Elcab Kablo Profil San. Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Tıskaoğlu ile söyleşi...
30 Haziran 2018

…Elcab Kablo Ailesi olarak Güney Afrika Cumhuriyeti’nde ülkemizin bayrağını dalgalandırmaktan gurur duyuyoruz...

Sizi tanıyabilir miyiz?
28 Ekim 1972 Zonguldak doğumluyum. İlk, orta ve lise eğitimimi Zonguldak’ta tamamladım. Zonguldak Endüstri Meslek Lisesi-Elektrik Bölümü’ndeki eğitimimin ardından İstanbul’a yerleşip çalışma hayatıma Türkiye’yi silikon ve silikon kablo ile tanıştıran bir firmada başladım. Her kademesinde görev aldığım bu firmada zaman içerisinde ilerleyerek üst düzey yönetici oldum ve silikon bazlı ürünlere dair her alanda bilgi ve tecrübe edinerek kendi sektörlerinde lider konumda hizmet veren çeşitli firmalarda 6 yıl boyunca Üretim Müdürü olarak görev aldım. Bu sürecin ardından 1998 yılında şu an ortaklık ilişkisi içerisinde bulunduğum Refik Balkan ile tanışıp birlikte o dönemde fason üretim yapan bir firmayla ortak çalışmaya başlayıp günümüze kadar uzanan ortaklığımızın temellerini attık. Elcab Kablo olarak kurulduğumuz günden bugüne silikon kablo, cam elyaf kablo, silikon conta, silikon makaron, fişli kablo ve PVC kablo gibi beyaz eşya üretiminde kullanılan çeşitli ürünlerin imalatında faaliyet göstermekteyiz. Elektrik & elektronik sektöründe 26 yıllık bir deneyimim bulunmakta olup bunun yanı sıra evli, bir çocuk babası ve Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü mezunuyum.

Elcab firmasına ve yaptığı çalışmalara ilişkin bilgi verir misiniz?
Üretimini yaptığımız ürünlerin başında beyaz eşya pişirici grubunda görünmeyen alanda yer alan silikon kablo grupları ile görünür alanda kullanılan fırın kapı contaları yer almakta olup bu iki ürün tipinin yanı sıra beyaz eşya sektörü için ürün gamımızda tamamlayıcı ürün olarak yer alması açısından başlatmış olduğumuz fişli kablo üretimimiz de bulunmakta olup ana uzmanlık alanımızın silikon kablo, silikon kablo grubu ile silikon fırın kapı contaları olduğunu belirterek silikon bazlı ürünlerin üretimi hususunda Türkiye’de bulunan uzmanlaşmış 3 firmadan biri olduğumuzu belirtmek istiyorum. 

Elcab ile yollarınız ne zaman kesişti?
Elcab Kablo, 2 ortaklı olarak 1998 yılında kuruldu. 125 metrekarelik bir binada 2 kişilik ekibimizle beyaz eşya sektörüne kablo grubu üretimi yaparak faaliyete geçtik. 2008 yılında kendi fabrika binamızı yaptırarak, 2009 yılından itibaren faaliyetimize Arnavutköy fabrikamızda devam etmeye başladık. Fabrikamız 7000 metrekare kapalı alana sahip olup bugün itibariyle 170 çalışanımızla mevcudiyetimizi idame ettirmekteyiz. Üretilen ürünleri hem iç piyasa hem de yurtdışında bulunan müşterilerine tedarik eden Elcab Kablo, üretiminin % 40’ını ihraç etmektedir. İç pazarda ise en büyük müşterimiz Arçelik olup Arçelik’in yanı sıra diğer beyaz eşya firmalarına da ürün vermekteyiz.

Elcab firması organizasyon yapısı hakkında bilgi verir misiniz?
Ekibimiz tecrübeli ve uzun yıllar konusunda deneyim kazanmış kişilerden oluşmaktadır. Ekibimize yeni katılan arkadaşlarımızın da eğitimlerine büyük önem vererek kurumsal kimliğimizin profesyonel anlayışa sahip olması için heyecanla çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?
Sektörde silikon kablo üretimi yapan ve müşterilerine bu alanda çözüm önerileri sunan bir firmayız. Beyaz Eşya Yan Sanayi Derneği (BEYSAD) üyesi olarak hedef kitlemizde beyaz eşya ve elektrikli küçük ev aletleri üreticileri ile elektrik marketleri bulunmaktadır.

İhracat oranlarınızdan ve en çok hangi ülkelere ihracat yaptığınızdan söz eder misiniz?
Ürünlerimizi Avrupa, Ortadoğu, Balkanlar, Kuzey Afrika ve Güney Amerika gibi dünyanın birçok bölgesine ihraç etmekte olup önümüzdeki yıllarda ise Merkez & Kuzey Amerika ile Güney Afrika pazarlarında etkin bir şekilde bulunmayı hedeflemekteyiz. Doğrudan üretici firmalarla ürün ve proje bazlı çalıştığımız için bu ihracat yapısını koruyup manipüle etme konusunda zorluk yaşamıyoruz. Bunun yanı sıra özellikle sanayide söz sahibi olan ülkelere ihracat yaptığımızı gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Elcab Kablo olarak 43 ülkeye ihracat yapmaktayız ve bunun sonucu olarak İMMİB’in bünyesindeki elektrik ekipmanları ihracatçıları alanında üst üste 2 yıl en çok ihracat yapan 10 firma arasında yer almış bulunmaktayız.

Sizi rakiplerinizden ayıran özellikleriniz nelerdir?
Genç ve dinamik yapımızla taleplere hızlı cevap veren, kaliteli üretim yapan bir firmayız. Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren Elcab Kablo olarak sektörün en hızlı büyüyen firmasıyız. Üretime başladığımız günden bugüne ürettiğimiz tüm ürünlerde müşterilerimizin talep ve ihtiyaçlarını en üst seviyede karşılayabilmek, teknolojik gelişmeleri takip edip uygulamak, çevreye ve topluma duyarlı üretim yapmak ve müşterilerimize en uygun fiyat ile en kaliteli hizmeti sunmak temel politikamız olup kurumsal bir yapı altında oluşturduğumuz müşteri odaklı bu anlayış bize daha çok tercih edilme ve rakiplerimize karşı bir adım öne geçme avantajı sağlamaktadır. 

Yeni yatırım ve Ar-Ge’ye yönelik çalışmalarınıza ilişkin bilgi alabilir miyiz?
Satış (iç ve dış piyasa), kalite kontrol, Ar-Ge ve Ur-Ge ekiplerimiz her türlü faaliyette birbirleri ile koordineli bir şekilde çalışmaktadırlar. Örneğin, teknik ekibimiz bir projede kullanılacak malzemelerle ilgili görüş ve önerilerini satış ekibimiz vasıtasıyla müşterilerimize iletmektedir. Bunun yanı sıra bir proje hakkında müşterimizi bilgilendirerek numune çalışması yapmakta ve test aşamasına gelen çalışmalarda, maliyet ve kalite açısından oluşan verimlilikleri görmeleri için müşterilerimizle birlikte hareket etmekteyiz. Teknik ekibimiz kablo grubuna dair ürün oluşturma safhasında kullanılacak kablonun kesitini, terminalini ve boyutunu hesap ederken nihai ürünün verimli ve maliyeti düşük bir şekilde üretilmesini sağlayacak şekilde çalışmalarını sürdürmektedir. Bunun yanı sıra fırın kapı contası üretiminde de iddialıyız. Bu ürün grubunun üretiminde de A sınıfı enerjinin en verimli şekilde muhafaza edilip ürünün uzun ömürlü olması için faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz.

Tüm bunlara ek olarak müşterilerimizden tasarlamış oldukları ürünün numunesini talep ederek söz konusu üründe kablo, terminal ve contayı daha verimli ve düşük maliyetli hale nasıl getirebileceğimize dair çalışmalar yapıp test ettikten sonra müşterilerimize alternatif öneriler sunmaktayız. Ancak daimi gelişimi hedefleyen bir firma olarak bu yaptıklarımızı yeterli görmüyoruz ve bu nedenle daha iyisini yapmak için çalışmalarımızı sürmekteyiz.

G. Afrika yatırımlarınıza ilişkin üyelerimize örnek olabileceğiniz çalışmalarınızdan bahseder misiniz? Bir ihtiyaç sonucu mu  bu kararı verdiniz? Diğer tedarikçilere önerir misiniz? Zorlukları ve avantajları nelerdir?
Ülkemizin önde gelen beyaz eşya üreticilerinden olan, onaylı tedarikçisi olduğumuz Arçelik, Güney Afrika’da bulunan beyaz eşya üreticisi Defy Appliances Pty (Ltd.) firmasını Franke Holding AG şirketinden alarak bünyesine katmasının ardından kendilerinin söz konusu ülkede gerçekleştirecekleri üretimleri esnasında oluşacak kablo gruplama ve fırın kapı contası ihtiyaçlarını zamanında ve düşük maliyetlerle karşılayabilmemiz adına Güney Afrika’da bir üretim tesisi kurmamızı önermiştir. Bu doğrultuda taraflar arasında gerçekleşen görüşmeler neticesinde 23.11.2017 tarihinde ELCAB CABLE AND PROFILE (PTY) LTD. adı altında firma tescili alınarak 2018 yılının Nisan ayında Güney Afrika’daki 5500 metrekare kapalı alan üzerine kurulu fabrikamızı faaliyete geçirip Türkiye’deki fabrikamızda ürettiğimiz bütün ürünleri orda da üretmeye başladık.

Güney Afrika, çok büyük, bakir ancak güvenlik zafiyeti, insanların çalışma disiplini açısından bizim alışkın olduğumuz mantaliteden farklı olarak ağırkanlı ve pratik olmayışı gibi çeşitli sebepler açısından zor bir pazar. Ancak BEYSAD üyesi olarak beyaz eşya yan sanayinde bulunup Güney Afrika’ya yatırım yapan ilk firma olarak soğutucu gruplarına da ürün tedarikinde bulunacağız ve bunun haklı gururunu yaşıyoruz. Her ne kadar ciddi zorlukları olsa da ülkemizin bayrağını yabancı bir ülkede dalgalandırmanın gururunu tatmış bir firma olarak bu duyguyu diğer firmaların da yaşaması adına bu tarz bir yatırımı herkese tavsiye ediyoruz.

2017 nasıl geçti, 2018 için öngörünüz nelerdir?
% 25’lik bir büyüme sağlayan ve belirlediği hedeflerine ulaşan Elcab için 2017 senesi oldukça başarılı bir yıl oldu. 10 milyon Euro’luk ciromuzla bu anlamda da hedeflediğimiz rakamlara ulaştık, beyaz eşya sektöründe çalıştığımız A grubunda bulunan müşterilerimizdeki pasta payımızı her geçen gün artırarak hem cirosal hem de hacimsel anlamda büyüme kaydettik. 2018 yılında ise % 60’lık bir büyüme hedefliyoruz.

Sanayi 4.0’ın Türkiye gelişimini nasıl görüyorsunuz? Bu yönde ön çalışmalarınız, tedbirleriniz var mı?
İnsan gücünden çok makineleşmenin önemli olduğu içinde bulunduğumuz dönem içinde tüm sanayii dallarında mevcudiyetlerini idame ettiren hiçbir firmanın her ne kadar iş gücü arzı söz konusu olduğunda bazı sıkıntılar doğuracak gibi gözükse de olumlu anlamda çok büyük bir gelişim ve trend niteliğinde olan Sanayi 4.0’ı önemsememesi ve buna karşı koyması mümkün değildir. Zira dünyanın gelişen yapısı içerisinde oluşan teknolojik gelişmeler neticesinde günümüzde üretim alanında insan gücünden daha ziyade makine ve robot kullanımının söz konusu olmasından kaynaklı bunun aksinin düşünülemeyeceği görüşündeyim. Bu bağlamda Elcab Kablo olarak bu gelişime son derece önem veriyor, BEYSAD tarafından organize edilen seyahatler ve çalıştaylar neticesinde oluşan verileri yol haritası edinerek güncel gelişmeleri yakından takip ediyoruz.

HEFİ fuar katılımı yaptınız. Görüşlerinizi alabilir miyiz?
Sektör için çok önemli olduğunu ve ülkemiz için bir marka değeri oluşturduğunu düşündüğüm HEFİ Fuarı’na katıldık. Almanya örneğini dikkate alırsak bu ülkenin fuar hususunda ne kadar başarılı olup bu alanda ne kadar büyük bir ticari kazanım elde ettiğini görebiliriz. Türkiye olarak güzel bir fuar düzenleyerek hem ülke ekonomisine hem de beyaz eşya sektörünün gelişimine katkı sağlamış olduğumuzu düşünüyoruz.

BEYSAD’a ilişkin görüşleriniz, BEYSAD’dan beklentileriniz nelerdir?
Sadece firmamızın üyesi olmasından kaynaklı değil dışardan objektif bir bakış açısı ile değerlendirdiğimde BEYSAD'ın Burak Bey’in önderliğinde genç ve profesyonel kişilerden oluşan organizasyon yapısı ve diğer kuruluşlara emsal olabilecek nitelikteki çalışmaları ile amacına uygun faaliyet gösteren, ana & yan sanayiye yön veren, firmaların birbirleriyle buluşma noktası olan, Ur-Ge çalışmaları ile ülkemizin dünya çapında tanınmasına büyük katkı sağlayan, Türkiye’ye karşı pozitif bakış açısı kazanılmasını sağlayıp tüm bunların ötesinde bu vasıta ile turizm anlamında da ülkemize bir katma değer sağlayan son derece aktif ve vizyonu açık bir kuruluş olduğunu açık yüreklilikle söyleyebilirim.

Üye Girişi