Endel Şirketler Grubu 400 Kişiye Daha İş Yarattı
Ekim 2011

 Beyaz eşya yan sanayiinde faaliyet gösteren Endel Beyaz Grup’un Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde kablo ve bulaşık makinesi sepetleri üretecek ikinci fabrikası, 6 milyon euro yatırımla tamamlandı.

Eskişehir’li beyaz eşya yan sanayi devi ve BEYSAD Üyesi Endel Şirketler Grubu, Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde 6 milyon euroluk yatırımıyla tamamladığı ikinci tesisini hizmete açarken, bölgenin de 21’inci fabrikası oldu. Arçelik, Bosch-Siemens, Fagor, Candy ve Vestel gibi lider beyaz eşya firmalarının Türkiye, İspanya, Fransa, İtalya ve Almanya’daki tesislerine Kabel, Bekel, Endel A.Ş. olarak üç ayrı şirket ve üç ayrı markada üretim yapan Endel Şirketler Grubu, Manisa’daki 7 bin 200 metrekare alana kurduğu yeni tesisinde kablo ve bulaşık makinesi sepetleri üretecek. Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Mehmet Özaydemir, sektörün genel trendleri ve müşterilerin büyümesi doğrultusunda yeni işletmelerini hayata geçirdiklerini belirtti. Endel Beyaz Grup olarak dev beyaz eşya markalarına tedarik yaptıklarını kaydeden Özaydemir, geçen yıl 41 milyon euro ciro elde ettiklerini söyledi. 

Üç Ayrı Grup

Endel Şirketler Grubu ‘Kırmızı’, ‘Beyaz’ ve ‘Destek’ olarak adlandırdıkları üç ayrı gruptan oluşuyor. Kırmızı, grubun pişmiş kil sektöründe faaliyet gösteren şirketleri. Beyaz Grup, beyaz eşya yan sanayi sektöründe faaliyet gösteren şirketleri bünyesinde bulunduruyor. Destek Grubu ise, grup içindeki ve dışındaki şirketlere ana faaliyet alanları dışındaki servisleri sunmak için kurulu şirketleri içeriyor. Buradaki ana faaliyet alanlarının makine-teçhizat, inşaat ve sigorta hizmetleri oluşturuyor. Beyaz eşya yan sanayi sektörüne yönelik grup işletmelerinde beyaz eşya kablo grupları, bulaşık makinesi sepeti ve buzdolabı kondanseri ürettiklerini söyleyen Beyaz Eşya Grubu Başkanı Şeref Burak Özaydemir, “Grup şirketlerinden Kabel AŞ, Ankara ve Gebze tesislerinde bulaşık makinesi ve çamaşır makinesi için kablo gruplama üretimi yapıyor. Bekel AŞ, Eskişehir’deki modern tesislerinde buzdolabı kondanserleri ve kablo grupları üretimi gerçekleştiriyor. Endel Manisa İşletmesi’nde de bulaşık makinesi kablo grupları ve sepetleri üretimi yapıyoruz” dedi. 

İhracat Atağı

Dev beyaz eşya markalarına tedarik yapan Kabel AŞ, Bekel AŞ ve Endel AŞ’nin ihracat atılımları ve otomasyon hamleleri de sürüyor. Özaydemir, “Endel Beyaz Grup, kablo gruplama konusunda 2006 yılından başlayarak tam otomatik IDC yatırımları ile otomasyona geçiş sağladı ve bu sayede karışık ve paralel IDC modelleri otomatik makinede el değmeden ve yüzde 100 test ile üretiliyor” diye konuştu. 

Kalite Önemli

Grup olarak kaliteye önem verdiklerini söyleyen Özaydemir, şöyle devam etti; “Endel Beyaz Grup bünyesindeki firmaların, tüm üretim ve sevkiyat prosesleri TS EN ISO 9001:2008 Kalite Güvence Sistemi’ne uygun olarak sürdürülüyor. Kabel AŞ, Bekel AŞ ve Endel AŞ şirketleri, Avrupa’daki farklı müşteri üretim noktalarına sevkiyat ve depolama yönetimi dahil lojistik çözümler sunulabiliyor, böylelikle müşterilerin ihtiyaçlarına göre ürün ve üretim tasarımına destek vererek özel çözümler sağlıyor” dedi. 

Biz de kendilerine hayırlı olsun diyor, başarılarının sürekliliğini temenni ediyoruz.

Üye Girişi