,500 çalışanı ile toplam 9,5 milyon tona çıkardığını belirten Onay, ERDEMİR ve İSDEMİR’in tesislerinin toplamda 11 km2 olduğunu ve ERDEMİR Grubu’nun toplam varlık büyüklüğünün 13,5 milyar TL olduğunu söyledi. 

Onay sunumunda ayrıca ERDEMİR Grubu Pazarlama ve Satış Koordinatörlüğü’nün geçen yılın başında oluşturduğu ve Otomotiv ve Beyaz Eşya Direktörlüğü’nün de bir parçası olduğu sektörel yapılanma ile müşterilerin ihtiyaçlarına daha hızlı yanıt vermeyi amaçladıklarını aktardı ve ERDEMİR’in müşteri memnuniyetini, şeffaf ve güvenilir bir şekilde sağlamaya, yüksek kalitedeki ürünleri müşterilere zamanında teslim etmeye, ve bunları satış öncesi ve sonrası servislerle destekleyerek müşterilere özel esnek çözümler sunmaya gayret ettiğini iletti. Onay ERSEM’in de; zamanında teslimat, kalite ve güvenilirlik, üretim toleranslarındaki hassasiyeti sağlamak, stokların hızlı dağıtımı gibi konularda ERDEMİR’e ciddi destek sağladığını kaydetti. 

Çelik Servis Merkezi kapasite ve yatırımları hakkında da bilgi veren Onay, Gebze’de bulunan ERSEM’in yılık 200 bin ton kapasitesinin olduğunu ve bu kapasitenin 2012 yılında Ereğli’de devreye girecek olan ÇSM ve İsdemir sıcak dilme makas hatları ile birlikte 2,5 milyon ton / yıla ulaşmasının hedeflendiğini bildirdi. Ayrıca müşterilere daha yakın olabilmek amacı ile Yarımca, İç Anadolu ve Ege’de de dağıtım merkezleri kurulmasının hedeflendiğini aktardı. 

Berk Onay’ın ardından ERDEMİR Grubu Ürün Müdürü İlker Ülker; ERDEMİR’in ürettiği ürün özellikleri, kaliteler, satış öncesi ve sonrası hizmetler, tesisler, teknoloji, stok sahaları, ve limanlar gibi konularda dinleyicilere bilgi aktarımında bulundu. Ülker, sunumuna başlarken ilk olarak Şubat 2011’de TNS firmasının yaptığı araştırmanın sonuçlarına değindi ve bu araştırmaya göre ERDEMİR’in ürün kalitesinin sektör ortalamasının çok üzerinde değerlendirildiğini ifade etti. 

İlker Ülker ERDEMİR’in soğuk haddelemede tandem hattı kullanan ve tavlama parametreleri farklı olan yani sürekli ve kutu tavlama yapabilen tek üretim tesisi olduğunu dinleyicilere aktardı.  Özellikle sürekli tavlama hattı sayesinde termin süresinin kısaltılabildiğini ve farklı tavlama metodları ile hedeflenen mekanik özellikler sağlanırken arzu edilen yüzey özelliklerinin de sunulabildiğini belirtti. 

Ayrıca ERDEMİR ve İSDEMİR’in toplamda 265.500 m2’lik kapalı ve açık stok sahalarında ürünlerini muhafaza edebildiğini ve müşterilere lojistik destek verme anlamında kullanılan Ereğli ve İskenderun liman tesislerinin Türkiye’nin ve bölgenin en büyük limanları olduğunu da kaydetti. 

ERDEMİR’in 0,2 – 2 mm kalınlık ve 900 – 1500 mm genişlik arası soğuk ürün üretebildiğini belirten İlker Ülker bu ürün grubuna hitap eden 50’nin üzerinde ürün kalitesine sahip olduklarını, DIN EN 10130 standardına uygun üretim yapıldığını ve toleransların DIN EN 10131 standartlarına göre uygulanmakta ve hatta müşteri taleplerine göre daha hassas toleransların da uygulanabilmekte olduğunu belirtti ve ERDEMİR’in toplam soğuk haddeleme kapasitesinin 2 milyon ton / yıl olduğunu iletti. 

Ağırlıklı olarak beyaz eşya ve otomotiv sektörlerinde kullanılan galvanize ürün üretiminde ise, galvanize ve galvanile ürün alternatiflerine sahip olduklarını, 0,3 – 2 mm kalınlık ve 900-1500 mm genişlik arasında 45’in üzerinde ürün kalitesine sahip olduklarını ve toplam galvanizli ürün kapasitesinin 300 bin ton / yıl olduğunu kaydetti. 

İlker Ülker beyaz eşya sektörüne yönelik ürettikleri kalitelerin; derin çekme işlemine uygun çok düşük karbonlu çelikler, soğuk haddelenmiş emaye çelikleri (DC01’den DC06’ya kadar değişen) ve soğuk şekillendirmeye uygun düşük karbonlu, çinko ile kaplanmış galvanize çelikler (DX51 – DX56 koduna kadar) olduğunu aktardı. 

Beyaz eşya sektörünün ürün beklentilerini ve ERDEMİR’in bu beklentilere cevap vermede rekabet gücünü de inceleyen İlker Ülker bu konuya ilişkin olarak; 

  • Sektörün ebat toleransları beklentisine ERDEMİR’in üretim hatları dahilinde ÇSM’leri aracılığı ile cevap vermekte olduğunu,
  • Hassas yüzey profile talebine sürekli hatları ve Türkiye’deki diğer üreticilerden farklı olarak tersinir hadde yerine tandem hattı kullanılmasını,
  • Sürdürülebilir kalitenin devamı ve müşterinin talep ettiği mekanik ve kimyasal özellikler sağlama taleplerine entegre tesis olmanın avantajı ile, cevherden üretim yapmanın getirdiği avantaj ile cevap verdiklerini,
  • Yüzey kusurlarının minimize edilmesi talebine, hatlarda bulunan online yüzey muayene cihazları yardımı ile üretimde insan faktörünü minimize ederek cevap verdiklerini,
  • Uluslararası standartlarda üretim ve sertifika taleplerine kalite güvence sistemi ve sertifikalar ile cevap verdiklerini,
  • Şikayet değerlendirme konulu taleplere, hem satış grubu hem de satış sonrası hizmetler bölümlerinin sektörel olarak yapılanmış olması ile cevap verdiklerini,
  • Müşterilerden gelen deneme taleplerine Ürün Tasarım ve Geliştirme Sistemi (ÜTGES) aracılığı ile cevap verdiklerini,
  • Maliyet azaltma taleplerine ise alternatif üretim metotları ve kaliteler tavsiye ederek cevap verdiklerini belirtti.

İlker Ülker ayrıca Beyaz Eşya Sektörü’ne yönelik geliştirilen ve devam eden kalite çalışmalarının emaye kalitelerde (EK ve ED) firmalarla yapılan 4 farklı emaye kalitesinde denemeler, Avrupa standartlarından daha dar limitlerde kalite çalışmaları, global tedarikçi olma amacıyla uluslararası firmalarla galvanizli ve soğuk olmak üzere 12 kalite için homologasyon çalışması yürüttüklerini aktardı. 

İlker Ülker’in sunumu ardından verilen arada beyaz eşya sektörünün önemli temsilcilerinden oluşan konuklar; ERDEMİR Grubu üretim, satış, pazarlama ve kalite gibi çeşitli bölümlerin üst düzey yöneticileri ile tanışma ve fikir alışverişinde bulunma fırsatı yakaladılar. 

Toplantının ikinci bölümü ERDEMİR Grubu Otomotiv ve Beyaz Eşya Sektöründen Sorumlu Pazarlama ve Satış Direktörü Kemal Şahbazoğlu’nun “ERDEMİR ve Beyaz Eşya Sektörü” konulu sunumu ile devam etti. Kemal Şahbazoğlu sunumunda konuklara sektör ve ERDEMİR’in sektördeki konumu, sektörün ERDEMİR’den beklentileri, ERDEMİR’de bu yönde yapılan çalışmalar, üretim ve ERDEMİR’le çalışmanın avantajları konularında bilgiler aktardı. 

Toplantının bu bölümünde Kemal Şahbazoğlu sektöre ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve sektörde ERDEMİR’in geçtiğimiz yıl %10 olan payının yeni organizasyonel yapılanma sonrası yapılan çalışmalar ve stratejiler doğrultusunda bu yıl %30 olarak gerçekleşeceğini belirtti. Ancak bunun ERDEMİR için yeterli olmadığını da sözlerine ekleyen Şahbazoğlu hedeflerinin ERDEMİR’in beyaz eşya sektöründeki payını %65-70 seviyesine yani 170 bin ton olan üretimi 360 bin ton seviyesine çıkarmak olduğunu söyledi. 

Sadece yurt içi değil Avrupa’daki büyük üreticilerle de görüşmelerinin devam ettiğini belirten Şahbazoğlu, 2012 yılında Almanya, İtalya ve Polonya’daki beyaz eşya üreticilerine yapılacak işlenmiş ürün teslimatlarında yerel servis merkezlerinde de yararlanmayı planlamakta olduklarını kaydetti. 

ERDEMİR’in 2012 yılının 3. Çeyreğinde Ereğli’de faaliyete geçirmeyi planladığı Çelik Servis Merkezi hakkında da bilgiler veren Kemal Şahbazoğlu; bu ÇSM’nin 1 milyon ton’luk kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük ÇSM’si olacağını söyledi ve çoklu boy kesme, açılı boy kesme, kalın boy kesme ve dilme ekipmanlarının yer alacağı bu ÇSM’nin de devreye alınması ile ERDEMİR’in müşterilerin beklentilerine uygun firesiz, net işlenmiş ürün sağlayacak konumda olacağını belirtti. 

Şahbazoğlu, ayrıca yerli üretici olmanın sağladığı avantajlara da değinerek, bu avantajların ithalata kıyasla daha hızlı teslimat, navlun maliyeti avantajı ve alternatifleri sağlama, satış öncesi ve sonrası hizmetlerde etkin çözümler, ürün geliştirme beklentilerini karşılama çalışmalarında kesintisiz destek ve sağlanan katma değerin yurt içinde kalması gibi avantajları olduğunu bildirdi. 

Sunumların ardından dinleyicilerin bilgi almak istedikleri konulara ilişkin soru - cevap bölümü gerçekleşti. 

Toplantı BEYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Bahadır Balkır’ın teşekkür konuşması ve organizasyonun bir anısı olarak ERDEMİR Grup Pazarlama ve Satış Koordinatörü Ayhan Kalmukoğlu’na plaket takdim etmesi ile sona erdi. 

Konuklar, ERDEMİR Ereğli Demir Çelik Tesisleri içerisindeki Göztepe Restaurant’ta yedikleri öğlen yemeğinin ardından entegre tesis ziyaretine başladılar. ERDEMİR Limanı’ndan başlayan ziyaret kapsamında sırası ile Kok Fabrikaları, 1. Yüksek Fırın, Sürekli Dökümler ve Soğuk Haddehane ziyaret edildi. 

Fabrika gezisi ardından Göztepe Restaurant’ta verilen çay molasında konuklar dönüş yolculuğu öncesi dinlenme ve sohbet etme imkanı buldular. 

ERDEMİR Grubu Pazarlama ve Satış Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen bu ziyaret kapsamında beyaz eşya ana ve yan sanayi firma temsilcileri ERDEMİR’in beyaz eşya sektörüne yönelik ürünlerinin üretildiği hatları yakından görme fırsatı buldu. Bunun yanı sıra, konuklar uluslararası normlarda birinci kalite malzeme temini konusunda ERDEMİR’in sektördeki öncü konumu hakkında bilgi edindi. 

Konuklar ayrıca, bu ziyaret ile ERDEMİR’in emayelik ürün üretimindeki kalite çalışmaları ve beyaz eşya sektörünün talep ettiği kesilmiş dilinmiş (proses edilmiş) sac satın alımlarına yönelik servis merkezleri yatırımları hakkında bilgi edinme fırsatı buldu. 

BEYSAD üyeleri ve ERDEMİR Grubu Beyaz Eşya Sektörü müşterilerinin beğenisini kazanan organizasyon; toplu fotoğraf çekimi sonrası konukları taşıyan otobüsün İstanbul’a dönüş yolculuğuna geçmesi ile sona erdi. 

Bir sonraki Mesleki İş Gezisi programında üyelerimizle ve ana sanayi yetkililerimizle görüşmeyi diliyoruz.

Üye Girişi