Domotechnica İstanbul 2010
Nisan 2010

İki yılda bir gerçekleştirilen ve çeşitli dönemlerde farklı yerde ve isimlerde organize edilen Domotechnica Beyaz Eşya Ana ve Yan Sanayi Ürünleri Fuarı, 2008’de Almanya’da “durgun” olması ve “bir daha yapılmaz” söylentilerine rağmen, 2010 yılında bu kez İstanbul’da kapılarını açtı. Tıpkı Almanya’da olduğu gibi ana sanayi katılımcıları yine az sayıda olmakla birlikte, genel anlamda da küçük metrekareli bir fuardı.

Koeln Messe GmbH ile Forum Fuarcılık ve Geliştirme A.Ş.’nin birlikte düzenledikleri Domotechnica İstanbul-Beyaz Eşya Ana ve Yan Sanayi Fuarı, 22-25 Nisan tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde yapıldı.

T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı, KOSGEB, BEYSAD, KESİD, DAYSAD ve İSO’nun desteklediği fuarda Türkiye’nin yanı sıra Almanya, ABD, Çin, Ermenistan, Hindistan, Hong Kong, İspanya, İsrail, İtalya, Mısır, Polonya, Tayvan ve Yunanistan’dan 85’i yabancı 163 firma stand açtı. BEYSAD’da 18 üyesi ile fuardaki yerini aldı.

Domotechnica’da Termikel ve Liebherr’le birlikte pek çok küçük elektrikli ev aletleri üretimi yapan Uzakdoğu’lu firma da vardı. Fuara 20 BEYSAD üyesi katıldı. An-el Anahtar, Ekinler Elektronik, Elcab Kablo, Esalba Metal, Erta Elektromekanik, Devecioğlu Kablo, Farel Plastik, Haksan Otomotiv, Isışah, Maktel Makine, Odsel Elektronik, Optimum Mühendislik, Pas South, Petek Plastik, San Metal, Şanal Isı, Telas Lastik, Telma Tel, Tibon Elektrik, Turaş Gaz… BEYSAD standı da her fuarda olduğu gibi, Yöneticilerimizin katkıları ve üyelerimizin ve dostlarımızın katılımlarıyla oldukça kalabalık geçti. Arçelik, BSH, Indesit Company ve Vestel Beyaz Eşya satınalma gruplarından misafirlerimiz standımızı ziyaret ederek bizleri onurlandırdılar.

Fuarın ilk günü İstanbul Sanayi Odası’nın Avrupa İşletmeler Ağı hizmetleri çerçevesinde, fuarda yer alan Türkiye, Almanya, İtalya ve İspanya’dan gelen firmalar arasında teknoloji transferine aracılık etmek ve yeni iş fırsatları yaratmak amacıyla ikili görüşmeler gerçekleştirildi.

Fuar kapsamında Dağıtım Kanalı Dergisi organizasyonu ile düzenlenen “Beyaz Eşya Sektöründe Birleşerek Büyümek Mümkün Müdür? “ konulu konferans DAYSAD Başkanı Ali Eldem’in açılış konuşmasıyla saat 14.00’te başladı. İdeal bayilik, sektöre genel bakış, üreticiler ve bayiler için ev teslimatı, 21. yüzyılda ortaya çıkan satın almaya yönelik yeni trendler, bayiler için fırsat ve tehditler gibi pek çok konu başlığı ele alındı.

Satış Sonrası Hizmetler Derneği-SHD Tarafından 24 Nisan Cumartesi günü de “Müşteri Memnuniyeti” konulu bir panel düzendi. Fuarı ilk gün, İMMİB organizasyonu ile Beyaz Rusya, Kırgızistan, Makedonya, Mısır, Tunus, İran’dan gelen alım heyeti gezerek katılımcılarla görüşmeler yaptı. Alım Heyeti dışında fuarı Arnavutluk, Cezayir, Arjantin, Beyaz Rusya, Bulgaristan, Şili, Çin, Mısır, İngiltere, Fransa, Gürcistan, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İran, Irak, İsrail, İtalya, Japonya, Lübnan, Libya, Macedonya, Fas, Nijerya, Portekiz, Romanya, Rusya, Sırbistan, Güney Amerika, İspanya, İsviçre, Suriye, Tunus, Birleşik Arap Emirlikleri ve Ukrayna’dan gelen ziyaretçiler gezdi.

Fuar alanında ilk akşam saat 19.00’da katılımcılara kokteyl verildi.

Üye Girişi