Egebant Genel Müdürü İbrahim Hatipoğlu ile söyleşi
Eylül 2013

Değerli BEYSAD Okurlarımız;

Bu sayımızın konuğu uzun zamandır sizlere daha yakından tanıtmak istediğim Egebant firması ve Genel Müdürü Sayın İbrahim Hatipoğlu. İbrahim Bey ile ilk olarak firmalarına yapmış olduğumuz üye ziyaretinde tanışmış ve vizyoner bir firma olduklarını yapmış olduğumuz sohbette kavramıştık. İlerleyen günlerde kendileri ile 3M Amerika ziyaretine birlikte katılma ve kendilerini daha yakından tanıma fırsatı bulduk. Firmalarının başarılarına Amerika’daki gruba uyum ve birleştiricilik rolü de eklenince vakit kaybetmeksizin sizlerle buluşturmam gerektiğini düşündüm. Sayın İbrahim Hatipoğlu’da hem bu güzel söyleşi, hem seyahatimiz boyunca bizlerle paylaştığı bilgi ve tecrübesi, hem de bize ağabeylik yaptığı için teşekkürlerimi sunuyorum. 

Sizi tanıyabilir miyiz?

1969 Şanlıurfa doğumluyum. İTÜ Makine Fakültesi’nden 1991 yılında Makine Mühendisi olarak mezun oldum. Yine İTÜ’de otomotiv üzerine yüksek lisans yaptım. Evli ve 2 kız çocuğu babasıyım.

Egebant firmasına ve yaptığı çalışmalara ilişkin bilgi verir misiniz?

Egebant’ın geçmişi 1969 yıllarına kadar dayanıyor. Şirketimizin kurucusu Sayın Salih Egeli, Karaköy Perşembe Pazarı’nda kendi işyerini açarak başladığı iş hayatında Egebant’ın ilk tohumlarını da atmış. Aşındırıcı ürünler (zımparalar) konusunda ithal ettiği ürünleri satarak iş hayatına başlayan Egebant, zaman içerisinde bu ürünlerin konfeksiyon üretimine de başlamıştır. 1992 yılında yapışkanlı bant ürünlerinin üretimine yatırım yaparak ürün gamına yapışkanlı bantlar ve yapıştırıcı ürünleri de dahil etmiştir. İş güvenliği ve kişisel koruyucu ürünlerin doksanlı yılların sonunda  Egebant bünyesine katılması ile ürün grubu daha da genişlemiştir. 2008 yılı başlarında bugün bulunduğu Taysad Organize Sanayi / Gebze bölgesindeki 13.500 m2 kapalı alana sahip kendi tesislerine taşınmıştır. Müşterilerinin kendi ürün grubundaki tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde üretim imkanlarını teknolojiye uygun olarak geliştirmiş ve toplamda 185 çalışan sayısına ulaşmıştır.

Egebant birçok uluslararası firma ile işbirliği yaparak güçlü bir ürün portföyü oluşturmuştur. 3M, Honeywell, Klingspor, Eurocell Sicad, Naxoflex, Dynabrade ve Osborn gibi firmaların distribütörlüğünü yapmaktadır.

Egebant ile yollarınız ne zaman kesişti?

Egebant ile yolum, üniversite yıllarında, yüksek lisans yaptığım dönemde kesişti. 1993 yılında yüksek lisans eğitimime devam ederken, haftanın 3 günü Egebant’ta satış mühendisi görevi ile çalışmaya başladım. O yıllarda Türkiye’de otomotiv sektörü hızlı bir gelişim içerisindeydi. Egebant bünyesinde bu sektöre satış yapmak üzere göreve başladım. Bu tarihten önce ağırlıklı olarak hırdavat sektörüne hizmet veren Egebant, benimle birlikte otomotiv sektörüne direk hizmet vermeye başlayarak satıcı müşteri kanalından nihai tüketici pazarına yönelmeye başladı. 2004 yılında şirket ortağı olduğum Egebant’ta 2000 yılından bu yana Genel Müdür olarak görevime devam ediyorum.

Egebant firması organizasyon yapısı hakkında bilgi verir misiniz?

Egebant üretim, lojistik, satış & pazarlama ve finans bölümlerinden oluşan güçlü bir organizasyon yapısına sahiptir. Bu organizasyon içerisinde önemli bir insan kaynağı barındırmaktadır. Aşındırıcılar, Yapışkanlı bantlar ve iş güvenliği ürünleri 3 ayrı satış bölümü halinde şirket organizasyonumuzda yer almaktadır. Her bölümün farklı satış yöneticileri kendi satış ekiplerini oluşturmuşlardır. Tüm ülke çapında faaliyet gösteren ekibimize bağlı İzmir, Bursa, Ankara ve Kayseri’de bölgesel hizmet veren satış uzmanlarımız bulunmaktadır. Yaklaşık 3.000 müşteriye hizmet veren şirketimiz 1- 3 iş günü gibi çok kısa sürelerde müşteri siparişlerine ürün verebilmektedir. Son yıllarda yeniden yapılandırdığımız ihracat departmanımız ile yurtdışı pazarlara hizmet veriyoruz. Faaliyetlerimizi gerçekleştirdiğimiz Gebze’deki tesisimiz dışında Karaköy Perşembe pazarında kuruluş yıllarımızdan beri faaliyet gösterdiğimiz bir satış mağazamız bulunmaktadır.

Hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?

Ürün grubumuzun çok önemli bir özelliği olarak neredeyse tüm sektörlere hizmet verebilmekteyiz.  Ancak satışlarımızdaki paylarına baktığımızda beyaz eşya ve otomotiv sektörü ön plana çıkmaktadır. Her üç ürün grubumuz için de beyaz eşya ve otomotiv sektörü oldukça önemli bir paya sahiptir. Beyaz eşya ve otomotiv ana sanayi ve yan sanayi firmalarının büyük çoğunluğu ile uzun yıllara dayanan bir işbirliğimiz bulunmaktadır. Beyaz eşya ve otomotiv dışında metal ve paslanmaz çelik, mobilya, havacılık, marin, cam ve porselen, tekstil ve hırdavat gibi çok farklı sektörlerde faaliyet göstermekteyiz.

İhracat oranlarınızdan ve en çok hangi ülkeye ihracat yaptığınızdan söz eder misiniz?

Egebant ağırlıklı olarak iç piyasaya hizmet veren bir şirket iken son yıllarda ihracat pazarında da ciddi oranda yer almaya başlamıştır. Yıllık ciromuzun yaklaşık %8’lik bir kısmı ihraç satışlarımızdan oluşmaktadır. İsviçre, Almanya, Romanya, Rusya, Cezayir, Güney Afrika, Suudi Arabistan, Kazakistan, İran gibi ülkeler ihracat yaptığımız başlıca noktalardır. Ancak endüstriyel sarf malzemesi sınıfında bir ürün gamına sahip olduğumuz için ürünlerimiz, birçok ihracat malında ara ürün olarak yer almakta ve dolaylı yoldan ihraç edilmektedir.

Ayrıca ihracat gücümüzü artırmak amacı ile yeni bir fabrika yatırımı yapmaktayız. Devletimizin sunduğu yeni teşvik sisteminden yararlanarak Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi’nde bir üretim tesisi yatırımına başladık. 2013 yılı sonunda kısmen devreye alacağımız bu yeni fabrikamızda iş güvenliği eldivenleri ve flap disk zımparaları üretmeyi planlıyoruz. Teşvik sisteminin sağladığı imkanlar ile daha rekabetçi şartlara sahip olacak bu yeni ürünlerimizi başta Orta Doğu ülkeleri olmak üzere tüm dünyaya ihraç etmeyi amaçlıyoruz. 

Sizi rakiplerinizden ayıran özellikleriniz nelerdir?

Egebant’ın en önemli özelliği müşterilerinin problem ve ihtiyaçlarına hızlı ve güvenilir çözümler üretebilmesidir. Birlikte çalıştığımız dünyanın önemli markalarının yenilikçi ve yüksek kaliteli ürünlerini, en rekabetçi şartlar ve profesyonel yaklaşımla müşterilerimizin hizmetine sunmaktayız.

Hızlı değişen teknolojiyi yakından takip ederek, gelişen müşteri ihtiyaçlarına cevap verebilecek yatırımları zamanında yapmaktayız. Bizi rakiplerimizden ayıran en önemli özelliğimiz, uzun yıllardır şirketimizde çalışan deneyimli kadromuz ile müşterilerimize hızlı ve yenilikçi çözümler sunabilmemizdir. Bu özelliğimiz Egebant’ın en çok bilinen ve tercih edilen marka olmasını sağlamıştır. 44 yıldır sektörde hizmet vermenin getirdiği “güvenilir tedarikçi” özelliğimiz, rakiplerimize karşı diğer bir önemli farkımızdır.

3M Amerika seyahatine ilişkin görüşlerinizi alabilir miyiz?

25 -29 Haziran 2013 tarihlerinde BEYSAD organizasyonunda 3M’in St.Paul – Amerika’daki merkezine Ar-Ge – İnovasyon konulu çok başarılı bir ziyaret gerçekleştirdik. Bu ziyaret bizim için daha farklı bir anlam taşıyordu. Öncellikle Egebant, 3M firmasının Türkiye’deki ilk bayilerinden biri ve 25 yılı aşan bir işbirliğimiz var. Diğer taraftan yeni bir üye olarak ilk defa bir BEYSAD organizasyonunda yer aldık. Son derece değerli ve önemli kişilerin bir araya geldiği çok verimli bir seyahat yaptığımızı düşünüyorum. Bir dünya devi olan 3M firmasının bu noktaya nasıl geldiğini, bu büyüklüğün arkasındaki dev Ar-Ge ve İnovasyon gücünü yakından tanıma fırsatı bulduk. 3M ürünlerinin rakiplerinden neden ve nasıl bu kadar farklı olduğunu daha net görme şansına sahip olduk. Şirketlerin büyümesinde ve başarılı olmasında İnovasyon mantığının ve Ar-Ge yatırımlarının ne kadar etkili olduğuna şahitlik ettik.  Bu arada 3M’deki dostlarımıza, büyüyen ve gelişen ülkemiz tanıtıldı. Avrupa’nın en büyük beyaz eşya üreticisi olan Türkiye’nin beyaz eşya sektörü ile ilgili bilgiler verildi.

3M yetkililerinin hazırladığı program ve sunumlar çok profesyonel ve başarılıydı. Çok uzun yıllardır birlikte çalıştığımız 3M ile ilk defa bu kadar büyük ve başarılı bir organizasyon yaşadım. Bu etkinliğin başarı ile gerçekleştirilmesinde emeği geçen 3M ve BEYSAD yetkililerine takdir ve teşekkürlerimizi sunuyorum.

Yeni üyemiz olarak BEYSAD’dan beklentileriniz nelerdir? Sizler için neler yapabiliriz?

Öncelikle BEYSAD üyesi olmaktan, ülkemizin çok önemli firmalarının çok değerli temsilcilerinin oluşturduğu bu güzide topluluğun içinde bulunmaktan son derece mutlu ve gururlu olduğumuzu belirmek istiyorum.

BEYSAD Strateji Belgesi’ni incelediğim zaman, tüm beklentilerimizin karşılandığı çok önemli hedeflerin ve eylem planlarının varlığına şahit oldum.  Çok titiz ve özverili çalışmalar sonucu hazırlanmış bu strateji belgesindeki hedeflerin hayata geçirilmesi tüm beklentileri karşılayacaktır.

Türkiye’nin dünyanın en önemli beyaz eşya üreticilerinden biri olmasının altında yatan önemli bir gerçek, güçlü yan sanayiye sahip olmasıdır. Bu gücü bünyesinde toplayan BEYSAD’ın global pazarlar hakkında araştırma ve bilgilendirme çalışmalarını artırması ve üyelerinin daha rekabetçi kalmasına desteğini artırmasını çok önemsiyoruz.

BEYSAD ülkemizin Vizyon 2023 hedeflerini yakalaması konusunda önemli hizmetlerde bulunmakta ve takdiri hak etmektedir. Göstermiş olduğunuz yakın ilgi için teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Üye Girişi